EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Studia Edukacji Filmowej

Projekty edukacyjne Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi ujmują kino szeroko: nie tylko jako sztukę i narzędzie komunikacji, ale również jako technologię, przemysł i jedną z wielu sfer świata rozrywki. Edukacja filmowa jest ściśle powiązana wystawami stałymi „Kino Polonia” i „Materia kina”.

Od października 2023 roku w NCKF-ie działają studia: efektów specjalnych, telewizyjne, animacji, dźwięku oraz postprodukcji. Są one przeznaczone dla grup szkolnych i studenckich, rodzin, grup znajomych, odbiorców indywidualnych – dla amatorów i profesjonalistów. NCKF jest bowiem ośrodkiem, który tworzy okazje do zdobywania wiedzy o filmie, jego produkcji i rodzimej kinematografii przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.

Studio efektów specjalnych

Efekty specjalne zapewniają możliwość podróżowania w czasie i przestrzeni filmowej. W tym studiu nic nie stoi na przeszkodzie, by wcielić się w ulubioną postać filmową i przenieść się do kultowej sceny. Dzięki systemowi motion capture można stać się avatarem i zrealizować ujęcie w wirtualnej rzeczywistości. W studiu tym można też odkryć tajemnice techniki green screen, która jest nieodzowna, by zrealizować wszystkie te efekty.
 

Studio telewizyjne

Odkrywa ono tajemnie powstawania materiałów telewizyjnych. Studio to pozwala wejść w rolę prowadzących program informacyjny czy zapowiadających prognozę pogody. Na warsztatach można w nim m.in. pracować nad realizacją teleturnieju lub stać się jego uczestnikiem.
 

Studio animacji

Przestrzeń tworzenia lalek i poznawania techniki animacji poklatkowej. Oferuje warsztaty związane z przygotowaniem: scenografii, kostiumów, storyboardów, plakatów filmowych. Częścią tego studia jest ciemnia fotograficzna, która daje możliwość wywołania zdjęć analogowych, czyli na papierze fotograficznym.
 

Studio dźwięku

Daje ono możliwość zrobienia własnego dubbingu do animacji, nagrania swoich dialogów do polskiego filmu, odkrycia sposobów imitacji dźwięków dzięki technice Foleya. Tutaj każdy usłyszy, jak uzyskuje się określony nastrój filmu poprzez dobranie odpowiedniej muzyki.
 

Studio postprodukcji

Wyposażone jest w stanowiska komputerowe z profesjonalnym oprogramowaniem do montażu, korekcji barwnej i tworzenia animacji 3D.