root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Kino Polonia. Katalog wystawy stałej w NCKF

Autor: Rafał Syska, Arkadiusz Krystek

Książka jest katalogiem wystawy Kino Polonia – największej ekspozycji w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, która została otwarta w październiku 2023 roku. Opowiada ona ponad 120-letnią historię filmu na ziemiach polskich – od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie. Jest opowieścią o wielkich aktorkach i aktorach, których twarze, głosy i role wzruszały, cieszyły lub wprawiały w zadumę. Jest wyprawą do miejsc już nieistniejących, zmienionych wraz z upływem czasu albo stworzonych wyłącznie w wyobraźni swych kreatorów. W podroży po rodzimym kinie towarzyszą zwiedzającym legendarni reżyserzy, producenci i scenarzyści, a także scenografowie i montażyści, krytycy i historycy filmu. Nie brakuje artystów, dla których film był jedynie materią awangardowych eksperymentów, a także filmowców amatorów, którzy za ostatnie grosze realizowali tysiące dzieł z potrzeby serca i miłości do kina. Wystawa i katalog opowiadają o filmach i zjawiskach, które już na zawsze pozostaną częścią naszej kultury: o Dybuku, Eroice, Faraonie i Dekalogu, o słynnym na całym świecie kinie jidysz i nagradzanej na festiwalach Polskiej Szkole Filmowej, o imponującym dorobku twórców filmu animowanego i rozkwitających obecnie serialach platform VOD.

Książka składa się z czterech części: pierwsza opowiada o procesie przygotowywania i realizacji wystawy, druga – to krótka historia muzeów kina, trzecia – to ich teoria, a czwarta – wybór najważniejszych obiektów, zdjęć i tekstów zawartych na samej wystawie. Katalog może pełnić funkcję pamiątki dla zwiedzających, jest uzupełnieniem informacji i opisem ledwie zasygnalizowanych na samej ekspozycji kontekstów.

Wydawca: „EC1 – Łódź Miasto Kultury” w Łodzi / Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

Rok wydania: 2023

Cena: 99 zł

Książka dostępna w kasach Narodowego Centrum Kultury Filmowej EC1 oraz w sprzedaży wysyłkowej.

Zamówienia wysyłkowe można składać drogą mailową na adres: informacja@ec1lodz.pl

W odpowiedzi zwrotnej należy spodziewać się szczegółowych instrukcji dot. płatności i wysyłki.
Standardowy czas i sposób wysyłki: kurier Pocztex, do 5 dni roboczych (możliwa też alternatywna droga wysyłki Inpostem).
Standardowa metoda płatności: szybki przelew Przelewy24.

KINO POLONIA
Katalog wystawy stałej w NCKF