root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Wystawa retrospektywna Grzegorza Rosińskiego w Centrum Komiksu EC1!

wystawa
1696636800 -1716076800
komiks

PRZEDŁUŻAMY WYSTAWĘ: Grzegorz Rosiński "W ilustracjach" w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Nowa data zamknięcia: 19 maja.

Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Zdanie to jest dziś truizmem, ale warto uświadomić sobie, że za tym prostym stwierdzeniem kryje się bogata i pełna dramatycznych zwrotów biografia, nierozerwalnie sprzężona ze skomplikowanymi dziejami XX-wiecznej Europy, ogromny, przez całe życie konsekwentnie rozwijany talent plastyczny, który zaowocował imponującym dorobkiem twórczym, oraz nieprzeciętna, wyrazista osobowość, łącząca staroświecką rzetelność i poczucie obowiązku z humorem i radością życia. Współtwórca Thorgala doczekał się już w swojej karierze całego szeregu efektownych wystaw (jak choćby ta z wielkich salonów ratusza miasta Angoulême, zorganizowana podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w 2003 roku, autorska ekspozycja pokazywana na festiwalu komiksu i gier w Lukce w 2008 roku czy retrospektywa Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w rodzinnej Stalowej Woli w 2012 roku) – jednak ta, przygotowana przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi ma ambicję możliwie wszechstronnego, ale zarazem do głębi osobistego ukazania wyjątkowego fenomenu, jakim jest osoba i twórczość polskiego artysty. Realizacja tej ekspozycji jest zwieńczeniem, a zarazem pierwszym pełnowymiarowym efektem procesu przekazania dorobku Mistrza w depozyt EC1, sfinalizowanego w 2021 roku.

Naszą wystawę wyróżniają ogromny zasób dzieł i obiektów, które mieli do dyspozycji twórcy wystawy – Piotr Rosiński i Maria Lengren, a także wyjątkowy i specyficzny związek Artysty z instytucją odpowiedzialną za realizację. Grzegorz Rosiński od początku wchodzących już w czwartą dekadę dziejów łódzkich konwentów komiksowych, które stały się zalążkiem działającego obecnie Centrum i organizowanego przezeń festiwalu, wspierał je i darzył autentyczną przyjaźnią. Była to zresztą integralna cząstka roli, jaką od lat z niezłym skutkiem spełnia: roli promotora, ambasadora i przyjaciela polskiego komiksu – sztuki, która zawdzięcza mu szczególnie wiele. Nasza wystawa dobitnie tego dowodzi.

Z dumą i prawdziwą przyjemnością mamy zaszczyt przedstawić wielką retrospektywną wystawę prezentującą postać Grzegorza Rosińskiego i jego twórczy dorobek.

Po okresie ekspozycji w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź, wystawa będzie gościć w 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Termin
1696636800 -1716076800
Adres

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, ul. Targowa 1/3

Kup bilet!