EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Górski i Kaufman Bros & Sistas, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Będzie to wyjątkowa podróż do źródeł podlaskiego i światowego kina!

Górski i Kaufman Bros & Sistas: WYŚNIONA HISTORIA KINA NA PODLASIU


Wernisaż: 7 marca 2024, godz. 17:00 Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, 
ul. Targowa 1/3, Łódź (wejście od ulicy Wojciecha Hasa).

 

Wystawa czynna od 8.03 do 21.04.2024 roku w godzinach otwarcia wystaw i kina. Wstęp dla osób, które kupiły bilet na dowolne działania artystyczne w NCKF.


 

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to wyprawa w przeszłość, którą odbędziemy z bohaterami 40 fotografii. Na zdjęciach wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu można zobaczyć m.in. zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, czyli Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana i Benjamina Zemacha, ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, znane przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej: Mischę Spoliansky'ego, który odkrył Marlenę Dietrich oraz Jaya Gorneya, dzięki któremu do filmu trafiła Shirley Temple, niezwykłą kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z samymi braćmi Lumiere!

Co ich łączyło? Wszyscy urodzili się w Białymstoku lub na Podlasiu oraz mieli realny wpływ na historię nie tylko polskiego, ale i światowego kina!

W postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem. Są wśród nich aktorki i aktorzy: Magdalena Warzecha, Adam Woronowicz, Maria Dębska, Katarzyna Herman, Monika Buchowiec, Paweł Małaszyński, Cezary Kosiński, Adam Bobik, Anna Grycewicz, Przemysław Sadowski, Maciej Mikołajczyk, Julia Sacharczuk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Paula Gogol, Artur Krajewski, Ryszard Doliński i Rafał Rutkowski. Są reżyserki i reżyserzy: Kinga Dębska, Krzysztof Garbaczewski, Jan Bujnowski, Grzegorz Brzozowski, Ewa Borysewicz, duet Kijek/Adamski, Przemek Młyńczyk, Agnieszka Waszczeniuk, Kobas Laksa, Wojciech Koronkiewicz, Szczepan Skibicki, Tomasz Wiśniewski, Piotr Dylewski, Dariusz Szada-Borzyszkowski, Ireneusz Prokopiuk, Marek Włodzimirow i Paweł Nazaruk. Jest kostiumografka Małgorzata Karpiuk, producent i założyciel studia Platige Image Jarosław Sawko, kompozytor Jarosław Papaj, twórcy teatralni Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, artyści wszechstronni Krzysztof Kiziewicz, Jędrzej Dondziło, Krzysztof Szubzda i Maciej Szupica (i jego syn Konstanty), muzycy Alicja i Rafał Grabowscy, wokalistka i twórczyni wideoklipów Joanna Zubrycka oraz blisko zaprzyjaźniony z kulturą i filmem Piotr Doliński.

Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej Andrzeja Górskiego.

Podsumowaniem projektu stał się wydany w październiku 2022 roku wyjątkowy album "Wyśniona historia kina na Podlasiu", ze specjalnym wstępem krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Album zaliczony został w „Aktualnościach Filmowych” Canal Plus przez Karolinę Korwin Piotrowską i Łukasza Maciejewskiego do najciekawszych filmowych książek 2022 roku.

Producentem wystawy i wydawcą albumu jest Białostocki Ośrodek Kultury, album i wystawa powstały w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar 2021 - 2022.