EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Pytania młodego astronoma

Planetarium EC1

 

Standardową częścią pokazów prowadzonych pod kopułą Planetarium jest czas na pytania od publiczności. Nierzadko zaskakujecie nas Państwo trudnymi, acz ciekawymi wątpliwościami. Są jednak i takie pytania, które pojawiają się nieco częściej. Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować cykl artykułów, w którym postaramy się krótko na wybrane pytania odpowiedzieć. 

 

Czy to my się kręcimy?


To pytanie najczęściej pada na pokazach dla najmłodszych, choć i niejeden dorosły miał co do tego wątpliwości. Choć nasze Planetarium jest wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań, to miejsca na widowni nie poruszają się. Także sama kopuła jest w pełni stacjonarna. Wrażenie ruchu wynika z przesuwającego się obrazu na tej kopule. Sześć projektorów i czternaście komputerów jest sprzężone w system, który pozwala na wyświetlanie obrazu na ekranie sferycznym, w tym i na śledzenie pozornej wędrówki Słońca i innych gwiazd po niebie. Może to powodować wrażenie ruchu.

Warto jednak wspomnieć, że oczywiście i Planetarium i fotele na widowni i my wszyscy, nawet siedząc, wciąż poruszamy się wraz z naszą planetą w ruchu obrotowym wokół osi, czy obiegowym wokół Słońca (a to tylko niewielka część układów, w których ciągle się przemieszczamy).

 

 

Czy istnieje UFO? Czy istnieją kosmici?


Jeśli mamy idealnie trzymać się definicji UFO, jako niezidentyfikowanego obiektu latającego, to oczywiście tak! Każdy obiekt, który widzimy w powietrzu, ale nie jesteśmy w stanie określić jego charakterystyki, z automatu staje się UFO. Wiemy jednak, że to nie o to chodzi w pytaniu.

Co do obcych cywilizacji – jedyna odpowiedź na tę chwilę brzmi „nie wiemy”. Nauka absolutnie nie wyklucza istnienia życia na innych planetach. Co więcej – wielu naukowców poświęca lata swojej pracy na poszukiwanie go. A skoro na Ziemi powstało życie inteligentne, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podobnych cywilizacji było więcej. Na ten moment nie ma jednak przekonujących i ostatecznych dowodów, że gdzieś w naszej kosmicznej okolicy taka cywilizacja istnieje. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z wielu relacji naocznych świadków, zdjęć, filmów itp. Żadne z nas nie twierdzi, że wszystkie te materiały są fałszerstwem, czy ludzkim błędem. Niemniej jednak jest za mało, aby istnienie „obcych” obalić, lub potwierdzić. 
Czekamy na dzień, w którym naukowcy potwierdzą odnalezienie życia na innej planecie. Byłoby to bez wątpienia jedno z największych osiągnięć ludzkości. Póki co jednak, pozostaje nam oczekiwanie.

 

 

Czy Słońce wybuchnie/umrze?


Słońce należy do grupy gwiazd, którą astronomowie nazywają żółtymi karłami. Cechuje je dość długie i stabilne życie. Szacujemy jego obecny wiek na około 4,6 miliarda lat. Przed nim jeszcze około 5-6 miliardów lat życia. Nie musimy się więc obawiać, że pewnego dnia obudzimy się i okaże się, że go nie ma.

Gwiazdy rozmiarów naszej dziennej gwiazdy nie wybuchają. To zdarza się w przypadku gwiazd masywniejszych (od 2-3 do nawet 10-12 mas Słońca, w zależności od typu). To z takich wybuchów, które nazywamy supernowymi, powstają m.in. czarne dziury.

Słońce będzie powoli zwiększało swoją objętość. Stanie się nieco chłodniejsze, a jego górne warstwy pochłoną orbitę Merkurego, Wenus, a może i Ziemi. W końcu, kiedy nie będzie już mogło dalej funkcjonować, odrzuci większość materii, z której jest zbudowane. W środku pozostanie bardzo jasny i gorący obiekt wielkości Ziemi, który nazywany jest białym karłem. Zewnętrzne warstwy utworzą zaś mgławicę, którą astronomowie nazywają mgławicą planetarną (choć nie ma nic wspólnego z planetami). To wszystko jednak dopiero za kilka miliardów lat.

Czy Słońce w takim razie wybuchnie? Nie. Czy umrze? Tak, ale nie ani my, ani wiele kolejnych pokoleń nie musimy się tym martwić. Choć prędzej czy później będzie trzeba przenieść się w inne miejsce kosmosu.

 

Mamy przygotowanych jeszcze sporo pytań, które pojawią się w kolejnych częściach tego cyklu. Jeśli jednak jakiś szczególny problem kosmiczny Cię trapi: napisz śmiało - zasugeruj nam temat, który powinniśmy poruszyć. Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji na adres planetarium@ec1lodz.pl.

Witold Rozdół