WYKŁAD INAUGURACYJNY
Temat: Woda i zmiana klimatu
Termin: 5.11.2024 9:30 – 10:45
Woda jest jednym z podstawowych zasobów niezbędnych do życia. Jej ilość na naszej planecie jest stała, ale to nie oznacza, że w danym miejscu i czasie nie może jej być za dużo lub za mało, i że zawsze jest odpowiedniej jakości. Wpływa na to wiele czynników, jednak coraz częściej to jaka jest sytuacja wodna jest bezpośrednio lub pośrednio związane z działalnością człowieka. Jednym z tych czynników jest antropogeniczna zmiana klimatu, ale to nie jest jedyny winowajca wodnych problemów. W trakcie wystąpienia opowiem o związkach wody ze zmianą klimatu, a także faktach i mitach krążących wokoło tego związku. Coroczne susze, zalewane miasta, katastrofa ekologiczna na Odrze – to tylko część przykładów z Polski, gdzie zmiana klimatu wpływa na te zdarzenia, ale nie jest jedynym czynnikiem.
Prowadzący: dr Sebastian Szklarek, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk
Limit uczestników: 149 osób
WARSZTAT NR 1
Temat: Time’s up! – strategiczna rozgrywka o dobry klimat
Termin: 5.11.2024 11:00 – 12:30
Czy czas na walkę o klimat się skończył? Jakie scenariusze dla roku 2050 kreślą naukowcy? Będziemy żyć w dobrobycie czy niedostatku? Jakie mogą być konsekwencje zmian klimatu dla naszego codziennego życia, a jakie dla całej gospodarki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, sprawdzając także Wasze intuicje. Zaangażujemy Was w krótkie, moderowane dyskusje, a następnie opowiemy o najświeższych doniesieniach ze świata nauki i ekonomii. W drugiej części spotkania zagracie w grę karcianą, którą zespół Ryzyka ESG w Banku Gospodarstwa Krajowego przygotował wzorując się na słynnej zabawie Time’s Up! Te nietypowe kalambury pozwolą Wam poukładać sobie w głowach kluczowe definicje związane z ochroną klimatu i środowiska naturalnego.
Prowadzący: mgr Anna Gonera, mgr inż. Katarzyna Bronowska, Bank Gospodarstwa Krajowego
Limit uczestników: 18 osób
WARSZTAT NR 2
Temat: Wspólnie zmieniajmy nasze miasta – warsztaty z planowania błękitno-zielonej infrastruktury
Termin: 5.11.2024 13:00 – 14:30
Kryzys wodny coraz częściej dotyka mieszkańców Polski. Postępująca zmiana klimatu oraz liczne zaniedbania, doprowadziły do sytuacji, w której zagrożona jest zarówno jakość jak i ilość dostępnej wody. Jak zatem odwrócić negatywne trendy w naszych miastach? Podczas warsztatu odkryjecie nowoczesną, błękitno-zieloną infrastrukturę – nasze narzędzie w adaptacji miast do globalnego ocieplenia. Będziecie mogli poczuć się jak projektanci, urządzający przestrzeń miast gotowych na globalny kryzys klimatyczny.
Prowadzący: dr Paweł Jarosiewicz, mgr Aleksandra Chamerska, mgr Konrad Budziński, Kamil Osumek, lic. Dagmara Radziszewska, lic. Anna Wieczorek, Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii UŁ.
Limit uczestników: 15 osób
WYKŁAD
Temat: Zły klimat dla oceanów
Termin: 6.11.2024 9:00 – 10:15
A gdybym Wam powiedział, że wasze dzieci nigdy nie zobaczą płetwala błękitnego, że nie będzie im dane wyjechać na wakacje, aby nurkować na australijskich rafach koralowych i nigdy nie poznają smaku morskiej ryby. Wraz z płetwalami błękitnymi znikną tysiące innych gatunków, których istnienia nawet nie jesteście świadomi. Pomimo tego, że zmiany klimatyczne stały się naszą codziennością, wiele osób wciąż nie zauważa ich wpływu na otaczającą nas przyrodę. Jeszcze rzadziej spoglądamy na przemiany jakie zagrażają mieszkańcom mórz. Zły klimat dla oceanów utrzymuje się od wielu lat. Tymczasem morskie bogactwo życia naszej błękitnej planety, znika w milczeniu każdego dnia. W głębinach nie szaleją wprawdzie pożary, jakie obserwowaliśmy niedawno w Australii. Cierpią one jednak z powodu zmian temperatury, topnienia lodowców oraz zakwaszenia wody spowodowanego rosnącą zawartością dwutlenku węgla w atmosferze. Alarmujące prognozy mówią, że tysiące morskich organizmów wyginie zanim zdołamy je odkryć i opisać. Znikną niezauważone. Głębiny oceaniczne są bowiem dla nas światem niedostępnym i tajemniczym. Wystarczy przypomnieć, że najwyższą górę świata – Mount Everest – każdego roku zdobywa kilka tysięcy osób, podczas gdy prawdziwą otchłań Rowu Mariańskiego odwiedziło zaledwie 27 śmiałków. Naukowcy ledwie zdołali podrapać dno morskie łyżeczką do herbaty, a już za chwilę mogą stracić obiekt swoich badań. Zniszczeniu mogą ulec całe ekosystemy. Śmiałków chcących poznać tajemnice podmorskiego świata zapraszam na 2000 mil podmorskiej żeglugi śladem największych zagrożeń klimatycznych.
Prowadzący: dr hab. Krzysztof Pabis prof. UŁ, prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia
Limit uczestników: 149 osób
WARSZTAT NR 3
Temat: Klimatyczny panel obywatelski w moim mieście, w mojej szkole
Termin: 6.11.2024 godz. 10:30 – 12:00
Jednym z celów warsztatu jest zapoznanie uczestników z ideą, organizacją i przebiegiem panelu obywatelskiego, a następnie zaktywizowanie uczniów na rzecz działań skierowanych przeciw zmianom klimatu w najbliższym otoczeniu – szkole, mieście. Spotkanie podzielone będzie na trzy główne bloki:
BLOK 1. Mitygacja i adaptacja do zmian klimatu – trudne słowa, proste działania,
BLOK 2. Panel obywatelski – idea i geneza,
BLOK 3. Klimatyczny panel obywatelski „w pigułce” – deliberacja w praktyce.
Prowadzący: dr hab. Tomasz Jurczak prof. UŁ, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, dr Kamil Brzeziński Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ, dr Agnieszka Rzeńca Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.
Limit uczestników: 30 osób
Termin
Adres
Centrum Nauki i Techniki EC1
ul. Targowa 1/3
tel. +48 42 600 61 00 wew. 1
e-mail: informacja@ec1lodz.pl