EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Anatomia komiksu

Ekspozycja stała poświęcona komiksowi w jego najważniejszych aspektach. Odwiedź ją razem z Tytusem, Thorgalem, Kajkiem i Kokoszem!

Język komiksu

W tej części wystawy dowiesz się, czym jest komiks i jaka jest jego definicja. Poznasz podstawy języka komiksu: czym są kadr i przestrzeń międzykadrowa, jakie są rodzaje dymków i do czego służą onomatopeje. Zobaczysz, jak w komiksie pokazuje się upływ czasu oraz jakie są sposoby przedstawiania ruchu. Pomogą ci w tym interaktywne multimedia oraz wywiady wideo z ekspertami, a w zwiedzaniu towarzyszyć ci będą bohaterowie komiksów Papcia Chmiela - Tytus, Romek i A'Tomek!

Techniki tworzenia komiksu

Komiks można tworzyć na wiele różnych sposobów. Dowiesz się tutaj, jakimi technikami posługują się twórcy historii obrazkowych - od metod tradycyjnych po nowoczesne narzędzia cyfrowe. Zobaczysz szkicowniki i kolejne etapy powstawania plansz komiksowych. Na przykładach prac znanych autorów poznasz różne style graficzne i odmienne sposoby kolorowania komiksów. Zobaczysz też techniki nietypowe. A wszystko wzbogacone o intrygujące stanowiska interaktywne! Patronami tej części ekspozycji są Thorgal i Louve z komiksów pędzla Grzegorza Rosińskiego.

Scenariusz komiksu

Do stworzenia komiksu niezbędny jest scenariusz. W tej części wystawy poznasz najlepszych polskich scenarzystów komiksowych i zobaczysz, w jaki sposób pracują: skąd czerpią pomysły, jak wymyślają postaci i fabuły oraz z jakich narzędzi korzystają. Poznasz też budowę scenariusza oraz etapy pracy nad komiksem – od najwcześniejszej koncepcji scenarzysty po gotową planszę komiksową.

Gatunki komiksu

Komiksy można podzielić na bardzo wiele kategorii. W tej części wystawy dowiesz się, że możemy je pogrupować ze względu na poruszaną tematykę, sposób wydania, docelowego odbiorcę czy pełnioną funkcję. Każda z opisanych kategorii wzbogacona jest o interesujące przykłady z polskiej sztuki komiksowej! Wojowie Kajko i Kokosz z komiksów Janusza Christy potowarzyszą Wam w eksploracji tej części wystawy.

Historia komiksu polskiego

Poznasz tu ponad 100-letnią historię polskiego komiksu, wzbogaconą licznymi planszami oryginalnymi oraz multimediami. Dowiesz się, jakie były początki historii obrazkowych w Polsce oraz jak rozwijał się w kolejnych okresach (międzywojnie, PRL, lata 90. XX wieku oraz wiek XXI). Zobaczysz najważniejszych twórców klasycznych i współczesnych, istotne zjawiska i trendy. Prześledzisz też oś czasu polskich bohaterów komiksowych! Swoją wędrówkę przez dzieje polskich historii obrazkowej odbędziesz w towarzystwie Wiktorii, Bajki, Ryjówki Dobrzyka oraz Tymka i Mistrza!

Komiks i inne media

Komiks nie funkcjonuje w oderwaniu od innych dziedzin sztuki i kultury. W tej części wystawy zobaczysz związki komiksu z malarstwem, literaturą, muzyką, animacją, wszelkiego rodzaju grami, a nawet słuchowiskami. Poznasz też funkcjonowanie popkulturowej franczyzy na przykładzie Wiedźmina – od premierowego opowiadania, przez książki, komiksy, seriale, po gry i gadżety.