EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Sale kinowe NCKF

Odeon, Luna, Urania

Nowe kina

Kino Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi rozpoczęło działalność 29 grudnia 2023 roku. Przy ul. Targowej 1/3 powstały trzy zupełnie nowe sale. Na pamiątkę kin, które działały w Łodzi na początku minionego wieku zostały nazwane: Odeon, Urania i Luna. Największa z kinowych sal (Odeon) ma 169 miejsc. Wyposażona jest w projektory cyfrowe i analogowe, system dźwięku przestrzennego Dolby Surround 7.1, nowoczesny system sceniczny i multimedialny oraz wielki ekran i scenę. Dwie pozostałe są kameralnymi salami dla 49 widzów każda i równie nowoczesnym wyposażeniem.

Ta nowoczesna placówka przygotowała szeroką ofertę filmową. Odkrywać chce wszystkie rodzaje kina – pełnometrażowe fabuły i dokumenty, krótkie metraże i animacje. Jej siłą są pokazy przedpremierowe i premiery najgłośniejszych tytułów, przeboje światowych festiwali, polskie produkcje, klasyka kina, przeglądy kinematografii narodowych, retrospektywy autorskie. Film obudowany będzie spotkaniami z twórcami, filmoznawcami, krytykami sztuki i przedstawicielami różnych dziedzin akademickich. Nie zabraknie specjalnych pokazów dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Planowane jest też uruchomienie akademii filmowej.

Nowe kino w Łodzi oferuje komfortowe warunki największych studyjnych sal kinowych w Łodzi (Kino NCKF zrzeszone jest w krajowej Sieci Kin Studyjnych), wysoką jakość projekcji, merytoryczną obsługę i wsparcie edukatorów. A ponadto NCKF Spot, czyli przestrzeń między salami kinowymi a wystawą „Kino Polonia” (opowiada ponad 120-letnią historię polskiej kinematografii) stanowi doskonałe miejsce zarówno dla relaksu i kinofilskich debat, jak i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Tutaj najlepiej spędzić czas w oczekiwaniu na seans lub podzielić się opiniami po jego zakończeniu – z filiżanką kawy w dłoni i widokiem na Nowe Centrum Łodzi.

– W salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej nasi goście będą mogli poznawać klasykę światowego kina, filmy niedostępne w multipleksach i twórczość najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina. Dzięki powiązaniu pokazów z wystawami filmowymi i działalnością centrum edukacji audiowizualnej NCKF-u widzowie otrzymają kompleksową ofertę filmową na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Oczywiście nie zabraknie precyzyjnie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów. Kino NCKF stanie się też domem dla lokalnych inicjatyw filmowych i salą pokazów premierowych dla filmów wyprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy – podkreślał już w maju 2023 roku Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Szczególnie ważnym elementem w ofercie kina NCKF będą premierowe pokazy filmów z udziałem ich twórców: producentów, reżyserów, scenarzystów czy aktorów. Takie wydarzenia towarzyszyć będą zarówno premierom polskich filmów komercyjnych, ale i tych koprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy. 

Arkadiusz Krystek