EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

22. Millennium Docs Against Gravity

festiwal
1746748800 -1747526400
film dokumentalny

W maju 2025 roku zapraszamy do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych w ramach 22. edycji Millennium Docs Against Gravity! MDAG odbędzie się w dniach 9-18 maja w kinach, a następnie online w dniach 20 maja - 2 czerwca 2025 roku.

22. edycja MDAG będzie szansą na spotkanie z wieloma wybitnymi postaciami ze świata kina dokumentalnego. Festiwal ponownie ugości twórców i bohaterów filmowych, pochodzących z różnych zakątków globu, tworząc niezwykłą okazję do osobistych rozmów i wymiany myśli.

W 2022 roku Millennium Docs Against Gravity zostało przyjęte przez Europejską Akademię Filmową w poczet „najważniejszych europejskich festiwali filmowych”, zyskując możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. W 2024 roku MDAG znalazł się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Adres

Kino NCKF
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
 

 

Sprawdź repertuar

22. MDAG - Karnet (6 filmów)

 

Zakup upoważnia do udziału w sześciu wybranych pokazach w ramach Millennium Docs Against Gravity w Łodzi. Karnet to duża oszczędność (16 zł za 1 pokaz) oraz wygoda (możliwość wyboru seansów i miejsc w salach kinowych NCKF).

SPRAWDŹ, TO SIĘ OPŁACA!

Adres

Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

KUP KARNET
KONKURS GŁÓWNY

Poznajcie 12 filmów, które powalczą o nagrody w Konkursie Głównym! Na filmy czeka aż sześć nagród w sześciu miastach festiwalu, w tym Grand Prix - Nagroda Banku Millennium.

KONKURS POLSKI

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że 22. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Łodzi 9 maja Kino NCKF otworzy wieczornym pokazem filmu "Pociągi" oraz spotkaniem z reżyserem, Maciejem Drygasem. 

ONET BIG SCREEN AWARD

W ramach konkursu Onet Big Screen Doc pokażemy Wam jedenaście dokumentów, które poruszają, zachwycają i stawiają ważne pytania. Od niepublikowanych zdjęć Ernesta Cole’a i zakulisowych scen z życia Johna i Yoko, przez wizualną podróż w Himalaje, po astrolożkę z Neapolu, która wysyła ludzi na transformacyjne wyprawy.

FILM TO TABLE

Jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulinarno-filmowe, które w zmysłowy i niecodzienny sposób łączy kino ze sztuką smaku.

BOHATEROWIE_KI SĄ WŚRÓD NAS

Superbohaterowie i superbohaterki to nie tylko postaci z komiksów. Przekonujemy, że aby ich znaleźć, wystarczy rozejrzeć się dookoła. I przedstawiamy filmy, które są na to dowodem.

HISTORIE INTYMNE

Sekcja filmowa Historie intymne przygląda się wyjątkowym bohaterom_kom kina dokumentalnego z naprawdę bliska. Filmy prezentowane w tej sekcji to także wyjątkowa okazja do obserwacji zmieniających się współcześnie różnorodnych form życia prywatnego.

KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT

Bohaterki, które zostają przedstawione w filmach tej sekcji, zmieniają zarówno swoje małe, osobiste mikrokosmosy, jak i zabierają głos publicznie, wpływając na geopolityczny porządek świata.

MUZA I WENA

W tej sekcji przedstawiamy najciekawsze dzieła prezentujące zarówno twórców świata popkultury, jak i artystów awangardowych. Jak co roku, szczególną uwagę poświęcamy muzyce, ale nie brakuje także filmów przyglądających się najznamienitszym postaciom świata literatury, fotografii, mody, architektury i sztuki.

FETYSZE I KULTURA

Sekcja Fetysze i kultura to zbiór filmów, które poprzez przedstawienie szczególnych – czasem dziwacznych, ale zawsze budzących emocje – zjawisk życia społecznego, obrazują dzisiejszą rzeczywistość. Co fetysze mówią o współczesnej kulturze?

NAUKI POLITYCZNE

W wielu przypadkach współczesna polityka opiera się na sztuce mniej lub bardziej subtelnej manipulacji oraz zręcznym graniu nastrojami społecznymi. W sekcji Nauki polityczne patrzymy na to, jaki wpływ na rzeczywistość mają ludzie posiadający władzę oraz rozkładamy na czynniki pierwsze ich metody działania.

KLIMAT NA ZMIANY

Zmiany klimatyczne to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jedynym rozwiązaniem jest nowe, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naszej planety. Filmy w tej sekcji są zarówno analizami aktualnych zagrożeń, jak i wypowiedziami dającymi nadzieję na lepszą, ekologiczną przyszłość. 

AMERYKAŃSKIE KONTRASTY

W tej sekcji zgromadziliśmy historie, które pokazują przemiany społeczeństwa w USA na przestrzeni ostatnich dekad. Sprawy społeczne i polityczne mieszają się z opowieściami o konkretnych ludziach i ich indywidualnych wyborach. Odpowiadają na pytanie, co się stało z amerykańskim snem?

O FOTOGRAFII

Swoimi zdjęciami nie tylko dokumentowali ważne wydarzenia, osoby i przemiany rzeczywistości. Dla fotografów i fotografek, których historie opowiadają filmy w tej sekcji, sztuka to metoda komunikacji ze światem. To pasja, która stała się sposobem na (prze)życie.

REDAKCJA ŚLEDCZA

Dzięki pracy dziennikarzy i dziennikarek śledczych możemy dowiedzieć się o wydarzeniach i procesach, które politycy, rządy, korporacje, przestępcy czy ludzie biznesu chcą przed nami ukryć. Te filmy otwierają oczy, wydobywając z cienia niezwykle ważne fakty, dzięki którym możemy podejmować bardziej świadome decyzje w naszym życiu.

MIEJSCA

Filmy prezentowane w sekcji Miejsca pozwalają odkryć trudno dostępne przestrzenie – dosłownie, jak w przypadku filmów, które zabierają widza w dalekie wyprawy. Albo w przenośni – kiedy pozwalają spojrzeć na dobrze znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. I zapewniają emocjonującą podróż! 

ANDRZEJ MUNK. SPOJRZENIA

Pretekstem do zorganizowania mini retrospektywy Andrzeja Munka  jest film Michała Bielawskiego – „Pasażer Andrzej Munk”, brawurowe przedstawienie sylwetki jednego z najważniejszych polskich twórców i spojrzenie na jego dorobek z dzisiejszej perspektywy, wypełnione niepublikowanym wcześniej materiałami.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Festiwalowi filmów dokumentalnych towarzyszy wyjątkowy program wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych przygotowany przez instytucje EC1: Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej

22. MDAG | Łódź
Między nami cały świat