„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich:
"Aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki w Łodzi”
Całkowita wartość projektu brutto: 45 564 948,57 PLN
Wartość wydatków kwalifikowalnych: 21 635 736,14 PLN
Dofinansowanie EFRR: 18 390 375,71 PLN
Okres realizacji projektu: I 2016 – VIII 2018
Celem projektu jest zaprojektowanie i zbudowanie nowoczesnej interaktywnej wystawy prezentującej dorobek kulturowy i naukowy współczesnej cywilizacji. Zostaną do tego wykorzystane oryginalne urządzenia i maszyny wywodzące się z początków działania pierwszej łódzkiej elektrowni, uatrakcyjnione wizualnie najnowocześniejszymi metodami wystawienniczymi. Ich działanie opiszą teoretycznie multimedialne kioski informacyjne, praktycznie zaś w przypadku części z nich będzie istniała możliwość bezpośredniej interakcji. Oryginalne wyposażenie zostanie uzupełnione nowymi eksponatami, zgodnymi z treścią ścieżek dydaktycznych, co pozwoli na uzyskanie synergii działań kulturalnych i edukacyjnych.
Cele szczegółowe projektu:
- Wzrost kompetencji kulturowych i społecznych odwiedzających Centrum Nauki i Techniki;
- Efektywne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego;
- Rozwój turystyki kulturowej i biznesowej;
- Poprawa sytuacji na rynku pracy poprzez stymulowanie przemysłów kreatywnych;
- Wzrost uczestnictwa w kulturze.
W ramach projektu powstanie wystawa stała, obejmująca 3 ścieżki dydaktyczne:
- Przetwarzanie energii;
- Rozwój wiedzy i cywilizacji;
- Mikroświat – Makroświat
W ramach wymienionych ścieżek odwiedzający nie tylko będą mieli możliwość obserwowania wybranych zjawisk i technologii, ale zyskają szansę przeprowadzania samodzielnych badań i eksperymentów — pod okiem nauczycieli lub pracowników Centrum Nauki i Techniki. „Przetwarzanie energii” jest ścieżką związaną tematycznie i historycznie z miejscem jej funkcjonowania, co czyni ją unikatową w skali kraju. Pozostałe dwie znacząco wzbogacą ofertę Centrum, czyniąc ją uniwersalną z perspektywy potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży, realizując przy tym wybrane elementy podstawy programowej wszystkich etapów kształcenia.
Projekt realizowany jest w kompleksie budynków EC-1 Zachód, w którym zostały zachowane oryginalne maszyny, urządzenia i elementy wyposażenia dawnej elektrociepłowni. Stanowią one unikatowy zbiór dziedzictwa myśli technicznej z I połowy XX wieku. Dzięki realizowanemu projektowi zostaną one przystosowane do celów ekspozycyjnych i częściowo „ożywione” dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik multimedialnych, jak. np. mapping.
Informujemy, iż dla instytucji biorących udział we wdrażaniu POIiŚ 2014-2020, w Wytycznych w zakresie postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (sekcja 9.1.4.), przewidziano tzw. mechanizm sygnalizacyjny, umożliwiający sygnalizowanie podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości, w tym nadużyć finansowych w projektach realizowanych w ramach programu. Mechanizm ten składa się z adresu e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl oraz adresu formularza www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
Umowa nr POIS.08.01.00-00-0018/16-00