root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Czym jest EC1?

Pomagamy zrozumieć naturę świata!

EC1 Łódź to zrewitalizowany i rozbudowany kompleks dawnej elektrociepłowni, który stał się siedzibą instytucji kultury i nauki. Misja EC1 jest edukacyjna - przecież przede wszystkim chcemy opowiadać sobie wiedzę. A ulubioną czynnością wiedzy jest dzielenie się, bo wbrew utartym przekonaniom nie musi budować hierarchii w systemie mentorskim, ale w zamian - koła zainteresowań. Nasze dotyczą przede wszystkim nauk przyrodniczych i wizualnych sztuk narracyjnych: filmów, komiksów, gier wideo. To jednak nie wszystko. EC1 Łódź to także rozrywka. Zawsze pamiętamy, że procesy związane ze zdobywaniem wiedzy mogą (i powinny!) nieść przyjemność. 

Zrzeszamy centra zajmujące się nauką, sztuką, grami wideo i filmem
Nasz zespół ekspertów ma najwyższe kompetencje kierunkowe
Angażujemy się w zwiększanie świadomości nt. wyzwań cywilizacyjnych

Centrum Nauki i Techniki

Strona WWW

A na zachodzie bez zmian - wciąż królują nauki empiryczne! Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D zaprasza do korzystania z trzech ścieżek edukacyjnych, wśród których jedna «Przetwarzanie energii» wykorzystuje potencjały historycznego dziedzictwa infrastruktury obiektu. CNiT nastawione jest na interaktywność, w końcu doświadczenia laboratoryjne są obowiązującym elementem kształcenia chemicznego i fizycznego.

Planetarium

Strona WWW

8 stycznia 2016 r. w gmachu EC1 Wschód uruchomione zostało Planetarium - najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Rocznie odwiedza je blisko 150 tys. widzów. Planetarium EC1 zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie «7 Nowych Cudów Polski 2016», zorganizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler! 

Ulica Żywiołów

Strona WWW

Ulica Żywiołów to przestrzeń stworzona w EC1 specjalnie dla dzieci. Ideą Ulicy Żywiołów jest pobudzanie dziecięcej ciekawości i asystowanie w rozwoju indywidualnego potencjału. Świat żywiołów jest inspiracją do wspólnej podróży zmierzającej do odkrywania rzeczywistości. Najłatwiej wyobrazić sobie UŻ jako salę zabaw podniesioną - zgodnie z prawidłami nauk przyrodniczych - do potęgi drugiej.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Strona WWW

Oto kompleksowa opowieść o komiksach i grach wideo, jedyna inicjatywa tej skali w Europie Centralnej. Na 3 poziomach ekspozycji odwiedzający podróżują przez historię popkultury - od automatów arkadowych do gogli VR oraz gry opartej na uniwersum Wiedźmina 3: Dziki Gon. I to wszystko w towarzystwie m.in. Tytusa, Romka, A'Tomka, Thorgala, Kajka i Kokosza!

Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Strona WWW

NCKF to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalno-edukacyjnych dla osób zainteresowanych światem filmu i kinematografii. Centrum jest wyposażone w trzy sale kinowe, interaktywną wystawę poświęconą historii i przyszłości technologii filmowych oraz ścieżkę dydaktyczną dotyczącą historii kina polskiego. To świątynia dla filmoznawców, która dobrze posłuży też przygodnym filmowym turystom.

Łódź Film Commission

Strona WWW

Łódź Film Commission to jednostka udzielająca filmowcom kompleksowej pomocy: od poszukiwania planów filmowych po wsparcie w uzyskaniu pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu filmowego. EC1 Łódź jest koproducentem m.in. ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”, filmu biograficznego „Maria Skłodowska-Curie” w reżyserii Marie Noelle czy projektu oscarowego studia Opus Film „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak. Poza filmami fabularnymi ŁFC współfinansuje także dokumenty oraz produkcje dla dzieci.

Na terenie EC1 Łódź znajdują się kawiarnia Coffee On Board oraz bistro Dobra Energia.

Zapraszamy!