Łódź w ostatnim czasie stała się bohaterką dwóch opowieści, z których każda na swój sposób pokazuje, jak niepowtarzalnym jest ona miastem.
Pierwsza ze wspomnianych historii, to porywająca podróż po łódzkiej mapie stworzonej z faktów i mitów, opartej na źródłach wiedzy oraz literackiej fikcji.
Błażej Ciarkowski, autor książki „Łódź. Ziemia wymyślona” zabierze Was w niezwykłą podróż przez dzieje tytułowego miasta. Będzie to wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Autor staje się przewodnikiem po mieście prywatnym – to znaczy konstruowanym ze znanych mu faktów, wspomnień, mitów i legend. Fabuła pozwala mu więcej, niż mieściłoby się w naukowej książce historycznej. Jednocześnie jesteśmy kilka kroków za linią obiektywnej wiedzy. O to na ile jest ona w ogóle osiągalna Błażej Ciarkowski także, w zawoalowany sposób, pyta na kartach swojej pracy.
Spotkanie z pisarzem, na które mamy przyjemność Państwa zaprosić wzbogacimy dodatkowo drugą historią o naszym mieście. Tym razem Łódź sportretowana została obrazem i zatrzymaną w obiektywie chwilą. To opowieść, która stara się znaleźć odpowiedzieć na pytanie czy dziś Łódź jest „Miastem od Nowa”? Czy zostawia za sobą dziedzictwo, trudne historie i wiele niewypowiedzianych nadziei o lepszą przyszłość? Czy chce pamiętać, skąd przychodzi, co ją ukształtowało? W naszej historii o Łodzi, próbujemy odpowiedzieć na te pytania poprzez niezwykłe fotografie. Uchwycone chwile, nostalgiczne momenty.
Czy zatem Łódź to miasto, które stale wymyślane jest od nowa? Jakie wyobrażenia na swój temat chciała tworzyć?
Na spotkanie z Błażejem Ciarkowskim i wizytę na wystawie „EC1 Łódź. Miasto od-nowa” mamy przyjemność zaprosić Państwa już 28 listopada o godzinie 18:00 do CNiT EC1 w Łodzi. Spotkanie poprowadzi kurator wystawy, Michał Kędzierski.
Termin
Adres
Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
tel. +48 42 600 61 00 wew. 1
e-mail: informacja@ec1lodz.pl
Błażej Ciarkowski (ur. 1982) – architekt (niepraktykujący) i historyk architektury, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Dwukrotny laureat stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych poświęconych architektom i architekturze czasów Polski Ludowej oraz problematyce „kłopotliwego dziedzictwa".
Na przestrzeni ostatnich dwustu lat Łódź była „miastem amerykańskim” i „ziemią obiecaną”. „Czwartą stolicą” i „ostatnim nieodkrytym miastem”. „Polskim Manchesterem” i „miastem przeklętym”. Miastem „bez historii” i „miastem czterech kultur”. Była czerwona, robotnicza, szara, kreatywna. Łódź jest miastem innym niż wszystkie. Chyba najbliżej jej do Gdyni, chociaż nie posiada tej specyficznej aury utkanej z ogólnonarodowego mitu. Podobnie jednak jak nadbałtyckie „okno na świat” stanowiła niegdyś krainę nieograniczonych możliwości, gdzie z dnia na dzień wzrastały i upadały wielomilionowe fortuny. „Łódź. Ziemia wymyślona” to moja podróż przez historie Łodzi. Historie, a nie historię, bowiem było ich wiele, niemal tyle, ile osób, które podjęły się niełatwego zadania „opowiedzenia miasta”. To wędrówka przez gąszcz legend, mitów, historycznych faktów, prawd i półprawd. Wędrówka po mieście, które istnieje na tyle, na ile istnieją postaci je opisujące.