Zapytaj klimatologa!
Czy naprawdę w średniowieczu było u nas cieplej i można było uprawiać winogrona? Jeśli teraz robi się cieplej, to może to dobrze – mniej zapłacimy za ogrzewanie… Więc czemu mówi się o „kryzysie klimatycznym”?
A co z przyszłością? Czy czeka nas świat, w którym w środku Łodzi ludzie będą chodzić w ochronnych skafandrach, bo temperatura przekroczy 50 stopni?
Czy zmiany klimatu mają coś wspólnego z tym, że rośliny i zwierzęta znikają z naszej planety?
To tylko niektóre z pytań, które zadali nasi zwiedzający – a my przekazaliśmy je dalej: do naukowca, który zawodowo zajmuje się badaniem klimatu. Nasz klimatolog odpowiada jasno, konkretnie i bez uproszczeń, ale też w przystępny sposób.
Zapraszamy do lektury – i do zadawania kolejnych pytań!
Jeśli chcesz przesłać swoje pytanie, napisz do nas na adres:
zmiany.klimatu@ec1lodz.pl
Twoje pytanie może pojawić się na tej stronie – wraz z odpowiedzią eksperta.
Na wasze pytanie odpowiada
dr Mariusz Siedlecki
Od 20 lat pracuję na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii. Moje zainteresowania badawcze skupione są ocenie wymiany gazów cieplarnianych (pary wodnej, dwutlenku węgla i metanu) pomiędzy różnymi typami środowiska i atmosferą. Prowadzę badania nad wymianą gazów cieplarnianych na obszarach bagiennych, na terenie zurbanizowanym a także w warunkach pola uprawnego. Kolejnym nurtem badawczym są również zagadnienie związane z obserwowanymi zmianami klimatu i ich wpływem na różne elementy środowiska przyrodniczego. Meteorologią a przede wszystkim klimatologią zainteresowałem się z uwagi na ich interdyscyplinarny charakter. Powiązanie wielu elementów środowiska, różny charakter oddziaływania sprawiają, że współczesna klimatologia jest tak wielopłaszczyznowa a tym samym bardzo ciekawa
