Podróże Hasa
W roku setnych urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi zaprasza na nową wystawę czasową. Już 5 czerwca otwarta zostanie ekspozycja „Podróże Hasa”, poświęcona twórczości jednego z najważniejszych polskich reżyserów. Jego filmy takie jak Pętla, Jak być kochaną, Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka czy Sanatorium pod Klepsydrą stały się klasyką polskiego kina i są dzisiaj znane kinomanom i kinomankom na całym świecie.
Wiodącym wątkiem wystawy jest przenikający twórczość Wojciecha Jerzego Hasa motyw podróży – nie tylko tej dosłownej, fizycznej, ale także duchowej i symbolicznej. W historii polskiego kina reżyser stworzył najbardziej kompletną wizję drogi, migracji i przemieszczenia. Podróże były także elementem codzienności Hasa, który żył pomiędzy trzema miastami – rodzinnym Krakowem, Wrocławiem, gdzie nakręcił większość swoich filmów oraz Łodzią, gdzie pełnił funkcję rektora Szkoły Filmowej i gdzie został pochowany.
Has pozostawił po sobie wyjątkowy dorobek, który do dziś inspiruje. Multimedialna wystawa to podróż przez życie reżysera, a także świat jego filmów i nieograniczonej wyobraźni. Oprócz esejów filmów i fotografii na ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne kostiumy z Rękopisu znalezionego w Saragossie oraz Lalki, a także rekwizyty z planu. Towarzyszyć im będą nagrody filmowe oraz projekty scenograficzne Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Wyjątkową gratką na miłośników twórczości reżysera będą książki dla dzieci z ilustracjami wykonanymi przez samego Hasa.
W sąsiadującej przestrzeni zostanie zaprezentowana także wystawa „Has na nowo”. To współczesne interpretacje plakatów do filmów Wojciecha Jerzego Hasa, stworzone przez wybitnego polskiego artystę grafika Andrzeja Pągowskiego.
Adres
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
Wystawa czynna:
wtorek-niedziela 10.00-18.00
Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca o godzinie 17:00

Partnerzy wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa „Podróże Hasa” oraz ekspozycja plakatów „Has na nowo” dostępne są dla zwiedzających w ramach biletu wstępu na ekspozycję „Kino Polonia”.
Wystawa „Kino Polonia” jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o 130-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie.
Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 5 czerwca o godzinie 17:00.
Twórcą trailera do wystawy oraz montażystą esejów wizualnych na wystawie jest Maciej Jurgielwicz.
Adres
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
Wystawa czynna:
wtorek-niedziela 10.00-18.00