EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Niebiańska kolej

Pokaz w Planetarium EC1

Film "Niebiańska kolej" (Celestial Railroad) jest przepełnioną baśniowym klimatem smutną opowieścią, która oparta została na baśni wybitnego japońskiego pisarza Kenji Miyazawy (1896-1933) pt. „Noc na galaktycznej kolei”. Autor dał się poznać jako osoba umiejętnie łącząca wątki fantastyczne oraz naukowe (oczywiście zgodne z wiedzą, jaką dysponowano w czasach jego życia, a więc na początku XX wieku).

Pokaz jest dostępny w językach: polskim i angielskim.

The show features a fulldome projection of "Celestial Railroad", which is concurrently available with alternative individual audio in English via wireless headphones. However, we do not provide live simultaneous translation of presenter's speeches.

Historia opowiada o dwóch chłopcach i ich podróży galaktycznym pociągiem po paśmie Drogi Mlecznej. Bohaterowie odwiedzają postaci związane z gwiazdozbiorami, jakie możemy podziwiać w tej części nieba (m.in. Skorpiona). Na co dzień ciężko pracujący Giovanni, na którego w bardzo młodym wieku spadł obowiązek zatroszczenia się o swoją rodzinę, a także jego przyjaciel, Campanella zajmują miejsca w pociągu, który wiezie ich przez nocne niebo.

Baśń przybliża nam nieco inne podejście do gwiazdozbiorów. My zwykle wiążemy kształty na niebie z postaciami z mitologii greckiej, choć rzecz jasna i od tej zasady znajdziemy sporo wyjątków. Kultura japońska do znanych nam układów gwiazd przypisuje swoje własne opowieści, a część z nich będziemy mieli okazję poznać w czasie owej kosmicznej podróży.

Część filmową pokazu przygotowało japońskie KAGAYA Studio, które przyłożyło ogromną wagę nie tylko do fantastycznych obrazów ale i poruszającej muzyki, pozwalającej choć odrobinę zbliżyć się widzom do dorobku kulturowego Japonii.

Pokaz obejmuje również wprowadzenie (na żywo) opisujące bieżące zdarzenia na nocnym niebie nad Łodzią.

"Niebiańska kolej"
pokaz w Planetarium EC1