Zmiany klimatu postępują. Naukowcy - klimatolodzy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Zmiany klimatu ogrzewają Ziemię i skutkują większą intensywnością zjawisk ekstremalnych takich jak fale upałów, susze, powodzie, czy huragany. Na skutki zmian klimatu szczególnie narażone są miasta i ich mieszkańcy.
W przypadku konstrukcji wystaw sztuką jest mówienie o złożonych globalnych wyzwaniach w angażujący sposób, który faktycznie pozwalałby lepiej zrozumieć prezentowane zjawiska, pozostawiając jednocześnie poczucie sprawczości. CNiT EC1 ma na tym polu ogromne doświadczenie. Z jednej strony, sięga do umiejętności budowania elementów swojego programu z odbiorczyniami i odbiorcami. Do współpracy przy opracowaniu części wystawy zaprosiliśmy zatem studentki i studentów Uniwersytetu Łódzkiego oraz licealistki i licealistów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Efekty pracy tych ostatnich stały się zresztą podstawą jednego ze stanowisk. Można z niego wyczytać jakie emocje i myśli towarzyszą młodzieży wchodzącej w dorosłość w cieniu następującej katastrofy klimatycznej.
Adres:
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
Wystawa czynna:
wtorek-niedziela 10.00-18.00
Wystawa „Klimat na zakręcie” ma pomóc odnaleźć samo sedno zagadnienia globalnego ocieplenia. Jednocześnie chcemy zostawić w zwiedzających poczucie sprawczości. Dać im świadomość, że wiele zależy od ich decyzji i wyborów: w skali mikro oraz makro. Nie chodzi o przeniesienie na jednostki odpowiedzialności za losy całej Ziemi. Raczej o uświadomienie tego, jak wiele wciąż możemy wspólnie osiągnąć. Współpraca i komunikacja to podstawy ewolucyjnego sukcesu ludzkości. Marzy nam się, że nasza wystawa to kolejny element układanki, której pełnym obrazem jest globalna zmiana.
Ekspozycja powstawała we współpracy z WWF Polska oraz naukowczyniami i naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego. Do jej projektowania zaprosiliśmy także młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego oraz studentki i studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.
Wyznacznikiem, który najpełniej opisuje ten zakręt, jest dwutlenek węgla i jego obecność w atmosferze Ziemi. Wystarczy spojrzeć na wykresy, by przekonać się jak poważny to problem i jak wiele zależy od nas, czy wyjdziemy z tego zakrętu, czy też dojdzie do kolizji. Dziękując za kolejne zaproszenie naukowców UŁ do współpracy przy projekcie ekologicznym, przypomnę, że misją Uniwersytetu jest przekazywanie rzetelnej wiedzy, edukowanie także najmłodszego pokolenia, bo to od niego będzie zależało jakie decyzje dla dobra planety podejmie za kilka, kilkanaście lat – mówił na otwarciu wystawy dr hab. Tomasz Jurczak, prof. UŁ z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.