Łódź Miasto Filmu UNESCO wraz z Poczdamem – partnerskim Miastem Filmu zapraszają na drugą edycję wspólnego wydarzenia FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO, która odbędzie się w dniach 24.11.2024 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz w 18.11.2024 w Poczdamie. Wydarzenie jest kolejnym międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z partnerskim Miastem Filmu UNESCO.
Projekt FEMALE LANDSCAPE ma na celu poszerzenie pola do wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych między kobietami filmu z Polski i Niemiec. Planowane wydarzenie jest odpowiedzią na obecne w debacie publicznej zagadnienia związane z równością szans i parytetów zawodowych. Bohaterkami tegorocznej edycji FEMALE LANDSCAPE są cenione reżyserki i asystentki reżyserek, które niedawno zadebiutowały lub właśnie pracują nad pełnometrażowym filmem – Kamila Tarabura i Tamara Allina (Łódź) oraz Agnieszka Zwiefka (Poczdam). Spotkania na żywo z twórczyniami w Łodzi (24.11.2024) i Poczdamie (18.11.2024) będą również okazją do obejrzenia bardzo ciekawych utworów, które nie tylko poruszają problematykę kobiecej tożsamości, ale są efektem pracy wielu przedstawicielek branży filmowej.
Kamila Tarabura – reżyserka i scenarzystka filmowa. Autorka nagrodzonych Szafirowymi Lwami dla najlepszego filmu w konkursie "Perspektywy" „Rzeczy niezbędnych”, serialu „Absolutni debiutanci” oraz krótkometrażowego filmu „Chodźmy w noc”. Asystentka Claire Denis przy filmie „High Life”. Jest absolwentką reżyserii na Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Szkoły Wajdy, a także najmłodszą polską debiutantką, która reżyserowała produkcję Netfliksa.
Tamara Allina – asystentka reżyserów „Rzeczy niezbędnych”, „Kulej. Dwie strony medalu” czy „Apokawixa”. Rozwija swój własny pełnometrażowy projekt pod tytułem „Witajcie w Mozambiku” w ramach Atelier Scenariuszowego, wspieranego przez Canal+ oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury.
Agnieszka Zwiefka – reżyserka i producentka filmów dokumentalnych mająca na swoim koncie kilkadziesiąt nagród na najważniejszych festiwalach filmowych. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej, EWA European Women's Audiovisual Network i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jej najnowszy film "Drzewa milczą" wyróżniono Złotym Lajkonikiem podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Filmy, które zostaną pokazane w ramach proponowanego wydarzenia dotykają ważnych tematów współczesnego świata, zarówno w wymiarze społeczno-politycznym, jak i egzystencjalnym, tożsamościowym czy ekologicznym. Premiery wyselekcjonowanych filmów odbiły się szerokim echem w Europie i na świecie. W Łodzi zobaczymy takie tytuły jak: nagrodzone Szafirowymi Lwami dla najlepszego filmu w konkursie "Perspektywy" podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Rzeczy niezbędne” oraz „High Life” w reżyserii Claire Denis, za które otrzymała Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w San Sebastian.
Program wydarzenia:
Niedziela, 24 listopada 2024 / sala Odeon kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej
15:30 „High Life”, reż. Claire Denis
18:00 „Rzeczy niezbędne”, reż. Kamila Tarabura
19:50 spotkanie z Kamilą Taraburą (reżyserką „Rzeczy niezbędnych” i asystentką przy „High Life”) oraz Tamarą Alliną (asystentką przy „Rzeczach niezbędnych”)
„High Life”, reż. Claire Denis
Poetyckie science-fiction z elementami kina społecznego i body horroru, wpisujące się w tradycję dzieł Kubricka i Tarkowskiego, ale jednocześnie tworzące swój niepowtarzalny transowy kosmos. W pierwszym anglojęzycznym dramacie Claire Denis wystąpiła plejada gwiazd: Robert Pattinson, Mia Goth, Juliette Binoche, André 3000 i Agata Buzek.
„Rzeczy niezbędne”, reż. Kamila Tarabura
Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk, polską gwiazdę światowego hitu „Sukcesja”, i Katarzynę Warnke, która jest także współautorką scenariusza.
Organizatorami przedsięwzięcia FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO są: Łódź oraz Poczdam - Miasta Filmu UNESCO, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Kino Thalia w Poczdamie. Osobami kuratorującymi projekt są zaś Tomasz Poborca, Monika Marlicka-Robert oraz Lisa Nawrocki.
Bilety w atrakcyjnej cenie 5 zł. W cenie biletu na „Rzeczy niezbędne” gwarantowany jest wstęp na projekcję filmu i dyskusję. Całość wydarzeń odbędzie się w budynku kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.
Termin
Adres
Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1
Sala Odeon | 3 piętro
Bilety
Ceny biletów:
5 zł