Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej
Przemysł filmowy i rozrywkowy, we wszystkich swoich fazach, od produkcji, poprzez dystrybucję, premiery festiwalowe, projekcje kinowe, aż po streaming, w znacznym stopniu przyczynia się do emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne. Główne obszary w jakich wywiera wpływ na środowisko to: transport i zakwaterowanie, gospodarka odpadami, materiały, wyżywienie i zużycie energii. W dobie globalnych wyzwań klimatycznych, branża filmowa na świecie coraz szerzej propaguje zrównoważone praktyki, aby minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Zwiększająca się świadomość potrzeby zmian w przemyśle filmowym przyczyniła się do wprowadzenia na festiwalach filmowych nowej kategorii nagród, przyznawanej za najbardziej "zieloną" produkcję.
Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej to projekt, którego celem jest propagowanie idei zrównoważonej produkcji – w tym green filmingu, świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej ekologiczny. Program ten ma za zadanie edukować twórców, producentów i inne osoby związane z branżą, w zakresie ekologicznych praktyk, które mogą być stosowane na różnych etapach realizacji. Konkretne przykłady – case study, zawarte w poszczególnych częściach Akademii pokazują praktyczne sposoby wdrażania idei green filmingu.
Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej obejmuje także dodatkowy, niezwykle istotny aspekt związany z poszanowaniem praw człowieka w branży kreatywnej. Etyczne zatrudnianie i warunki pracy, odpowiedzialność za treści artystyczne i kulturowe czy promowanie różnorodności kulturowej to tylko niektóre z wątków poruszonych w ramach projektu.
Do współpracy nad projektem zaprosiliśmy specjalistów z branży kreatywnej, naukowców oraz artystów. Ich wiedza i doświadczenie pozwoliły stworzyć kompleksowy program, uwzględniający różnorodne perspektywy. Treści oferowane w ramach Akademii są nie tylko edukacyjne, ciekawe i przystępne, ale również inspirujące i rozwijające dla wszystkich uczestników.
Naszym celem jest wspieranie branży kreatywnej zarówno w kontekście współczesnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi jak i w stosowaniu etycznych działań, zgodnych z międzynarodowymi standardami praw człowieka.
Projekt został przygotowany przez zespół Łódź Film Commission, operatora Łódzkiego Funduszu Filmowego, działający w strukturach instytucji EC1 Łódź – Miasto Kultury. Komisja od ponad 4 lat angażuje się w temat zrównoważonej produkcji audiowizualnej – jest aktywnym członkiem Cine Regio, grupy Green Regio, powołało i koordynuje prace ogólnopolskiej grupy Film Dla Klimatu.
Ruszyły zapisy na szkolenia! Więcej informacji w zakładce poniżej!
Akademia składa się z czterech kluczowych elementów, które kompleksowo obejmują różne tematy z zakresu transformacji ekologicznej w branży filmowej oraz etyczne aspekty prowadzenia działalności audiowizualnej:
Szkolenie
Ambasador Zielonej Produkcji
Podcast
GREEN SCREEN czyli o ekologiii w produkcji audiowizualnej
Dyskusje
Wpływ AI na sektor audiowizualny i na środowisko
Broszura
Prawa człowieka w branży audiowizualnej
Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowana przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Główni partnerzy projektu:
- Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
- Stowarzyszenie Producentów Reklamowych
- Film dla klimatu
- Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu
Partnerzy merytoryczni:
- Uniwersytet Łódzki
- Związek Zawodowy Filmowców
- Bomba Megabitowa