Naukowiec w Centrum
Odkryj świat nauki razem z dr Mikołajem Słabickim i dr Januszem Pętkowskim.
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Nauki i Techniki EC1. To niepowtarzalna okazja, aby spotkać wybitnych naukowców, którzy podzielą się swoimi odkryciami, pasją i wiedzą.
Tytuły i abstrakty:
Prywatne misje kosmiczne i poszukiwanie życia w chmurach Wenus
Janusz J. Pętkowski
Department of Earth, Atmospheric, and Planetary Sciences, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA 02139, USA Faculty of Environmental Engineering, Wrocław University of Science and Technology, 50-370 Wrocław, Poland
Wenus jest “siostrzaną” planetą Ziemi, o podobnej masie i wielkości, ale nienadającej się do zamieszkania gorącej powierzchni i chmurach zbudowanych ze stężonego kwasu siarkowego. Środowisko tak różne od ziemskiego mogłoby sugerować, że szanse na znalezienie życia na Wenus są znikome, dlatego też często chmury Wenus opisuje się jako "nienadające się do zamieszkania". Podczas gdy wiele cech Wenus może wykluczać możliwość, że ziemskie życie może tam przetrwać, nie oznacza to, że życie o biochemii zupełnie innej niż nasza nie może tam istnieć.
Wysłanie astrobiologicznych misji na Wenus może potwierdzić lub obalić hipotezę o istnieniu życia w chmurach tej planety. Nowe misje na Wenus pomogą w uzyskaniu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wenusjańskich anomalii atmosferycznych. Morning Star Missions to Venus (http://morningstarmissions.space/) to seria koncepcji misji astrobiologicznych mających na celu poszukiwanie oznak życia w atmosferze Wenus. Wenusjańskie anomalie atmosferyczne i zbadanie składu chemicznego chmur Wenus są jednymi z głównych celów misji Morning Star. Start pierwszej misji, poprzedzającej serie misji Morning Star, we współpracy z firmą Rocket Lab, jest planowany na początek 2025 roku.
"Klejenie białek jako nowa metoda w leczeniu nowotworów”
Mikołaj Słabicki
Kierownik Grupy w Broad Institute i Dana-Farber Institute w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.
Nowotwory są powodowane przez niekontrolowany podział komórek na skutek mutacji genetycznych. Kleje molekularne to nowa kategoria terapii celowanej, która powoduje degradację kluczowych czynników białkowych odpowiedzialnych za wzrost i przeżycie komórek nowotworowych. Badania doktora Słabickiego otworzyły nowe możliwości w dziedzinie molekularnych "klejów". Na przykład, powodują one polimeryzację, czyli łączenie w długie łańcuchy, oraz następczą degradację "złych" białek (BCL6), co może nawet zatrzymać chorobę.
Program wydarzenia:
10:00-10:30 – wykład dr Mikołaja Słabickiego
10:30-10:45 – Q&A do dr Mikołaja Słabickiego
10:45-11:15 – wykład dr Janusza Pętkowskiego
11:15-11:30 - Q&A do dr Janusza Pętkowskiego
11:30-12:00 – Rozmowa z dr Pawłem Barczyńskim
Data: 29 MAJA 2024
Godzina 10:00 – 12:00
Miejsce: Audytorium w Centrum Nauki i Techniki EC1
Cena: 10 zł
Termin
Adres
EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi
ul. Targowa 1/3 Łódź
Bilety
Bilety dostępne w kasach i online
Poznaj naszych wyjątkowych gości
Mikołaj Słabicki – kierownik Grupy w Broad Institute i Dana-Farber Institute w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych. Dr Słabicki wykorzystuje genomikę funkcjonalną, biologię chemiczną, biologię komórkową oraz techniki biochemiczne do identyfikacji i charakteryzacji nowych molekularnych klejów degraderów oraz nowych mechanizmów ukierunkowanego degradowania białek.
Dr Mikołaj Słabicki ukończył studia magisterskie na Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE na Politechnice Łódzkiej w Polsce i uzyskał tytuł doktora w Instytucie Maxa Plancka Biologii Komórkowej i Genetyki Molekularnej w Dreźnie, w Niemczech. Dr Słabicki ukończył swoje badania podoktorskie jako stypendysta Marie Skłodowskiej-Curie w Instytucie Raka Dana-Farber w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych, oraz w laboratorium w Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu.
Janusz Pętkowski - astrobiolog związanym z Zakładem Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetach w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Dr Janusz Pętkowski jest wiceszefem naukowym (deputy PI) inicjatywy MIT-Morning Star Missions to Venus i wiceszefem w zespole naukowo-instrumentowym misji firmy Rocket Lab na Wenus - pierwszej prywatnej międzyplanetarnej misji kosmicznej, której wystrzelenie planowane jest na początek 2025 roku. Dr Pętkowski interesuje się gazami biosygnaturowymi, biochemią teoretyczną oraz badaniami prowadzącymi do znalezienia życia poza Ziemią. Obronił doktorat z biofizyki na Uniwersytecie Virginii w Charlottesville. Uzyskał magisterium i licencjat w dziedzinie biotechnologii i biologii molekularnej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.