Prawa człowieka są fundamentalnymi wartościami, które gwarantują każdej osobie godność, równość i sprawiedliwość. Obejmują szeroki zakres zagadnień, takich jak wolność słowa, prawo do pracy w bezpiecznych warunkach, równe traktowanie bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację, a także prawo do życia wolnego od przemocy i dyskryminacji. Organizacja Narodów Zjednoczonych, poprzez Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), podkreśla, że poszanowanie praw człowieka jest kluczowe dla globalnego pokoju i rozwoju. W dzisiejszym świecie dąży się do wdrażania tych praw w każdym sektorze, od działalności biznesowej, przez edukację, po branżę produkcji audiowizualnej. W trosce o etyczne i zrównoważone podejście, rośnie znaczenie odpowiedzialnego zarządzania zespołami oraz produkcji z uwzględnieniem praw człowieka, co odzwierciedla globalny trend w stronę bardziej sprawiedliwych i inkluzywnych praktyk społecznych i gospodarczych.
Broszura „Jak z poszanowaniem praw człowieka prowadzić działalność AV?” to integralna część projektu „Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej”. Dokument został opracowany przez Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, we współpracy z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, Związkiem Zawodowym Filmowców i ma na celu zwiększenie świadomości i edukację osób pracujących w branży AV na temat kluczowych zagadnień związanych z prawami człowieka. Przemysł audiowizualny, podobnie jak inne branże, ma obowiązek zapewnienia poszanowania praw wszystkich osób zaangażowanych w proces produkcji – od twórców, aktorów i ekip technicznych po dostawców i podwykonawców.
Broszura podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie zasad godności, równości i uczciwości w relacjach zawodowych. Wskazuje na konieczność zapewnienia bezpiecznych i sprawiedliwych warunków pracy, równego dostępu do zatrudnienia i przestrzegania zasad etyki pracy, z uwzględnieniem różnorodności oraz przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji.
Głównym celem broszury jest budowanie poczucia odpowiedzialności w branży AV, zwiększenie świadomości oraz dostarczenie konkretnych narzędzi i wskazówek, które pomogą skutecznie wdrażać rozwiązania zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka. Dzięki temu ma ona pomóc twórcom audiowizualnym w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji, które przyczynią się do budowania zrównoważonej, etycznej i sprawiedliwej branży.
Autorki tekstu, opracowanie merytoryczne:
- dr Agata Rudnicka
- Beata Faracik
Oprawa graficzna:
- Konrad Olczak
Premiera broszury Prawa człowieka w branży audiowizualnej!
Z radością i wdzięcznością ogłaszamy, że broszura “Jak z poszanowaniem praw człowieka prowadzić działalność audiowizualną?” jest już dostępna!
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacją!
Broszura powstała w ramach projektu Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej.
Kliknij w przycisk obok i pobierz już teraz →