Odkryj magię kina!
Narodowe Centrum Kultury Filmowej to wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną. Jest ośrodkiem edukacji filmowej i upowszechniania wiedzy o kinie, centrum wiedzy o historii filmu i jego przyszłości. Tworzy okazje do poznania rodzimej kinematografii przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Promuje świadome i aktywne uczestnictwo w kulturze filmowej przez dyskusje, krytykę, twórczość fanowską i amatorską. NCKF to centrum spotkań w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni miejskiej EC1, w sercu Nowego Centrum Łodzi.
Jesteśmy otwarci
Wystawy:
Wtorek - niedziela: 10:00 - 18:00
Poniedziałek: nieczynne
Kino NCKF
7 dni w tygodniu
Adres
Targowa 1/3, 90-022 Łódź
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
Jak dojechać?
Kino Polonia
Ponad tysiąc filmów w jednym w miejscu i czasie… Największa wystawa o polskim kinie została otwarta 12 października 2023 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). W Kinie Polonia każdy trafi na ulubiony tytuł, bohatera, aktora. Spotka go w filmie, kadrze, projekcji, plakacie, a czasami tylko w dokumencie.
Materia kina
Materia kina to druga stała wystawa NCKF. Można wybrać dwa sposoby jej zwiedzania: albo uzyskać informacje o kolejnych fazach realizacji filmu (od preprodukcji, przez budżetowanie, casting, pracę na planie, po montaż, udźwiękowienie i promocję gotowego dzieła), albo wcielić się w rolę producenta lub reżysera filmu i stworzyć swój własny film.
Kino NCKF
Kino w Narodowym Centrum Kultury Filmowej to trzy bogato wyposażone sale kinowe: Odeon, Luna i Urania.
Oprócz regularnego repertuaru gościć one będą ogólnopolskie festiwale filmowe, wykłady i akademie.
Studia edukacji filmowej
Projekty edukacyjne NCKF ujmują kino szeroko: nie tylko jako sztukę i narzędzie komunikacji, ale również jako technologię, przemysł i jedną z wielu sfer świata rozrywki. Edukacja filmowa jest ściśle powiązana wystawami stałymi „Kino Polonia” i „Materia kina”.
Łódzka Aleja Gwiazd
Ponad 25 lat temu na ul. Piotrkowskiej zainstalowano pierwszą mosiężną gwiazdę Łódzkiej Alei Gwiazd. Była ona poświęcona aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Przez ćwierć wieku stała się jednym z symboli Łodzi, miejscem charakterystycznym, intrygującym i skłaniający do refleksji – nie tylko nad gwiazdami pod stopami.