EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Jak obserwować Perseidy

Planetarium EC1

Maksimum roju Perseidów to niezwykły kosmiczny spektakl, który przynosi mnóstwo satysfakcji, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do obserwacji. Tegoroczne maksimum przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia 2021 r. a wspólnie będziemy je oglądać w łódzkim Ogrodzie Botanicznym w piątkowy wieczór - od 21:00 do mniej więcej północy. Możecie wtedy zobaczyć na niebie meteory, czyli tzw. „spadające gwiazdy”.
Jak przygotować się do obserwacji Perseidów?

 

1. Obserwację gwiazd zacznij od sprawdzenia pogody (i jej prognozy)

W przypadku stuprocentowego zachmurzenia, opadów deszczu itd. nasze oczy niczego nie dostrzegą. Dlatego zdecyduj się na obserwację Perseidów tylko w przypadku, gdy będzie dobra pogoda. 
Prognoza jest też ważna – musimy wiedzieć, jak się ubrać, żeby móc komfortowo prowadzić obserwację. Nocą temperatura spada, a nieruchomy(a) obserwator(ka) jest narażony na szybkie wychłodzenie, dlatego weź ze sobą polar, kurtkę oraz termos z ciepłą kawą lub herbatą itd.

 

2. Starannie wybierz miejsce obserwacji

O ile to możliwe – wybierz miejsce możliwie daleko od źródeł zanieczyszczenia światłem. Lepszy jest skraj miasta, wieś czy działka w lesie – wtedy zobaczysz najwięcej. W mieście poszukaj miejsca powyżej latarń (tarasy, dachy itd.).

 

3. Wybierz odpowiednią pozycję do obserwacji

„Spadające gwiazdy” najlepiej się obserwuje z pozycji leżącej lub półleżącej. Dlatego do obserwacji dobrze jest przygotować coś, co umożliwi Ci zajęcie takiej pozycji, np.: koc, leżak itp. Jeśli decydujesz się na obserwację spadających gwiazd na działce albo w lesie, pamiętaj o izolacji cieplnej od podłoża – pomoże w tym dodatkowy koc lub folia termiczna.

 

4. Daj sobie czas na przyzwyczajenie oczu do ciemności

Każde światło – poza czerwonym – psuje akomodację oka do ciemności na przynajmniej kwadrans. Dlatego jeśli chcesz w trakcie spoglądać na mapkę nieba, robić notatki, sprawdzać godzinę na zegarku, miej w zanadrzu czerwoną latarkę. Możesz też założyć na zwykłe źródło światła (np.: na latarkę) filtr barwny wykonany np. z folii w odpowiednim kolorze. Nie używaj smartofna - najlepiej go wyłączyć, aby nie kusił. :-)

 

5. Zlokalizuj miejsce obserwacji zjawiska na letnim niebie

Tak przygotowany(a), musisz zlokalizować miejsce obserwacji spadających gwiazd na niebie. Musisz odnaleźć tzw. radiant roju, czyli miejsce, z którego wydają się wychodzić meteory. W przypadku Perseidów znajdziesz go nad północno-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Perseusza. 
Staraj się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba zlokalizowany w pobliżu gwiazdozbioru Perseusza.