Maksimum roju Perseidów to niezwykły kosmiczny spektakl, który przynosi mnóstwo satysfakcji, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do obserwacji. Tegoroczne maksimum przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia 2021 r. a wspólnie będziemy je oglądać w łódzkim Ogrodzie Botanicznym w piątkowy wieczór - od 21:00 do mniej więcej północy. Możecie wtedy zobaczyć na niebie meteory, czyli tzw. „spadające gwiazdy”.
Jak przygotować się do obserwacji Perseidów?
1. Obserwację gwiazd zacznij od sprawdzenia pogody (i jej prognozy)
W przypadku stuprocentowego zachmurzenia, opadów deszczu itd. nasze oczy niczego nie dostrzegą. Dlatego zdecyduj się na obserwację Perseidów tylko w przypadku, gdy będzie dobra pogoda.
Prognoza jest też ważna – musimy wiedzieć, jak się ubrać, żeby móc komfortowo prowadzić obserwację. Nocą temperatura spada, a nieruchomy(a) obserwator(ka) jest narażony na szybkie wychłodzenie, dlatego weź ze sobą polar, kurtkę oraz termos z ciepłą kawą lub herbatą itd.
2. Starannie wybierz miejsce obserwacji
O ile to możliwe – wybierz miejsce możliwie daleko od źródeł zanieczyszczenia światłem. Lepszy jest skraj miasta, wieś czy działka w lesie – wtedy zobaczysz najwięcej. W mieście poszukaj miejsca powyżej latarń (tarasy, dachy itd.).
3. Wybierz odpowiednią pozycję do obserwacji
„Spadające gwiazdy” najlepiej się obserwuje z pozycji leżącej lub półleżącej. Dlatego do obserwacji dobrze jest przygotować coś, co umożliwi Ci zajęcie takiej pozycji, np.: koc, leżak itp. Jeśli decydujesz się na obserwację spadających gwiazd na działce albo w lesie, pamiętaj o izolacji cieplnej od podłoża – pomoże w tym dodatkowy koc lub folia termiczna.
4. Daj sobie czas na przyzwyczajenie oczu do ciemności
Każde światło – poza czerwonym – psuje akomodację oka do ciemności na przynajmniej kwadrans. Dlatego jeśli chcesz w trakcie spoglądać na mapkę nieba, robić notatki, sprawdzać godzinę na zegarku, miej w zanadrzu czerwoną latarkę. Możesz też założyć na zwykłe źródło światła (np.: na latarkę) filtr barwny wykonany np. z folii w odpowiednim kolorze. Nie używaj smartofna - najlepiej go wyłączyć, aby nie kusił. :-)
5. Zlokalizuj miejsce obserwacji zjawiska na letnim niebie
Tak przygotowany(a), musisz zlokalizować miejsce obserwacji spadających gwiazd na niebie. Musisz odnaleźć tzw. radiant roju, czyli miejsce, z którego wydają się wychodzić meteory. W przypadku Perseidów znajdziesz go nad północno-wschodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Perseusza.
Staraj się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba zlokalizowany w pobliżu gwiazdozbioru Perseusza.