root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Księgarnia EC1

Publikacje Narodowego Centrum Kultury Filmowej

KINO POLONIA

Katalog wystawy stałej Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Książka jest katalogiem wystawy Kino Polonia – największej ekspozycji w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, która została otwarta w październiku 2023 roku. Opowiada ona ponad 120-letnią historię filmu na ziemiach polskich – od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie. 

Więcej

KUBA. Janusz Morgenstern na nowo

Autor: Rafał Syska

Książka Kuba. Janusz Morgenstern na nowo jest unikatowym zbiorem materiałów z archiwum domowego Krystyny Cierniak-Morgenstern, żony reżysera takich filmów, jak: Do widzenia, do jutraPotem nastąpi cisza, Stawka większa niż życieJowitaKolumbowiePolskie drogi, Godzina „W”Żółty szalik

Więcej

Kadry Kawalerowicza

Redakcja: Rafał Syska, Anna Wróblewska

W setną rocznicę urodzin Jerzego Kawalerowicza (1922-2007) do rąk Czytelników w kraju i za granicą trafiła dwujęzyczna książka (polski i angielski), która ukazuje mniej znane oblicze twórcy takich dzieł, jak: Pociąg, Matka Joanna od Aniołów, Faraon, Austeria.

Więcej

FOTOSY: RENATA PAJCHEL

Album "Fotosy: Renata Pajchel" jest wizualną wędrówką po historii kina, ale również opowieścią o samym fenomenie fotosu i werku.

Fotosy: Renata Pajchel to monograficzny album (dwujęzyczny – polski i angielski) podsumowujący twórczość wybitnej polskiej fotosistki Renaty Pajchel. Nie jest opowieścią o reżyserach i filmach, ale o szczególnym zawodzie, który dokumentując pracę ekip na planie filmowym i uwieczniając w formie fotosów wybrane sceny, wpłynął na pamięć widzów o poszczególnych dziełach kinematografii.

Więcej

Zawrót głowy

Antologia polskich wierszy filmowych

Wybór, opracowanie i wstęp: Darek Foks

Antologia Zawrót głowy… jest zbiorem 266 utworów 121 poetek i poetów polskich XX i XXI wieku. Najstarszy zamieszczony w niej wiersz pochodzi z 1909 roku (Baśń o kinematografie Wacława Wolskiego), a najmłodszy prezentowany w niej twórca urodził się w 1995 roku (Radosław Jurczak). 

Więcej

Bez końca. Dialogi Krzysztofa Kieślowskiego

 

Autor: Rafał Syska

Krzysztof Kieślowski należy do najwybitniejszych postaci polskiej kinematografii. Jego filmy, np. Amator, Przypadek, Bez końca i serial Dekalog, na stałe wpisały się w jej dzieje. Mało który reżyser może poszczycić się tak imponującą kolekcją nagród – w tym Złotym Lwem z Wenecji dla Trzech kolorów. Niebieskiego i Feliksem, czyli nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za Krótki film o zabijaniu. Krzysztof Kieślowski był silnie związany z Łodzią, tu skończył Szkołę Filmową, tu realizował pierwsze filmy, stając się wkrótce jednym z najwybitniejszych polskich dokumentalistów.

Więcej

Kino Kresów. Kultura filmowa na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej

 

Redakcja: Rafał Syska, Piotr Komorowski, Piotr Kulesza

Kresy Wschodnie – źródło mitu i tęsknoty. Dla kolejnych pokoleń kwintesencja nostalgii i sentymentu. Cel pielgrzymek do magicznego świata budowanego bardziej wyobraźnią niż pamięcią świadków. Na stulecie niepodległości Polski (2018 rok) Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi zorganizowało wystawę „Kino Kresów”. W ten sposób wróciło do Wilna, gdzie powstała pierwsza prywatna szkoła filmowa; do Lwowa, gdzie na Uniwersytecie Jana Kazimierza Roman Ingarden, Bolesław W. Lewicki i Zofia Lissa snuli plany założenia akademickiego filmoznawstwa; do grodzieńskich iluzjonów, których właściciele jeździli do Ameryki po komedie Chaplina.

Więcej

KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich

 

Redaktor: Rafał Pakuła

Książka ta jest sentymentalną podróżą do przeszłości. Architektura i kino stanowią przecież składową naszej tożsamości. Publikacja – podobnie jak wystawa NCKF-u z 2022 roku, której była katalogiem – porusza wątki architektury, neonizacji, a więc praktyki planowego „rozświetlania” polskich miast neonami pod koniec lat 50. XX wieku, a także wpływu polityki na projektowanie budynków kinowych. Omawiane są zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, w tym przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. 

Więcej

Publikacje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Katalog wystawy

Katalog wielkiej wystawy retrospektywnej „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” współorganizowanej przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź i Muzeum Karykatury w Warszawie – z tekstami znawcy twórczości Rosińskiego Wojciecha Birka oraz wstępem Jeana Dufaux. Objętość: 160 stron.

Więcej

Wokół narracji interaktywnej

Antologia tekstów pod red. Bartłomieja Kluski

Co odróżnia grę wideo od innych gier? Czym właściwie są narracje interaktywne? Odpowiedzi na te pytania szukają (i czasem znajdują) publicyści, który stanęli w awangardzie akademickich zastępów definiujących to (wciąż nowe) medium.

 

Więcej