EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

wystawa zakończona
1696636800 -1716076800
wystawa zakończona

19 maja zakończyła się wielka retrospektywna wystawa prezentująca postać Grzegorza Rosińskiego i jego twórczy dorobek.

Największą salę CKNI wypełniło przeszło 350 oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego. Można było zobaczyć młodzieńcze próby komiksowych adaptacji klasyki literatury oraz późniejsze ilustracje książkowe, a nawet okładki płyt. Jednak większość ekspozycji wypełniały prace komiksowe, na tworzeniu których po 1968 roku skupił się Rosiński. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć fragmentów z serii Legendarna historia Polski, Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. Co najważniejsze, planszom z serii Thorgal, Szninkiel, Yans i Zemsta Hrabiego Skarbka towarzyszyły szkice, studia postaci, projekty strojów, a także obrazy olejne, które trafiły na okładki tych poczytnych albumów.

Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Zdanie to jest dziś truizmem, ale warto uświadomić sobie, że za tym prostym stwierdzeniem kryje się bogata i pełna dramatycznych zwrotów biografia, nierozerwalnie sprzężona ze skomplikowanymi dziejami XX-wiecznej Europy, ogromny, przez całe życie konsekwentnie rozwijany talent plastyczny, który zaowocował imponującym dorobkiem twórczym, oraz nieprzeciętna, wyrazista osobowość, łącząca staroświecką rzetelność i poczucie obowiązku z humorem i radością życia. Współtwórca Thorgala doczekał się już w swojej karierze całego szeregu efektownych wystaw – jednak ta przygotowana przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi ma ambicję możliwie wszechstronnego, ale zarazem do głębi osobistego ukazania wyjątkowego fenomenu, jakim jest osoba i twórczość polskiego artysty. Realizacja tej ekspozycji jest zwieńczeniem, a zarazem pierwszym pełnowymiarowym efektem procesu przekazania dorobku Mistrza w depozyt EC1, sfinalizowanego w 2021 roku.

Naszą wystawę wyróżniają ogromny zasób dzieł i obiektów, które mieli do dyspozycji twórcy wystawy – Piotr Rosiński i Maria Lengren, a także wyjątkowy i specyficzny związek Artysty z instytucją odpowiedzialną za realizację. Grzegorz Rosiński od początku wchodzących już w czwartą dekadę dziejów łódzkich konwentów komiksowych, które stały się zalążkiem działającego obecnie Centrum i organizowanego przezeń festiwalu, wspierał je i darzył autentyczną przyjaźnią. Była to zresztą integralna cząstka roli, jaką od lat z niezłym skutkiem spełnia: roli promotora, ambasadora i przyjaciela polskiego komiksu – sztuki, która zawdzięcza mu szczególnie wiele. Nasza wystawa dobitnie tego dowodzi.

Od czerwca wystawa dostępna będzie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Organizatorem warszawskiej edycji wystawy jest Muzeum Karykatury.

 


 

Kuratorzy: Piotr Rosiński, Rafał Kupiński
Scenariusz: Maria Lengren, Piotr Rosiński
Projekt aranżacji: PATTERN RECOGNITION
Koordynacja: Rafał Kupiński
Opieka merytoryczna: Adam Radoń
 

Termin
1696636800 -1716076800

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Katalog wystawy

Katalog wielkiej wystawy retrospektywnej „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” współorganizowanej przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź i Muzeum Karykatury w Warszawie – z tekstami znawcy twórczości Rosińskiego Wojciecha Birka oraz wstępem Jeana Dufaux. Objętość: 160 stron.

Więcej