Łódzkie na filmowej mapie Polski – podsumowanie działalności Łódź Film Commission w 2024 r.
15-lecie Łódź Film Commission, międzynarodowe sukcesy koprodukcji EC1, premiery filmowe, uruchomienie trzeciej ścieżki Szlaku Łodzi Miasta Filmu UNESCO, zaangażowanie w poszerzanie wiedzy na temat „zielonej produkcji”, w tym Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej oraz nagroda Film dla klimatu przyznawana podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – to tylko niektóre z licznych działań podjętych przez zespół EC1 Łódź/Łódź Film Commission w 2024 roku.
Łódź Film Commission od 15 lat wspiera produkcję audiowizualną
Łódź Film Commission już od 15 lat zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc producentom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także programów telewizyjnych, spotów reklamowych, wideoklipów i wszelkich innych form produkcji audiowizualnej. Projekty otrzymują wsparcie w postaci pomocy w znalezieniu najlepszych lokacji do zdjęć, uzyskaniu pozwoleń, zgód właścicieli nieruchomości, wydzieleniu części parków, skwerów czy przestrzeni miejskiej dla potrzeb ekipy filmowej. ŁFC jest również operatorem Łódzkiego Funduszu Filmowego, działającego w systemie corocznych konkursów, w trakcie których wyłaniane są projekty audiowizualne objęte dofinansowaniem. Tylko w 2024 roku do ŁFF zgłoszonych zostało 31 produkcji, a wsparcie w wysokości łącznie 1,5 miliona złotych uzyskało 11 filmów, w tym 6 projektów animowanych, 3 dokumentalne oraz 2 fabularne.
Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych funduszy filmowych w kraju. Powstał w 2007 roku przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Łodzi, a od 2015 roku funkcjonuje w strukturach instytucji EC1 Łódź – Miasto Kultury. Wybrane w drodze konkursu projekty otrzymują wsparcie finansowe, które ma formę wkładu koprodukcyjnego. Przekłada się ono na partycypowanie instytucji w prawach autorskich do filmów oraz przychodach z eksploatacji. Środki przyznawane są projektom powiązanym z regionem poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji produkcji. Od swojego powstania Fundusz wsparł 140 produkcji.
Międzynarodowe sukcesy koprodukcji EC1
To był bardzo dobry rok dla filmów koprodukowanych przez EC1 Łódź – Miasto Kultury. „Dziewczyna z igłą” w reżyserii absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, Magnusa von Horna, znalazła się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy oraz otrzymała nominację do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Za produkcję po stronie polskiej odpowiada łódzkie studio Lava Films. Zdjęcia do tej międzynarodowej koprodukcji odbywały się między innymi w Łodzi i regionie: na Błoniach Łódzkich, w halach przy ul. Łąkowej, w Pałacu Herbsta, w Parku Julianowskim, w Fabryce przy ul. Liściastej, w atelier Szkoły Filmowej w Łodzi, a także wewnątrz zabytkowego basenu miejskiego w Zgierzu. „Dziewczyna z igłą” swoją premierę miała na ubiegłorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Podczas 49 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła aż 11 statuetek, w tym Srebrne Lwy. Poza tym twórcy filmu zdobyli dwie Europejskie Nagrody Filmowe – Jagna Dobesz w kategorii Najlepsza Scenografia i Frederikke Hoffmeier w kategorii Najlepsza Muzyka, zaś Złotą Żabę podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE przyznano Michałowi Dymkowi.
Podczas ubiegłorocznego gdyńskiego Festiwalu studio Lava Films świętowało także nagrodę w kategorii Najlepszy Debiut dla filmu „Lany poniedziałek” Justyny Mytnik, dofinansowanego w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego.
W ubiegłym roku laury zdobywały także koprodukowane przez EC1 filmy dokumentalne. „Las” w reżyserii Lidii Dudy (prod. Fundacja Lumisenta) nagrodzony został Srebrnym Aleksandrem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach, a także pięcioma nagrodami podczas 22. edycji Millenium Docs Against Gravity (w tym nagrodą dla najlepszego polskiego filmu). Na tym samym festiwalu cztery laury zdobyła „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej (prod. Braidmade Films), a wyróżniony został dokument „Rave” Łukasza Rondudy oraz Dawida Nickela (prod. IKH Pictures Promotion). Wśród ubiegłorocznych produkcji dokumentalnych na szczególną uwagę zasługuje także film „Drzewa milczą” w reżyserii Agnieszki Zwiefki (prod. Chilli Production), uhonorowany między innymi Złotym Lajkonikiem podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, a także wyróżniony podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS „Prawa człowieka w filmie”.
Nie można zapomnieć o filmach animowanych – „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello zdobyła Nagrodę Jury dla programu telewizyjnego podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz Grand Prix Młodej Widowni (9-11 lat) podczas 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik zarówno w Mariborze, jak i w Łodzi. Wyróżnienia na MFFA Animator w Poznaniu, MFF Etiuda&Anima oraz Festiwalu Kamera Akcja zdobył natomiast film „Ziemniaki” Marcina Podolca,a „Zima” Tomka Popakula i Kasumi Ozeki otrzymała nagrodę za dźwięk na Belgradzkim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych oraz Brązowego Pegaza i Brązowego Animusza na poznańskim Animatorze. Film wygrał także festiwal Opolskie Lamy w kategorii filmów krótkometrażowych. Za obie animacje odpowiada łódzkie studio Yellow Tapir Films.
Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO
W czerwcu uruchomiono trzecią ścieżkę spacerową w ramach Szlaku Łodzi Miasta Filmu UNESCO, zatytułowaną „Z serialem przez Łódź”. Spacerom, organizowanym od czerwca do końca września przez EC1, towarzyszyło duże zainteresowanie – wzięło w nich udział ponad 250 osób. Otwarcie nowej ścieżki uświetniło spotkanie z aktorką, Martą Nieradkiewicz, odtwórczynią głównej roli w serialu „Ultraviolet” oraz producentem Łukaszem Dzięciołem, odpowiedzialnym za liczne filmowe projekty realizowane w Łodzi. Wydarzenie odbyło się w przestrzeniach Narodowego Centrum Kultury Filmowej, a po jego zakończeniu troje przewodników – Justyna Tomaszewska, Krzysztof Olkusz i Bartosz Mielniczek – poprowadziło premierowy spacer nową ścieżką.
Dodatkową atrakcję stanowi audio przewodnik, do którego głosu użyczyła Kaja Klimek, laureatka ubiegłorocznej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka Filmowa. Dzięki audio przewodnikowi i współpracy z krytyczką, znaną także pod pseudonimem Kajutex, słuchacze mogą przemierzać samodzielnie trasę łódzkich lokacji, które zagrały w popularnych polskich serialach jak „Stawka większa niż życie”, „Daleko od szosy” czy „Król”, wysłuchując jednocześnie najciekawszych opowieści dotyczących produkcji.
Więcej informacji na stronie: https://lodzcityoffilm.com/spacery/z-serialem-przez-lodz/
Projekt został zainicjowany przez Urząd Miasta Łodzi, a jego realizacją zajmuje się EC1 Łódź – Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Szkołą Filmową w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Łódzką Organizacją Turystyczną, PTTK Oddziałem Łódzkim im. Jana Czeraszkiewicza oraz stacją telewizyjną AXN.
W stronę zielonej produkcji audiowizualnej
Rok 2024 to czas intensywnych działań w obszarze zrównoważonej produkcji audiowizualnej. Podczas 49. FPFF w Gdyni Inicjatywa Film Dla Klimatu (w skład której wchodzi Łódź Film Commission), Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych połączyły siły w budowaniu ekologicznej świadomości twórczyń i twórców filmowych w Konkursie Film Dla Klimatu. Celem konkursu było docenienie osób z branży filmowej, które wprowadzają zrównoważone i przyjazne dla środowiska praktyki promowane w manifeście „Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”. O tytuł najbardziej neutralnej dla środowiska produkcji filmowej walczyły filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego, Konkursu Perspektywy oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni. Nagrody otrzymały filmy „Grajdło” w reżyserii Leny Jaworskiej (kategoria Film Krótkometrażowy) oraz „Simona Kossak” Adriana Panka (kategoria Film Pełnometrażowy), a wyróżnienie zdobył film „Przyciąganie” Aleksandry Szczepaniak.
W 2024 roku Łódź Film Commission zrealizowało także projekt Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej, którego celem było propagowanie idei zrównoważonej produkcji – w tym green filmingu, świadomego realizowania utworów audiowizualnych w sposób jak najbardziej ekologiczny. Akademia składała się z czterech kluczowych elementów, które kompleksowo objęły różne tematy z zakresu transformacji ekologicznej w branży filmowej oraz etyczne aspekty prowadzenia działalności audiowizualnej: szkolenia Ambasador Zielonej Produkcji Audiowizualnej, podcastu „GREEN SCREEN, czyli o ekologii w produkcji audiowizualnej”, broszury poświęconej prawom człowieka w branży AV oraz panelu dyskusyjnego „Wpływ AI na sektor audiowizualny i na środowisko”, który został zrealizowany we współpracy z festiwalem Lema Bomba Megabitowa. Partnerami projektu byli Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Producentów Reklamowych, Film dla klimatu, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Uniwersytet Łódzki, Związek Zawodowy Filmowców oraz festiwal Lema Bomba Megabitowa. Akademia Zrównoważonej Produkcji Audiowizualnej powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowana przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Podziękowanie za wieloletnią pracę
2024 to przełomowy rok w historii Łódź Film Commission. Z końcem października 2024 twórczyni Łódź Film Commission i jej wieloletnia kierowniczka, Monika Głowacka, zakończyła współpracę z EC1. Dzięki jej inicjatywie Łódzki Fundusz Filmowy, pierwszy regionalny fundusz w Polsce, stał się wzorem dla innych instytucji w kraju, a Łódź Film Commission odegrało kluczową rolę w promocji Łodzi jako „miasta filmu”. Podczas jej kadencji realizowano w Łodzi takie produkcje jak „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Ida” i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy ostatnio „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, a miasto utrzymywało swój status jako miejsce przyjazne dla filmowców.
Jako zespół Łódź Film Commission serdecznie dziękujemy Monice Głowackiej za jej lata pracy, pasję i pozytywną energię, jednocześnie życząc sukcesów w kolejnych wyzwaniach zawodowych oraz satysfakcji z podejmowanych inicjatyw.