Szlak Łodzi Miasta Filmu UNESCO pozwala odkryć filmowe dziedzictwo Łodzi, miasta należącego do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie filmu.
Przemierzając Szlak Filmowy możecie dotrzeć do miejsc, w których powstały sceny z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Poznając filmową Łódź skorzystajcie z gotowych propozycji miejskich spacerów lub samodzielnie eksplorujcie miasto wg. tytułów filmów lub lokacji.
Szlak filmowy można przemierzać na dwa sposoby:
- w sezonie letnim korzystając z gotowych propozycji miejskich spacerów z przewodnikiem,
- przez cały rok samodzielnie eksplorować ścieżki wg. tytułów filmów lub lokacji, w których realizowane były konkretne sceny korzystając z mapy oraz audioprzewodnika.*
*Audioprzewodnik powstał we współpracy z SpoilerMaster - Podcast do słuchania po seansie Michał Oleszczyk oraz Kaja Klimek - Kajutex. Jest dostępny w polskiej oraz angielskiej wersji językowej na naszym kanale Youtube oraz po zeskanowaniu kodów QR na tablicach informacyjnych w każdej z lokacji ujętej na szlaku.
ŁÓDŹ OSCAROWA – to pierwszy spacer, który zaplanowano w ramach Szlaku.
Poznaj niezwykłą tradycję filmowej Łodzi przemierzając miasto śladami największych tytułów: „Idy” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Powidoków” i „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, a także kultowych animacji – „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton powstałych w Studio Se-Ma-For.
Na przejście spaceru potrzeba minimum 2,5 godziny.
ŚLADEM OSCAROWYCH TWÓRCÓW – to drugi spacer, który zaplanowano w ramach Szlaku.
Jaki ślad zostawili po sobie w Łodzi wielcy twórcy polskiej kinematografii - nominowani i laureaci Oscara? Poznaj odpowiedź rozpoczynając spacer od Szkoły Filmowej przy ul. Targowej, gdzie wiele wybitnych osobistości rozpoczęło swoją filmową drogę, a kończąc w niegdysiejszej Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Łąkowej, która przez prawie pół wieku była największym ośrodkiem filmowym w Polsce. Twórcy, których między innymi spotkasz na oscarowym Szlaku to Andrzej Wajda, Paweł Pawlikowski, Roman Polański, Agnieszka Holland czy Krzysztof Kieślowski, a także cała galeria twórców związanych ze Szkołą Filmowa i Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi.
Na przejście spaceru potrzeba minimum 2,5 godziny.
Z SERIALEM PRZEZ ŁÓDŹ – to trzeci spacer, który zaplanowano w ramach Szlaku.
Rozpoczynając spacer na placu Komuny Paryskiej spotykamy bohatera kultowego serialu „Daleko od szosy”, Leszka Góreckiego, który parkuje tam swoją WSK-ę. Strzelanina między grupą narodowców a członkami panującego w międzywojennej Warszawie gangu Jana Kuma Kaplicy, kończy spacer na podwórzu Collegium Anatomicum przy ul. Narutowicza 60. Po drodze spotykamy całą galerię bohaterów, którzy poprzez obecność na małych ekranach zyskali ogromną popularność i zawładnęli zbiorową wyobraźnią. Jest wśród nich nieustraszony kapitan Hans Kloss, młoda Agnieszka Osiecka, wkraczający w dorosłe życie Eugeniusz Bodo czy dobrze wszystkim znany karierowicz – Nikodem Dyzma.
Na przejście spaceru potrzeba minimum 2 godziny.
Szczegóły, opisy tras i lokacji oraz mapę znajdziesz na stronie.
Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest realizowany przez EC1 Łódź - Miasto Kultury/Łódź Film Commission we współpracy z Szlak powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi. Jest on realizowany przez EC1 - Łódź Film Commission, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Łódzką Organizacją Turystyczną i PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza, a także AXN w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.