Największa w historii, przekrojowa i pełna humoru wystawa twórczości jednego z klasyków polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego!
Choć chciał zostać malarzem, Tadeusz Baranowski jest dziś uznawany za jednego z najważniejszych twórców w historii polskiego komiksu. To na przygodach jego kultowych bohaterów, takich jak m.in. Kudłaczek i Bąbelek, Orient Men, Szlurp i Burp, Praktyczny Pan, a przede wszystkim profesor Nerwosolek oraz Entomologia Motylkowska, wychowało się przecież kilka pokoleń miłośników historyjek obrazkowych. A trzeba podkreślić, że twórczość Baranowskiego przemawia do odbiorców w każdym wieku. Cechą charakterystyczną komiksów Baranowskiego jest zabawa z medium: odważne kadrowanie i kompozycja plansz, samoświadomość bohaterów, którzy doskonale wiedzą, że są narysowani, a także gry słowne i absurdalne poczucie humoru autora. Liczne z jego żartów – jak tyleż słynny, co niewypowiedziany dowcip o gąsce Balbince – trwale zapisało się w pamięci fanów.
Stworzona w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej wystawa Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza nie tylko prezentuje wzmiankowany dowcip w pełnym brzmieniu, ale również pokazuje wszystkie przejawy talentu oraz pasje autora. Zarówno te bardziej oczywiste – jak komiks czy malarstwo, do którego artysta powrócił na emeryturze, jak i te mniej znane: astronomię oraz muzykę. Swoje miejsce na ekspozycji znaleźli także bohaterowie (zarówno ci najważniejsi, jak i ci epizodyczni) oraz powracające w twórczości Baranowskiego motywy (jak kosmos, woda i nietypowe zwierzęta). Ważnym punktem wystawy jest również film animowany Smok Diplodok w reż. Wojciecha Wawszczyka, który ma szansę zaszczepić miłość do bohaterów Antresolki Profesorka Nerwosolka w gronie najmłodszych odbiorców. Wspomniany wyżej Tomasz Lew Leśniak został natomiast autorem znakomitego plakatu ekspozycji.
Mozaika ta, w intencji autorów wystawy, ma utworzyć swoiste abecadło Tadeusza Baranowskiego – przewodnik po jego życiu i dorobku, lecz i zachętę do dalszych samodzielnych poszukiwań i lektur, przede wszystkim zaś do sięgnięcia po Skąd się bierze woda sodowa, Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa oraz inne komiksy tego autora. Przecież to one są tu najważniejsze.
Zespół kuratorski: Joanna Birek-Fita, Piotr Kasiński, Bartłomiej Kluska, Katarzyna Tośta
Projekt aranżacji: Dziewczyny od Wystaw (Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak)
Koordynacja: Rafał Kupiński
Opieka merytoryczna: Adam Radoń
Wykonanie wystawy: Back to Front
Termin
Adres
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
Sala wystaw czasowych (parter)
ul. Targowa 1/3 (wejście od skrzyżowania ul. Dowborczyków i Tuwima)
Bilety
Sprzedaż biletów już wkrótce!
Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza
Katalog wystawy
Wystawie Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza towarzyszy katalog zorganizowany od A do Z. Każdej literze alfabetu towarzyszy hasło (czasem kilka), a wszystkie one tworzą prawdziwą encyklopedię meandrów życia, wątków, motywów i bohaterów zamieszkujących światy Baranowskiego. Objętość katalogu: 150 stron w kolorze i twardej oprawie.
Katalog dostępny w sprzedaży od 14 września w kasach CKNI, na stoisku EC1 w czasie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz online w przedsprzedaży. Wkrótce więcej informacji!