Zapraszamy na weekendowe warsztaty laboratoryjne w formule OPEN!
Co to oznacza w praktyce?
Elastyczność czasową: Brak konkretnej godziny rozpoczęcia i zakończenia warsztatów daje dużą elastyczność, umożliwiając planowanie zwiedzania Centrum zgodnie z własnymi preferencjami i harmonogramem.
Własne tempo doświadczeń: Podczas warsztatów OPEN doświadczenia wykonujemy we własnym tempie, bez konieczności dostosowywania się do innych uczestników. To sprzyja zagłębianiu się w przygotowane zagadnienia wg własnych upodobań i potrzeb.
Pełny dostęp do atrakcji: Każdy uczestnik może spędzić więcej czasu na przygotowanych stanowiskach doświadczalnych, co pozwala w pełni skorzystać z proponowanych atrakcji.
A to wszystko z jednym biletem wstępu do Centrum Nauki i Techniki, bez dodatkowego biletu na zajęcia.
Zaznaczajcie te daty w kalendarzu i przychodźcie po nowe doświadczenia!
15-16.02.2025
Neurobiologia miłości
Wielu ludzi patrzy sceptycznie na Walentynki, postrzegając je jako święto wyłącznie komercyjne. Jednak warto spojrzeć na nie jako doskonałą okazję do refleksji nad tym, co dzieje się w naszym mózgu, gdy doświadczamy zakochania, które jest nie tylko emocjonalnym uniesieniem, ale także fascynującym procesem neurobiologicznym. Mózg, najważniejszy organ w naszym ciele, stał się w ostatnich latach przedmiotem licznych badań naukowych oraz publikacji popularnonaukowych. Pragniemy dołączyć do tego trendu i zaprosić na zajęcia, które pozwolą uczestnikom zrozumieć te zagadnienia zarówno z perspektywy naukowej, jak i praktycznej. Jak zbudowany jest ten neurobiologiczny komputer? Który jego element pracuje na najwyższych obrotach w czasie miłosnych uniesień? Niech Walentynki staną się świętem nie tylko serca, ale i mózgu.
22-23.03.2025
Czego uczymy się na matematyce – zajęcia warsztatowe dla uczniów, nauczycieli i rodziców
Wszyscy ludzie od najmłodszych lat muszą uczyć się matematyki, przynajmniej w szkołach i na studiach. Po co to robią? W czasach, w których królują komputery i kalkulatory wiele dawnych wymagań szkolnych straciło na znaczeniu. Większość jednak została i matematyka nadal jest wiodącym przedmiotem szkolnym i dziedziną wiedzy, dzięki której wciąż jeszcze rozwijamy naszą cywilizację i rozwiązujemy najtrudniejsze problemy. Dzięki matematycznemu podejściu łatwiej nam radzić sobie z zadaniami dnia codziennego. Matematyka uczy nas także, jak się uczyć w ogóle. Dzięki ciekawym zadaniom i zagadkom, zaprezentujemy na naszych zajęciach specyficzne dla królowej nauk sposoby rozumowania. Będzie ciekawie, wesoło, pożytecznie, a momentami wymagająco.
26-27.04.2025
Wodny mikrokosmos, czyli szukając życia w kropli wody
Szukamy życia na innych planetach i w odległych galaktykach, jednak zapominamy, że tuż obok nas, otaczającą nas wodę zamieszkują przedziwne i zachwycające organizmy! To życie – zaskakujące w swoich kształtach i zachowaniach – tworzy swoisty mikrokosmos, w który możemy zajrzeć dzięki takim technologiom jak mikroskopia optyczna. Zapraszamy zatem na
warsztaty, podczas których będziemy obserwować zarówno gotowe preparaty organizmów wodnych, ale też poszukamy życia w samodzielnie wykonanych preparatach. Przyjrzymy się ruchliwym i dynamicznym pantofelkom, spróbujemy wytropić „tańczące” nicienie i przekonamy się, że wrotki to nie tylko sprzęt sportowy.
10-11.05.2025
Zimno, ciepło, gorąco
Maj to czas, kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a promienie słońca ogrzewają ziemię, budynki i nas samych. Warto więc dowiedzieć się czy faktycznie “swetry grzeją”, a ciemne ubrania “przyciągają słońce”. Podczas zajęć wspólnie spróbujemy odkryć prawdę, sięgając po ciekawe doświadczenia! Zbadamy ciecz wrzącą w temperaturze bliskiej -200°C oraz niezwykły lód, który nie topnieje, lecz od razu zamienia się w gaz. Zmierzymy temperaturę płomienia – oczywiście w pełni bezpiecznie! A na zakończenie wykorzystamy zimne, ciepłe i gorące przedmioty, by stworzyć niewidzialne dzieła sztuki, które ujawnią się dopiero w specjalnych kamerach termowizyjnych. To zajęcia, które rozgrzeją wyobraźnię i nie ochłodzą naukowej ciekawości – zapraszamy!
14-15.06.2025
Co? Czyli Co nieCo o kobalcie
Kobalt, oznaczany symbolem chemicznym Co, stanowi zaledwie 0,0025% masy Ziemi. Czy to dużo, czy mało? Trudno jednoznacznie ocenić. Jednak to właśnie jego niebieskawo-metaliczna barwa czyni go tak intrygującym pierwiastkiem – i tutaj zaczyna się fascynująca opowieść. Sama nazwa "kobalt" pochodzi od kobolda, złego gnoma, który według dawnych legend miał podrzucać rudy kobaltu – wówczas uznawane za bezwartościowe – w miejsce cennych rud srebra. Sole tego pierwiastka mogą przybierać różne kolory: od intensywnego niebieskiego, przez różowy, aż po głęboki fiolet. Czy możemy w jakiś sposób wpływać na ich barwę? Jakie reakcje chemiczne i odczynniki mogą to umożliwić? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas warsztatów w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Ważne informacje:
- Jednocześnie w laboratorium może przebywać 16 osób.
- Warsztaty przeznaczone są dla uczestników pow. 10 roku życia.
- Warsztaty odbywają się w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1 - 10:00-18:00, z wyjątkiem zaplanowanej przerwy technicznej w godz. 13:00-14:00.
Termin
Adres
Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)
tel. +48 42 600 61 00 wew. 1
e-mail: informacja@ec1lodz.pl