subpage

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Weekend w laboratorium

1726876800 -1739664000

Zapraszamy na weekendowe warsztaty laboratoryjne w formule OPEN!

Co to oznacza w praktyce?

Elastyczność czasową: Brak konkretnej godziny rozpoczęcia i zakończenia warsztatów daje dużą elastyczność, umożliwiając planowanie zwiedzania Centrum zgodnie z własnymi preferencjami i harmonogramem. 

Własne tempo doświadczeń: Podczas warsztatów OPEN doświadczenia wykonujemy we własnym tempie, bez konieczności dostosowywania się do innych uczestników. To sprzyja zagłębianiu się w przygotowane zagadnienia wg własnych upodobań i potrzeb. 

Pełny dostęp do atrakcji: Każdy uczestnik może spędzić więcej czasu na przygotowanych stanowiskach doświadczalnych, co pozwala w pełni skorzystać z proponowanych atrakcji.


A to wszystko z jednym biletem wstępu do Centrum Nauki i Techniki, bez dodatkowego biletu na zajęcia.

Zaznaczajcie te daty w kalendarzu i przychodźcie po nowe doświadczenia!



21-22.09.2024
Elektrycznie rzecz ujmując, czyli skąd się bierze prąd

Od ponad stu lat prąd elektryczny jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Obecnie nie potrafimy sobie bez niego wyobrazić funkcjonowania. Dlatego w byłej elektrociepłowni nie może zabraknąć warsztatów praktycznych poświęconych prądowi. Podczas zajęć przybliżymy historię powstania dwóch głównych źródeł energii elektrycznej, czerpiąc inspirację z dawnych doświadczeń ludzkości. Skupimy się na najważniejszych odkrywcach i konstruktorach, których prace miały kluczowy wpływ na rozwój elektryczności. Wyjaśnimy, jak połączenie maszyny parowej i generatora zrewolucjonizowało naszą cywilizację techniczną. Nie zapomnimy również o magazynach energii, takich jak baterie i akumulatory, które odgrywają istotną rolę we współczesnym świecie.

 

 

19-20.10.2024
Domowe laboratorium, czyli jak zrobić naturalne środki czystości

DIY, czyli zrób to sam, zyskuje na popularności, także w Centrum Nauki i Techniki EC1. Zapraszamy zatem na warsztaty, podczas których przyjrzymy się, w jaki sposób zadbać o higienę naszego otoczenia przy wykorzystaniu naturalnych środków czystości. Przygotujemy samodzielnie kilka ekologicznych preparatów, które będziecie mogli przetestować we własnych domach. Wykorzystując łatwo dostępne produkty, postaramy się zrobić konkurencję często drogim i drażniącym sklepowym specyfikom. Mamy nadzieję, że warsztaty te zainspirują Was do zgłębienia tematu oraz przynajmniej częściowego porzucenia tzw. „kupnej chemii” i przejścia na własnoręcznie wykonaną. A to wszystko z pożytkiem dla Was i otaczającego Was środowiska.  

 

 

23-24.11.2024
Chemiczne śledztwo

Listopad, deszcz, wiatr i wcześnie zapadający zmrok. To idealna atmosfera, by przeczytać dobry kryminał albo wziąć udział w detektywistycznych warsztatach laboratoryjnych. Zapraszamy więc na kolejne zajęcia, podczas których wcielimy się w role chemicznych Sherlocków. Korzystając ze specjalnych odczynników i metod podejmiemy próby identyfikacji różnych związków chemicznych. Jak wykryć białko, witaminę C czy skrobię w określonych produktach? Jak odróżnić od siebie, nie używając zmysłów smaku czy węchu, bliźniaczo wyglądające substancje? Jakie techniki, zasady i procedury obowiązują w daktyloskopii? Odwiedź nasze laboratorium i poczuj się jak prawdziwy detektyw. Świetna zabawa, ciekawa porcja wiedzy i niecodziennie doświadczenia gwarantowane.

 

 

4-5.01.2025
Korki i balony, czyli bez presji o ciśnieniu

Urodziny to dzień kojarzący się często z balonami czy gazowanymi napojami. Dla nas jednak te urodzinowe atrybuty są także pretekstem do poszukiwania ich związków z fizyką i różnymi obszarami naszego codziennego życia. Tym, co je łączy, jest niewątpliwie ciśnienie. Przygotowaliśmy więc kilkanaście atrakcyjnych, a czasem nawet wybuchowych eksperymentów. Dzięki nim spojrzymy badawczym okiem na pozornie oczywiste i proste czynności, takie jak: pompowanie, otwieranie butelek, nurkowanie, podnoszenie i ściskanie. Dlaczego balony pękają? Dlaczego korki strzelają? W jaki sposób podnieść ciężkie drzwi czy przenieść grube szyby? Niech kolejne Urodziny naszego Centrum będą naprawdę wystrzałowe i kolorowe!

 

 

15-16.02.2025
Neurobiologia miłości

Wielu ludzi patrzy sceptycznie na Walentynki, postrzegając je jako święto wyłącznie komercyjne. Jednak warto spojrzeć na nie jako  doskonałą okazję do refleksji nad tym, co dzieje się w naszym mózgu, gdy doświadczamy zakochania, które jest nie tylko emocjonalnym uniesieniem, ale także fascynującym procesem neurobiologicznym. Mózg, najważniejszy organ w naszym ciele, stał się w ostatnich latach przedmiotem licznych badań naukowych oraz publikacji popularnonaukowych. Pragniemy dołączyć do tego trendu i zaprosić na zajęcia, które pozwolą uczestnikom zrozumieć te zagadnienia zarówno z perspektywy naukowej, jak i praktycznej. Jak zbudowany jest ten neurobiologiczny komputer? Który jego element pracuje na najwyższych obrotach w czasie miłosnych uniesień? Niech Walentynki staną się świętem nie tylko serca, ale i mózgu.


 

Ważne informacje:

- Jednocześnie w laboratorium może przebywać 16 osób. 

- Warsztaty przeznaczone są dla uczestników pow. 10 roku życia. 

- Warsztaty odbywają się w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1 - 10:00-18:00, z wyjątkiem zaplanowanej przerwy technicznej w godz. 13:00-14:00.

Termin
1726876800 -1739664000
Adres

Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

tel. +48 42 600 61 00 wew. 1
e-mail: informacja@ec1lodz.pl

Kup bilet!

Weekend w Laboratorium!