EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi wprowadzają do sprzedaży wspólny bilet

 

Grudzień to czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i przygotowywania prezentów dla najbliższych. Dla miłośników Łodzi oraz filmu proponujemy oryginalny podarunek - wspólny bilet na wystawy „Kino Polonia + Łódź Filmowa”!

Wspólny bilet umożliwia zwiedzanie wspomnianych ekspozycji w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, mającego siedzibę w EC1, oraz w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Sprzedaż biletów w cenie 45 zł normalny, 35 zł ulgowy startuje 1 grudnia w kasie NCKF i Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz online. W ramach wspólnego biletu obie wystawy można zwiedzać od czwartku do niedzieli. Bilet należy wykorzystać w ciągu 7 dni od daty pierwszej wizyty, kolejność zwiedzania jest dowolna.

 

„Kino Polonia”

Wystawa „Kino Polonia” to ponad tysiąc filmów w jednym w miejscu i czasie… Największa wystawa o polskim kinie została otwarta w połowie października 2023 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). W „Kinie Polonia” każdy trafi na ulubiony tytuł, bohatera, aktora. Spotka go w filmie, kadrze, projekcji, plakacie, a czasami tylko w dokumencie… Będzie można zobaczyć pierwszy polski film fabularny oraz to, jak Polacy budowali potęgę Hollywood. „Kino Polonia” odpowie też na pytania: czy marszałek Piłsudski lubił wesołe filmy, Miś Uszatek zawsze miał oklapnięte uszko, a Cybulski wyłącznie grał w ciemnych okularach?

Ta wystawa jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie. Wystawę można lepiej poznać przy pomocy audioprzewodnika, który głosem Wiktora Zborowskiego przeprowadzi zwiedzających po nowoczesnych przestrzeniach pełnych filmowych historii.


„Łódź Filmowa”

Wystawa stała Muzeum Kinematografii w Łodzi zatytułowana „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Pierwsza część wystawy „Łódź filmowa – miasto atrakcji” prezentuje ideę „podwójnych narodzin kina”. Początkowo kino było nowinką technologiczną, która w systemie rozrywkowym lat 90. XIX wieku funkcjonowała równolegle z występami scenicznymi czy pokazami iluzji. Dopiero w latach 10. XX wieku kino stało się zinstytucjonalizowaną formą rozrywki, rozpoczęła się era kinematografii, jaką znamy do dziś. Część ekspozycji stanowią zabytkowe wnętrza siedziby Muzeum Kinematografii, gdzie stykają się dwie opowieści: jedna przedstawia zabawki prefilmowe z czasów rodziny Scheiblerów, używane przez burżuazję dla urozmaicenia wolnego czasu, druga – filmowy pałac jako miejsce, które było scenografią dla ok. 30 filmów. Najsłynniejszym z nich jest „Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy.

Kolejna część wystawy „Łódź filmowa – stolica filmu” jest poświęcona łódzkim instytucjom filmowym utworzonym po 1945 roku, kiedy miasto na kilka dekad stało się centrum polskiej kinematografii. W Łodzi nakręcono najsłynniejsze filmowe dzieła – od „Zakazanych piosenek” Leonarda Buczkowskiego po oscarową „Idę” czy nominowaną do Oscara „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, dlatego jednym z kluczowych zagadnień ekspozycyjnych stały się lokacje filmowe.

 

Narodowe Centrum Kultury Filmowej, ul. Targowa 1/3
kinopolonia.nckf.pl

Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1 
muzeumkinematografii.pl

Szczegóły: 
EC1 Łódź - Miasto Kultury
Targowa 1/3

90-022 Łódź
+48 42 600 61 00 wew. 1
informacja@ec1lodz.pl
 

Wystawy „Kino Polonia” i „Łódź Filmowa”