EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Kosmiczne śmieci

Pokaz w Planetarium EC1

Ekologia to nie tylko recycling plastiku i ochrona lasów - podczas ponad 60 lat podboju Kosmosu zostawiliśmy na orbitach okołoziemskich ogromną ilość zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia te pochodzą z nieczynnych satelitów, rakiet, zagubionych przez astronautów drobnych nakrętek, śrubek itp. Wciąż rosnąca liczba kosmicznych śmieci, poruszających się z dużą prędkością, stanowi poważne zagrożenie dla działających satelitów i astronautów przebywających na stacji kosmicznej ISS. 

Jakie pomysły maja naukowcy i inżynierowie aby sprowadzić je w bezpieczny, kontrolowany sposób do atmosfery ziemskiej, tak aby w niej spłonęły? Tego dowiecie  się z filmu, na który serdecznie zapraszamy!

Pokaz poprzedza omówienie bieżących zdarzeń na nocnym niebie nad Łodzią. Część filmowa jest dostępna w językach: polskim i angielskim.

Dla kogo: pokaz przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży od 10. roku życia. 
Łączny czas trwania pokazu: 45 minut.

The show features a fulldome projection of "Space Junk", which is concurrently available with alternative individual audio in English via wireless headphones. However, we do not provide live simultaneous translation of presenter's speeches.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

 

Pokaz wspomaga nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w realizacji takich celów kształcenia jak:

  • wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat;
  • kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
  • wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;
  • kształtowanie pozytywnych – emocjonalnych i duchowych – więzi z najbliższym otoczeniem, krajem ojczystym, a także z całą planetą Ziemią.
  • rozwijanie osobistych zainteresowań ucznia i integrowanie wiedzy przedmiotowej z różnych dyscyplin;  
  • uzupełnia i poszerza wiedzę uczniów zawartą w dziale „Ziemia we Wszechświecie: Ziemia jako planeta, następstwa ruchów Ziemi, ciała niebieskie, Układ Słoneczny, budowa Wszechświata”.

"Kosmiczne śmieci"
pokaz w Planetarium EC1