subpage

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Weekend w laboratorium

Warsztaty indywidualne

Warsztaty laboratoryjne

Warsztaty laboratoryjne w Centrum Nauki i Techniki EC1 to niepowtarzalna okazja do przeprowadzenia eksperymentów, na które brak nam przestrzeni i odwagi w domu. W trakcie zajęć można wykonać reakcje chemiczne, które zapewne zaskoczą Was swoim wyglądem i zastosowaniem. A to wszystko oczywiście odbywa się pod czujnym okiem naszych ekspertów.

Zapraszamy na weekendowe warsztaty laboratoryjne, które zmieniają swoją formułę na OPEN!

Co to oznacza w praktyce?

Elastyczność czasową: Brak konkretnej godziny rozpoczęcia i zakończenia warsztatów daje dużą elastyczność, umożliwiając planowanie zwiedzania Centrum zgodnie z własnymi preferencjami i harmonogramem.

Własne tempo doświadczeń: Podczas warsztatów OPEN doświadczenia wykonujemy we własnym tempie, bez konieczności dostosowywania się do innych uczestników. To sprzyja zagłębianiu się w przygotowane zagadnienia wg własnych upodobań i potrzeb.

Pełny dostęp do atrakcji: Każdy uczestnik może spędzić więcej czasu na przygotowanych stanowiskach doświadczalnych, co pozwala w pełni skorzystać z proponowanych atrakcji.
A to wszystko z jednym biletem wstępu do Centrum Nauki i Techniki, bez dodatkowego biletu na zajęcia.

Zaznaczajcie te daty w kalendarzu i przychodźcie po nowe doświadczenia!

17-18.02.2024

Wstęgi, string art, układanki oraz inne niespodzianki

Dzień Zakochanych, obchodzony 14 lutego, to wyjątkowa data dla wielu osób. W Centrum Nauki i Techniki EC1 świętowanie tego dnia przedłużamy zatem o dodatkowy weekend. Wykorzystując matematyczne metafory pokażemy uczestnikom naszych zajęć, czym jest miłość i jak ją wyrażać skutecznie, trwale i z rozsądną dozą ekscytacji. Nie obejdzie się też bez motywu serca oraz treningu przekazywania i przyjmowania. Zapraszamy na walentynkowo-matematyczne warsztaty rodziny z dziećmi, zakochanych oraz singli.
 

16-17.03.2024

Energia dla klimatu

Energia niejedno ma imię. Większość energii dostępnej na Ziemi pochodzi ze Słońca. Może być ona w różny sposób przetwarzana, a także (z większym trudem) magazynowana. W jaki sposób energia słoneczna jest wykorzystywana w energetyce do produkcji ciepła i prądu? Jakie źródła uznawane są za niskoemisyjne, odnawialne i z czym wiąże się ich wykorzystanie? Jakie wyzwania stoją przed energetyką, żeby nasz komfort korzystania z elektryczności nie wpływał na środowisko naturalne? Zapraszamy na naprawdę energetyczne warsztaty laboratoryjne.

 

20-21.04.2024

Połącz kropki, czyli chemia w mini skali

Aby zilustrować kluczowe zasady chemiczne, konieczne są doświadczenia. Jednak tradycyjne metody wymagają często dużych ilości odczynników oraz nierzadko skomplikowanego sprzętu. Wiele eksperymentów można jednak łatwo zaadoptować na małą skalę, bez szkody dla oczekiwanego efektu, a przede wszystkim otaczającego nas środowiska. Podczas zajęć przeprowadzimy szereg reakcji chemicznych, wykorzystując dosłownie krople substancji chemicznych. Z pomocą mikroskopów spróbujemy dokonać obserwacji zachodzących zmian, przeanalizować wyniki i wyciągnąć właściwe wnioski.

 

25-26.05.2024

Brudne sprawy, czyli wodne problemy

Woda towarzyszy nam każdego dnia, przy niemal każdej czynności. Do niektórych celów, jak np. spłukiwania toalety warto wykorzystywać tzw. wodę szarą, ale już ta przeznaczona do bezpośredniego spożycia musi spełniać odpowiednie standardy. Zanieczyszczenie wód metalami ciężkimi jest powszechnie znanym problemem, z którym zmierzymy się podczas naszych warsztatów. Najpierw z pomocą fotometrów zbadamy kilka wybranych parametrów fizykochemicznych wody, a następnie wykorzystując innowacyjne metody, spróbujemy oczyścić wodę z jonów wybranych metali. Zapraszamy na “brudne sprawy”.

 

22-23.06.2024

Uzbrojone oko, czyli zobaczyć mikroświat

Oko człowieka to niezwykły narząd, który przekazuje nam najwięcej informacji o otaczającym świecie. Działając niczym „okno dla mózgu”, umożliwia odbieranie i natychmiastowe przetwarzanie ponad 10 milionów informacji na sekundę. Mimo że jest jednym z najbardziej złożonych ludzkich narządów, potrzebuje dodatkowego wsparcia przy obserwacji małych obiektów. I tutaj z pomocą przychodzą nam urządzenia powiększające oglądany obraz. Zapraszamy na warsztaty, podczas których uzbroimy nasze oczy w lupy, binokulary i mikroskopy optyczne, aby zajrzeć w głąb fascynującego mikroświata.

 


Ważne informacje:

- Jednocześnie w laboratorium może przebywać 16 osób.

- Warsztaty przeznaczone są dla uczestników pow. 10 roku życia.

- Warsztaty odbywają się w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1 - 10:00-18:00, z wyjątkiem zaplanowanej przerwy technicznej w godz. 13:00-14:00.