Z dumą i prawdziwą przyjemnością mamy zaszczyt przedstawić wielką retrospektywną wystawę prezentującą postać Grzegorza Rosińskiego i jego twórczy dorobek.
Największą salę CKNI wypełnia przeszło 350 oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego. Zobaczysz tu młodzieńcze próby komiksowych adaptacji klasyki literatury oraz późniejsze ilustracje książkowe, a nawet okładki płyt. Jednak większość ekspozycji wypełniają prace komiksowe, na tworzeniu których po 1968 roku skupił się Rosiński. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć fragmentów z serii Legendarna historia Polski, Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. Co najważniejsze, planszom z serii Thorgal, Szninkiel, Yans i Zemsta Hrabiego Skarbka towarzyszą szkice, studia postaci, projekty strojów, a także obrazy olejne, które trafiły na okładki tych poczytnych albumów.
Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Zdanie to jest dziś truizmem, ale warto uświadomić sobie, że za tym prostym stwierdzeniem kryje się bogata i pełna dramatycznych zwrotów biografia, nierozerwalnie sprzężona ze skomplikowanymi dziejami XX-wiecznej Europy, ogromny, przez całe życie konsekwentnie rozwijany talent plastyczny, który zaowocował imponującym dorobkiem twórczym, oraz nieprzeciętna, wyrazista osobowość, łącząca staroświecką rzetelność i poczucie obowiązku z humorem i radością życia. Współtwórca Thorgala doczekał się już w swojej karierze całego szeregu efektownych wystaw – jednak ta przygotowana przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi ma ambicję możliwie wszechstronnego, ale zarazem do głębi osobistego ukazania wyjątkowego fenomenu, jakim jest osoba i twórczość polskiego artysty. Realizacja tej ekspozycji jest zwieńczeniem, a zarazem pierwszym pełnowymiarowym efektem procesu przekazania dorobku Mistrza w depozyt EC1, sfinalizowanego w 2021 roku.
Naszą wystawę wyróżniają ogromny zasób dzieł i obiektów, które mieli do dyspozycji twórcy wystawy – Piotr Rosiński i Maria Lengren, a także wyjątkowy i specyficzny związek Artysty z instytucją odpowiedzialną za realizację. Grzegorz Rosiński od początku wchodzących już w czwartą dekadę dziejów łódzkich konwentów komiksowych, które stały się zalążkiem działającego obecnie Centrum i organizowanego przezeń festiwalu, wspierał je i darzył autentyczną przyjaźnią. Była to zresztą integralna cząstka roli, jaką od lat z niezłym skutkiem spełnia: roli promotora, ambasadora i przyjaciela polskiego komiksu – sztuki, która zawdzięcza mu szczególnie wiele. Nasza wystawa dobitnie tego dowodzi.
Kuratorzy: Piotr Rosiński, Rafał Kupiński
Scenariusz: Maria Lengren, Piotr Rosiński
Projekt aranżacji: PATTERN RECOGNITION
Koordynacja: Rafał Kupiński
Opieka merytoryczna: Adam Radoń
Termin
Adres
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków)
Sale wystaw czasowych (parter, I i II piętro)
Ekspozycja dostępna będzie do końca marca 2024 roku.
Bilety
Na wystawę obowiązują osobne bilety wstępu do zakupienia w kasach lub online.
Cena biletu: 15 zł