EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Spotkanie autorskie z Jackiem Świdzińskim

spotkanie, dyskusja
1715990400 -1715990400
komiks

Data: 18 maja, godz. 15:00-17:00
Miejsce: Chillout, parter Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
Wstęp: 5 zł

"Uporządkować świat komiksem. Spotkanie autorskie z Jackiem Świdzińskim”

Jacek Świdziński (ur. 1988) – kulturoznawca, członek grupy Maszin, autor komiksów (m.in. „A niech cię, Tesla!”, „Zdarzenie. 1908”, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, „Powstanie - film narodowy”). Dwukrotny laureat nagrody za najlepszy polski album komiksowy na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2023 roku za komiks „Festiwal” opowiadający o 5. Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie z 1955 roku otrzymał Paszport „Polityki” oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”. Stale współpracuje z „Przekrojem”.

 


 

Rzadko kiedy zdarza się, by na polskich "literackich salonach" tak szeroko rozmawiało się o rodzimym komiksie. Tymczasem "Festiwal" Jacka Świdzińskiego (nagroda 34. MFKiG) przekroczył pewne granice - ta powieść graficzna została doceniona przez jurorów Paszportu "Polityki" w kategorii Książka, za czym posypały się też kolejne nominacje (Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego, Nagroda Literacka m. st. Warszawy) do prestiżowych nagród. Jak w tej "nowej rzeczywistości" odnajduje się sam autor komiksu? Jacek Świdziński dał się nam poznać jako twórca o nieprzeciętnym poczuciu humoru, charakterystycznej, dopracowanej do perfekcji minimalistycznej kresce, a przede wszystkim wnikliwy obserwator codzienności, wplatający ją w kontekst różnych Większych i Mniejszych Historii.

 

Jak dziś wygląda jego codzienność, czy nagrody coś zmieniają w życiu polskiego komiksiarza, i jak komiks pomaga mu w odnajdowaniu się w rzeczywistości - o tym wszystkim porozmawiamy już 18 maja (sobota).

Po spotkaniu czeka nas krótka sesja dedykacji.

Prowadzenie: Joanna Birek-Fita

Fot. Justyna Solnica

Termin
1715990400 -1715990400
Adres

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1
ul. Targowa 1/3
(wejście od skrzyżowania ul. Tuwima i Dowborczyków)

Kup bilet

Wstęp: 5 zł
Limit miejsc: 50 osób