Cykl “Teatr w kinie” to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez NCKF, które odbywa się od września do grudnia. Jest to niepowtarzalna okazja, aby na dużym ekranie zobaczyć słynne spektakle teatralne w doskonałej jakości. W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy prawdziwe perełki: klasycznego „Hamleta”, pełną pasji „Toscę” oraz rozśpiewaną „Krainę Uśmiechu”. To idealna szansa, aby doświadczyć magii teatru w kinowym wydaniu.
Harmonogram projekcji:
HAMLET
Ian McKellen – tytan aktorstwa, który potrafi wszystko – powraca po latach do roli Hamleta. W opustoszałym na czas pandemii Królewskim Teatrze w Windsorze zjawiają się duchy, w tym duch ojca Hamleta, by przypomnieć pogrążonemu w chaosie światu i swemu synowi o niezniszczalnej sile zemsty i teatru... Szalony wręcz pomysł, by w roli młodego duńskiego królewicza obsadzić 85-letniego aktora, pozwala spojrzeć na najsłynniejszą sztukę Shakespeare’a z zupełnie innej perspektywy, a decyzja inscenizatorów najnowszego „Hamleta” (reżyseria: Sean Mathias), by Elsynorem uczynić różne przestrzenie Theatre Royal Windsor – scenę, kulisy, garderoby, widownię, korytarze teatralne – świadczy o szacunku wobec przeświadczenia najwybitniejszego dramatopisarza wszech czasów, że świat jest tylko teatrem. Oto „Hamlet”, jakiego jeszcze nie było: trzymający w napięciu, nietypowy, oryginalny, ale też wierny Shakespeare’owi i jego poglądom na temat teatru i kondycji człowieka wobec osobistej tragedii.
Po spektaklu widzowie obejrzą wcześniej niepublikowany wywiad z Ianem McKellenem i Seanem Mathiasem.
reż. Sean Mathias
występują: Ian McKellen, Jenny Seagrove, Ben Allen, Francesca Annis, Frances Barber, William Bozier, Emmanuella Cole, Llinos Daniel
produkcja: Austria, 2024
czas trwania: 150 min
BILETY
19.12 Odeon 19:00
KRAINA UŚMIECHU
Piotr Beczała, jeden z najlepszych obecnie tenorów na świecie, w roli księcia Su-Czonga śpiewającego słynną arię „Twoim jest serce me” – to najsilniejszy atut spektaklu „Krainy Uśmiechu” z Opery w Zurychu. Drugim jest wysmakowana inscenizacja.
Dzieło Ferenca Lehára, autora „Wesołej wdówki”, jest bardzo nietypowe jak na reprezentanta gatunku operetkowego, bo nie ma happy endu. Historia wiedenki Lizy, która zakochała się w chińskim księciu i dla niego postanowiła rozpocząć nowe życie w Chinach, nie kończy się dobrze. Dziewczyna nie może pogodzić się z panującymi na chińskim dworze zwyczajami, tak kompletnie odmiennymi od europejskich. Mimo wielkiej i odwzajemnionej miłości do Su-Czonga, Liza postanawia wrócić do Austrii.
reż. Andreas Homoki,
występują: Piotr Beczała, Julia Kleiter, Rebeca Olvera, Spencer Lang
produkcja: Austria, 2024
czas trwania: 110 min
BILETY
12.12 Odeon 19:00
TOSCA
Dwie międzynarodowe gwiazdy – sopranistka Aleksandra Kurzak i tenor Roberto Alagna – wystąpiły w maju i czerwcu tego roku w Operze Wrocławskiej w tylko dwóch spektaklach „Toski” Pucciniego. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się w jeden dzień. Spektakl, przyjęty z entuzjazmem przez zgromadzoną w teatrze publiczność, został zarejestrowany na potrzeby retransmisji do kin.
Aleksandra Kurzak swoją śpiewaczą karierę zaczynała 25 lat temu właśnie w Operze Wrocławskiej. Dziś występuje w nowojorskiej The Metropolitan Opera, Opéra national de Paris, Wiener Staatsoper, mediolańskiej La Scali czy Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. W 2012 roku śpiewała Adinę w „Napoju miłosnym” Donizettiego na deskach Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Nemorina w tym przedstawieniu kreował Roberto Alagna, cieszący się międzynarodową renomą francuski tenor włoskiego pochodzenia. Para zakochała się w sobie i trzy lata później wzięła ślub, a rok wcześniej urodziła się ich córka Malèna, która dziś, już jako nastolatka, myśli, by pójść w ślady rodziców. Babcią dziewczynki, a mamą Oli Kurzak, jest Jolanta Żmurko, wieloletnia solistka Opery Wrocławskiej, pedagożka śpiewu. To ona uczyła naszą gwiazdę.
Opera Wrocławska jako pierwsza w historii Polski zdecydowała się pokazać swój spektakl w kinach.
występują: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna
produkcja: Polska, 2024
czas trwania: 180 min
Termin
Adres
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
KINO III p.
Targowa 1/3, 90-022 Łódź
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)