EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Czeskie arcydzieła w kinie NCKF

1717545600 -1719360000
przegląd filmów, kino czeskie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy cykl filmowy organizowany w każdą środę czerwca w kinie Narodowego Centrum Kultury Filmowej. W sali Odeon, punktualnie o godzinie 19:00, zaprezentujemy arcydzieła czeskiej nowej fali – nurtu, który na zawsze zmienił oblicze światowej kinematografii.

Czeska nowa fala to ruch filmowy, który powstał w latach 60. XX wieku w Czechosłowacji. Charakteryzował się innowacyjnym podejściem do narracji filmowej, odważnym eksperymentowaniem z formą oraz głęboką refleksją nad rzeczywistością społeczną i polityczną. Twórcy, często inspirowani francuską nową falą, wykorzystywali unikalny styl, łącząc surrealistyczne obrazy, czarny humor i poetycką symbolikę, by krytykować autorytarne rządy i absurdy codziennego życia. W efekcie powstały filmy, które do dziś zachwycają swoją oryginalnością i głębią artystyczną, stanowiąc niezwykle ważny wkład w historię kina.

 


 

12 czerwca 2024 | “Palacz zwłok”

Jednym z najważniejszych tytułów w filmografii reżysera Juraja Herza była adaptacja powieści Palacz zwłok Ladislava Fuksa z 1967 roku. Głównym bohaterem opowieści jest Karel Kopfrkingl, pracownik krematorium, który kocha swoją pracę i rodzinę - tak bardzo, że łączy te dwie rzeczy i postanawia z miłością i profesjonalizmem pozbyć się żony i dwójki dzieci.

 

19 czerwca 2024 | “Małgorzata, córka Łazarza”

Filmowa rapsodia Františka Vláčila, oparta na powieści Vladislava Vančury Małgorzata, córka Łazarza (1967), będąca przełomowym dziełem czeskiej kinematografii, to jedno z najważniejszych światowych dzieł z gatunku filmu historycznego. Rzadko zdarza się stworzyć obraz tak pełen twórczej energii, głębi myśli i emocji. Jego historia rozgrywa się w trudnych czasach połowy XIII wieku.

 

26 czerwca 2024 | “Stokrotki”

Po swoim debiucie Věra Chytilová nakręciła jedno z kluczowych dzieł czechosłowackiej Nowej Fali, satyryczną groteskę Stokrotki, która zapoczątkowała jej współpracę ze scenarzystką Ester Krumbachovą oraz operatorem Jaroslavem Kučerą. To właśnie z tej bliskiej współpracy wynika wyjątkowość Stokrotek pod względem znaczenia i formy. Tytułowe "stokrotki" to dwie dziewczyny, które postanawiają być tak zepsute jak otaczający je świat. 
 

Cena biletu: 15 zł

 

BILETY JUŻ W SPRZEDAŻY!

Harmonogram: 

26 czerwca 2024 | “Stokrotki”

Termin
1717545600 -1719360000
Adres

Kino NCKF  
Łódź, ul. Targowa 1/3 
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

 


 

KUP BILET