root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Szkoła Filmowa w Łodzi w łódzkiej Alei Gwiazd

odsłonięcie gwiazdy
1701820800 -1701820800
Aleja Gwiazd

6 grudnia, o godz. 15:00, nastąpi uroczyste odsłonięcie gwiazdy Szkoły Filmowej w Łodzi na ul. Piotrkowskiej 66.

Szkoła Filmowa w Łodzi, jedna z najbardziej rozpoznawalnych uczelni na świecie, od początku swego istnienia związana jest z naszym Miastem. Wciąż cieszy się niesłabnącym uznaniem – co roku znajduje się wśród 15 najlepszych szkół filmowych świata według rankingu prestiżowego amerykańskiego magazynu „The Hollywood Reporter”. W tym roku obchodzimy jubileusz 75 lat Szkoły, której absolwenci tworzyli i wciąż tworzą polską kinematografię, są autorami wybitnych dzieł kinematografii, za które zdobywali najważniejsze laury i nagrody filmowe świata – Oscary, BAFTA, EFA, weneckie Lwy, canneńskie Złote Palmy, berlińskie Niedźwiedzie. Reżyserzy, autorzy zdjęć filmowych, aktorzy, scenarzyści, montażyści, fotograficy, autorzy filmów animowanych, producenci filmowi, twórcy wizualni – ich nazwiska wypełniają napisy końcowe polskich i światowych filmów, listy laureatów festiwali, katalogi wystaw.

Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Nie sposób  wymienić ich wszystkich.

Obecnie w Szkole studiuje około 900 osób, na 4 Wydziałach: Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Wydziale Aktorskim oraz Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Uczelnia prowadzi również Szkołę Doktorską. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko uczelnia, ale także producent filmowy. Każdego roku studenci pod opieką artystyczną wykładowców, uznanych twórców filmu, realizują ponad 500 dni zdjęciowych. Liczba ta odpowiada 14 pełnometrażowym filmom. Krótkometrażowe filmy studentów Szkoły – fabularne, dokumentalne i animowane, są obecne co roku na ponad 200 polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych (wśród nich na tych najważniejszych – Berlinale, Clermont-Ferrand, Cannes, Oberhausen, Locarno, Karlovy Vary, Annecy, Monachium, Poitiers, San Sebastian, Los Angeles, Sundance, Kraków, Gdynia, Warszawa, Camerimage) zdobywając liczne laury i uznanie widzów. Szkoła jest również organizatorem wydarzeń filmowych i teatralnych – w tym, istniejącego od 41 lat, Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Hasło, które przyświeca Szkole w roku jej Jubileuszu: „75 lat patrzymy na świat”, oddaje ideę funkcjonowania Uczelni w sensie dosłownym, technologicznym, ale także nazywa powinności i wartości, które funkcjonowaniu Szkoły zawsze przyświecały – być uważnym i odważnym, być szczerym, bezkompromisowym, zauważać i nie odwracać oczu. Działająca od 1948 roku Uczelnia była i jest miejscem kulturotwórczym, enklawą tolerancji i wolności, nieposkromionej wyobraźni i otwartości na drugiego Człowieka.

Odsłonięcie Gwiazdy Szkoły Filmowej w Łodzi, w roku jej jubileuszu, jest symbolicznym uhonorowaniem nie tylko Uczelni, ale i wszystkich jej absolwentów, wykładowców, pracowników i studentów; byłych, obecnych i przyszłych. Dla nich Wszystkich Szkoła, tak wtopione w tkankę Łodzi miejsce, jest domem i bazą, z której wyruszali i wyruszają w świat niosąc nam – Widzom – filmy, role, obrazy, czy zdjęcia, które zachwycają, dziwią, śmieszą, a czasem bolą i oburzają, ale nigdy nie pozostawiają obojętnymi. Twórcy filmów, spektakli, wystaw, projektów; twórcy naszych emocji i wzruszeń, byli, obecni i przyszli. Od 6 grudnia symbolicznie obecni będą nie tylko przy Targowej, ale także na ulicy Piotrkowskiej.

Termin
1701820800 -1701820800
Adres

Łódź, ul. Piotrkowska 66