root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Odsłonięcie gwiazdy

spotkanie, pokaz specjalny
1713398400 -1713398400
kino, aleja gwiazd

Tradycja i nowatorstwo WFO

Przez dziesięciolecia, Wytwórnia Filmów Oświatowych nie tylko dokumentowała rzeczywistość, ale i kształciła przyszłe pokolenia filmowców, będąc miejscem, gdzie wielu absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi mogło zrealizować swoje pierwsze projekty. WFO była przystanią dla tak wybitnych twórców jak Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi czy Juliusz Machulski, dając początek karierom, które na zawsze zmieniły oblicze polskiego kina. Dzięki swojej działalności, Wytwórnia zgromadziła imponującą kolekcję blisko 5.000 filmów, zdobywając ponad 1.200 prestiżowych nagród festiwalowych, co świadczy o niezwykłej jakości i wartości produkowanych tu dzieł.

Łódzką „Oświatówkę” upodobali sobie szczególnie filmowcy-przyrodnicy, dzięki czemu przez długie lata była liderem w produkcji filmów tego typu. To tutaj zrealizował niemal wszystkie swoje filmy jeden z najwybitniejszych filmowców i fotografów przyrody – Włodzimierz Puchalski. 

Edukacja filmowa w sercu działalności WFO

Współcześnie, WFO koncentruje swoje wysiłki na edukacji filmowej skierowanej do najmłodszych. Organizując warsztaty i zajęcia prowadzone przez doświadczonych filmowców, WFO przekazuje wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom, otwierając przed nimi świat filmu. WFO jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, największego tego typu wydarzenia w Polsce, które jest świadectwem zaangażowania Wytwórni w promowanie filmów przyrodniczych i naukowych.

Gwiazda na ulicy Piotrkowskiej – symbol uznania

Odsłonięcie gwiazdy WFO w Łódzkiej Alei Gwiazd to nie tylko uhonorowanie jej dorobku, ale również przypomnienie o niezwykłej roli, jaką Wytwórnia odgrywała i wciąż odgrywa w kształtowaniu polskiego krajobrazu kulturalnego. To moment, który z pewnością zostanie zapamiętany nie tylko przez miłośników kina, ale przez wszystkich, dla których film jest ważną częścią życia.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu, aby wspólnie świętować wkład Wytwórni Filmów Oświatowych w rozwój polskiej kultury i edukacji filmowej. Odsłonięcie gwiazdy WFO będzie nie tylko hołdem dla jej niezwykłej historii, ale również symbolem trwałego miejsca, jakie zajmuje w sercach filmowców i widzów.

Uroczystość odsłonięcia Gwiazdy oraz spotkanie z twórcami poprowadzi filmoznawca Michał Dondzik.

 

Informacje organizacyjne:

13:00 - odsłonięcie Gwiazdy WFO, ul. Piotrkowska 66

18:00 - spotkanie z twórcami WFO, sala kinowa Odeon NCKF, piętro 3.

19:00 - pokaz serii filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez WFO, sala kinowa Odeon NCKF, piętro 3.

Na wydarzenia wstęp wolny

 

Miejsce: Narodowe Centrum Kultury Filmowej, ul. Targowa 1/3 (wejście od ul. Hasa)

 

Kontakt dla mediów:

Małgorzata Szczepaniak, tel. 668 392 452, mail: malgorzata.szczepaniak@ec1lodz.pl

Termin
1713398400 -1713398400
Adres

Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1, ul. Targowa 1/3

WSTĘP WOLNY