root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Pokaz specjalny filmu

spotkanie, pokaz specjalny
1713571200 -1713571200
kino

Narodowe Centrum Kultury Filmowej we współpracy z Centrum Greckich Fascynacji zapraszają na projekcję filmu “Czarny Kamień”. 

20 kwietnia 2024 roku, sobota

godz. 17.00

 


 

Film Spirosa Jakowidisa Czarny Kamień, który wygrał główną nagrodę na 20. Golden Apricot International Film Festival 2022, porusza wiele współczesnych problemów. Na tle historii poszukiwania zaginionego urzędnika państwowego, przez pryzmat tragikomicznych zachowań jego nadopiekuńczej matki, twórcy filmu ujawniają także częste praktyki korupcyjne w greckiej administracji publicznej, naświetlają problem kryzysu uchodźców, małych społeczności, a także ogólny ksenofobiczny i nieoficjalny dyskurs w kraju, poprzez który próbują nakreślić szerszy obraz współczesnego greckiego społeczeństwa. Wszystko to okraszone jest satyrycznym, lekkim podejściem, które powoduje, że widz może sobie wyrobić własne zdanie na temat przedstawianych zdarzeń.

Reżyser nawiązuje do popularnych w ostatnim czasie paradokumentów, w których często o swoich problemach opowiadają „gadające głowy”. Dzięki temu bardziej wymownie – i karykaturalnie – portretuje bohaterów, zwłaszcza 68-letnią matkę Charoulę (Eleni Kokkidou), której nieocenzurowana szczerość odsłania różnorodną paletę barw uprzedzeń zakorzenionych w lokalnej społeczności. Ciągle zajęta swoim starszym synem, poruszającym się na wózku inwalidzkim, Lefterisem (Julio George Katsis), martwi się także o młodszego Panosa (Achilleas Chariskos), który nie wrócił do domu od kilku dni. Kiedy pod jej drzwiami pojawia się ekipa filmowa, Charoula bierze ich za reporterów telewizyjnych i chętnie opowiada im o swoich troskach. W rzeczywistości dziennikarze dokumentują poszukiwania Panosa, który został oskarżony o oszustwo. Nieprzygotowana na poznanie, a tym bardziej zaakceptowanie prawdziwej natury swojego syna, matka jest nawet skłonna zastąpić zaginionego Panosa dobrodusznym, czarnoskórym taksówkarzem – choć jednak obywatelem Grecji – Michalisem (Kevin Zans Ansong), który staje się stałym gościem jej stołu i odwraca jej uwagę od samotności.

 


 

Lokalizacja:
KINO NCKF
EC1 Łódź - Miasto Kultury
Adres: Targowa 1/3, 90-022 Łódź

Dołącz do Nas! 

Termin
1713571200 -1713571200
Adres

Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1, ul. Targowa 1/3

Kup bilet!