EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Nadzieje Polskiego Kina: Michał Toczka

kino, nckf
1722902400 -1722902400


Spotkanie z kinem Michała Toczka w ramach cyklu "Nadzieje Polskiego Kina". Wyświetlimy wymienione poniżej filmy, a po seansie odbędzie się dyskusja z reżyserem.


Martwe małżeństwo (2022, 19 min) - Czasami najbardziej uwieść potrafią małe, niepozorne historie, drobne gesty i nieśmiałe słowa. Skromne kino, które potrafi dotknąć jakichś czułych strun. Na planie filmowym spotykają się on i ona: Filip, mężczyzna w średnim wieku, i Łucja, która prowadzi kawiarnię i remontuje mieszkanie. Oboje z jakimś życiowym bagażem. Filip jest zawodowym statystą, który specjalizuje się w rolach… martwych ciał. Nie ma sobie równych - zna wszystkie sztuczki: jak powstrzymać oddech, nie mrugać powieką. Dla Łucji to nowość i przygoda. Razem grają małżeństwo zabite w trakcie historycznej potyczki. Mają leżeć przytuleni. W przerwach między dublami zaczynają rozmawiać.

Być kimś (2023, 26 min) - Wiktor wraz z rodziną wprowadza się do kupionego niedawno mieszkania – jak się okazuje, przed laty należało ono do Lecha Wałęsy, prostego elektryka, który został prezydentem Polski, symbolem wolności i legendą. Dziś pod oknami lokum na zwykłym, szarym po PRL-owskim osiedlu zjawiają się tłumnie wycieczki, gnane ciekawością i sympatią wobec polityka. Może da się to wszystko jakoś obrócić na korzyść nowych lokatorów? Żona Wiktora wpada na przewrotny pomysł, a on sam szybko przekonuje się, jak to jest „być kimś”. Rok po sukcesie subtelnego „Martwego małżeństwa” na Krakowskim Festiwalu Filmowym (i nie tylko na nim) reżyser i scenarzysta Michał Toczek pojawia się z kolejną niepozbawioną humoru, ciepłą opowieścią o ludzkich potrzebach, troskach i marzeniach.
 



Michał Toczek to student Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Reżyser krótkometrażowych filmów nagradzanych w kraju i za granicą. Jego debiut dokumentalny “Strawberry boys” został nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Laureat konkursu Papaya Young Directors 2021.

W rozmowie z Martą Chylińską i Mateuszem Żebrowskim reżyser opowiedzą o tym, co i w jaki sposób nakręcił, ale przede wszystkim - co i kto go inspiruje oraz napędza do tworzenia, a także skąd bierze się u niego taki a nie inny styl. 


Zapraszamy do wspólnego odkrywania nadziei polskiego kina!



Wydarzenie organizowane we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi.

 

Termin
1722902400 -1722902400
Adres

Kino NCKF
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

 


 

Godziny seansów:


6 sierpnia, Sala Odeon: 18.00

Kup bilet