EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Historie Przyszłości 2024

Warsztaty filmowe dla dorosłych oraz młodzieży licealnej (od 15 r.ż.)

W "Historiach przyszłości" łączymy naukę procesu powstawania filmu z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kinematografii. 

Uczestnicy tworzą etiudy inspirowane polskimi filmami, starając się oddać ich styl wizualny, przesłanie czy sposób narracji. Dzięki temu mogą poszerzyć swoje kompetencje odbiorcze i zrozumieć, dlaczego dany film działa na nich w określony sposób. Po wcieleniu się w filmowców, stają się na koniec warsztatów bardziej świadomymi widzami. Uczestnicy naszych zajęć mówią często, po przejściu całego cyklu, że już nigdy nie będą patrzeć na filmy w ten sam sposób co kiedyś.

W warsztatach biorą udział dwie grupy wiekowe: uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci i dorośli. 

Pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni będziemy oglądać, dekodować i rozkładać na czynniki polskie filmy, a następnie stworzymy inspirowane nimi własne etiudy filmowe. Pomogą w tym specjaliści z zakresu filmoznawstwa, scenariopisarstwa, storyboardów, aktorstwa, reżyserii, zdjęć filmowych, scenografii, kostiumów, charakteryzacji,  oświetlenia, montażu i dźwięku. 

W tym roku w związku z planową wystawą NCKF dotyczącą twórczości Krzysztofa Zanussiego – na warsztat weźmiemy filmy tego wybitnego reżysera. Plan filmowy zlokalizowany będzie w wyjątkowych wnętrzach EC1 w Łodzi, w tym w nowych przestrzeniach filmowych m.in. Studio Postprodukcji, Studio Dźwięku oraz Kinie NCKF.

Najpierw obejrzycie polskie filmy, nad którymi później będziecie pracować.
Potem każdy z filmów zostanie poddany analizie: poznacie zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne. I najważniejsze: wymyślicie dodatkowe sceny, których w oryginalnych wersjach filmów nie ma.
Jeszcze później przełożycie Wasze pomysły na scenariusze i dialogi. Wybierzecie lokacje. Rysując storyboardy
opracujecie każde ujęcie i kompozycję kadru. Spotkacie się z ekipą filmową i wybierzecie rekwizyty, scenografię i kostiumy.
Następnie wejdziecie na plan. Z pomocą praktyków i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu zrealizujecie Wasze sceny. Poznacie tajniki oświetlenia, zaplanujecie ruch kamery i sposób gry aktorskiej. Sami staniecie za i przed kamerą.
Gotowy materiał zmontujecie i udźwiękowicie: złożycie ujęcia w całość, będziecie pracować nad efektami
synchronicznymi i ich zgraniem. Na warsztatach z kolorkorekcji nadacie waszym filmom barwę oraz wyraz.
W finale spotkamy się na premierze.

 

To cykl aż 10 weekendowych spotkań, podczas których dzięki zaangażowaniu profesjonalnych edukatorów i filmowców przez kilka tygodni uczestnicy oglądają, analizują i rozkładają na czynniki polskie filmy, a następnie tworzą inspirowane nimi własne etiudy filmowe. Spotkania weekendowe po 4h dziennie, a zajęcia na planie zdjęciowym 5,5 h.

 

Termin
1710547200 -1718409600
Adres

Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

Bilety

Harmonogram spotkań:

16 marca - Pokaz filmowy w kinie z prelekcją filmoznawczą oraz “dyskusja po”
24 marca  - Warsztat reżyserski
14 kwietnia - Warsztat scenariuszowy
20 kwietnia - Warsztat preprodukcyjny 
21 kwietnia - Warsztat aktorski
18 maja  - Warsztat storyboard
26 maja - Plan zdjęciowy
1 czerwca - Warsztat montażowy
8 czerwca  - Warsztat z reżyserii dźwięku 
9 czerwca - Warsztat z kolorkorekcji
15 czerwca - Pokaz finałowy w kinie

Historie Przyszłości
warsztaty