Spotkanie z kinem Natalii Koniarz i Stanisławem Cuske w ramach cyklu "Nadzieje Polskiego Kina". Wyświetlimy dwa poniższe filmy, a po seansie odbędzie się dyskusja z duetem twórców.
Tama (22 min)
Ojciec i syn w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu, po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”. Budowanie tytułowej tamy na górskim potoku można odczytywać w kategoriach walki ze słabościami, wspólnego wysiłku skierowanego przeciw uprzedzeniom i wzajemnym pretensjom. W powstałym w ten sposób basenie można znaleźć oczyszczenie oraz (chwilowe) ukojenie.
Postcards from the Verge (40 min)
Pandemia na półtora roku zatrzymuje parę filmowców na granicach Boliwii i Chile. Nakręcona przez bohaterów, wizualna opowieść o dojrzewaniu i próbie stabilizacji ich związku w świecie, który przeżywa kryzys.
OPIS CYKLU
Każde kino narodowe potrzebuje zastrzyków świeżej krwi. Bez tego panuje w nim stagnacja, o czym X muza w Polsce przekonała się m.in. na początku transformacji ustrojowej, kiedy to nowe pokolenie nie mogło bądź nie potrafiło dojść do głosu. Na szczęście dziś nadwiślańskiej kinematografii nie trapi ten problem. Wręcz przeciwnie, trzeba uważnie śledzić festiwale, żeby pośród wielu obiecujących nazwisk nie przegapić tych, które już wkrótce okażą się diamentami i wybiją się na skalę lokalną, a może i światową.
Współcześni młodzi polscy filmowcy świetnie rozumieją i opisują współczesną rzeczywistość i jej problemy. W ostatniej dekadzie w polskim kinie nie brakowało soczystych debiutów takich, jak „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, „Eastern” Piotra Adamskiego czy „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Były one powiewem świeżości, udaną hybrydą kina gatunkowego, artystycznego i autorskiego, komentujące w nieoczywisty sposób nasze społeczne i tożsamościowe „tu i teraz”.
W autorskim cyklu Drugiego Seansu – "Nadzieje Polskiego Kina" będziemy przedstawiali publiczności Narodowego Centrum Kultury Filmowej najgorętsze młode nazwiska polskiego kina, które są tuż przed pierwszym pełnym metrażem lub właśnie nim debiutują. Podczas comiesięcznych spotkań pokażemy Wam filmy wybranego autora lub autorki. Często będą to krótkie metraże – wciąż zbyt rzadko oglądane, a oglądania jak najbardziej warte.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania nadziei polskiego kina!
Wydarzenie organizowane we współpracy ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.