root

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Jadwiga Jankowska-Cieślak w Łódzkiej Alei Gwiazd

kino, NCKF
1726704000 -1726704000
kino, NCKF

19 września o godzinie 15:00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ulicy Piotrkowskiej 63 odsłonięta zostanie gwiazda Jadwigi Jankowskiej–Cieślak, cenionej i wszechstronnie utalentowanej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, docenianej w Polsce i na świecie. 
 

Po uroczystości zapraszamy na:

15:30 – filmowy spacer z przewodnikiem na trasie: Aleja Gwiazd – EC1

16:30 – spotkanie z Jadwigą Jankowską-Cieślak i projekcję filmu Inne spojrzenie, reż. Károly Makk, János Xantus w kinie NCKF (sala Odeon) | wstęp biletowany 5 zł w Kinie NCKF

 

Fundatorem gwiazdy Jadwigi Jankowskiej–Cieślak, 102. gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd, jest Miasto Łodź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

 


 

Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. W wieku 11 lat przeprowadziła się wraz z rodziną do Warszawy i tam ukończyła Liceum im. Klementa Gottwalda. Równolegle pielęgnowała w sobie miłość do teatru i aktorstwa uczęszczając na zajęcia koła dramatycznego Jadwigi Marso, dzięki czemu po maturze dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studia ukończyła w 1972 roku, a jej debiut teatralny miał miejsce 29 listopada 1973 roku. Była to rola tytułowa w sztuce Jeana Giraudoux Elektra w reż. Kazimierza Dejmka. Od lat 70. występowała kolejno w Puławskim Studium Teatralnym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od roku 2008 współpracuje ze stołecznym Teatrem Ateneum. 

W latach 90. była wykładowcą w warszawskiej szkole teatralnej. Związała się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie grała Evę Meara’e w Okruchach czułości Neila Simona w reż. Włodzimierza Kaczkowskiego (1992), Agnes w Tańcach z Ballybeg Briana Friela w reż. Judy Friel (1993) i Ernestynę van Veen w Wariacjach Goldbergowskich George’a Taboriego w reż. Rudolfa Zioło (1994). W 2005 zdobyła nominację do Feliksa Warszawskiego za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą – za role Pauliny i Aurelii w spektaklu Niedokończony utwór na aktora wg Antoniego Czechowa i Yasminy Rezy w Dramatycznym w reż. K rystiana Lupy. Za te dwie role i postać Matki w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki w Dramatycznym miesięcznik „Teatr” przyznał jej Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2004/2005.

Jadwiga Jankowska Cieślak jeszcze podczas studiów zagrała swoją pierwszą rolę w filmie telewizyjnym Barbary Sass-Zdort Ostatni liść, zaś jej debiutancka kreacja kinowa w Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna przyniosła jej pierwsze wyróżnienia – Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego. Lata 70. przyniosły wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Zagrała ponownie u Barbary Sass-Zdort w filmie Dziewczyna i gołębie, wystąpiła w Znikąd, donikąd Kazimierza Kutza, ciekawą kreację stworzyła w dramacie Andrzeja Kostenko Sam na sam, gdzie partnerowali jej m.in. Piotr Fronczewski i Stanisława Celińska. 

W 1982 roku, jako pierwsza Polka, otrzymała nagrodą dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes za główną rolę, w uhonorowanym Złotą Palmą, węgierskim dramacie Inne spojrzenie, w reżyserii Károly’ego Makka. Nazywana „mistrzynią psychologicznego portretowania postaci”, współpracowała największymi, między innymi: Kazimierzem Dejmkiem, Stanisławem Brejdygantem, Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim, Jackiem Bromskim, czy wspomnianymi wcześniej Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass-Zdort i Januszem Morgensternem. Uhonorowana została  m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł, licznymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. 

W 2020 roku miała miejsce premiera filmu krótkometrażowego Śmierć w Wenecji w reżyserii  związanego z łódzkim teatrem alternatywnym, Marcina Brzozowskiego. Obraz został zrealizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. 

Termin
1726704000 -1726704000
Adres

Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1

 Sala Odeon | 3 piętro

Bilety

Wstęp biletowany | 5 zł 

Bilety