subpage

EC1 Łódź - Miasto Kultury

A -

A +

Kontrast

Wyszukaj

Kup bilet

MENU

Klimat w Centrum

warsztaty, pokaz w Planetarium, spotkanie
1710633600 -1710633600
CNiT, Planetarium

17.03.2024 | godz. 10:00 - 18:00


 

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie w Centrum Nauki i Techniki EC1, które stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania związane z klimatem. 

🌍 Pogłęb swoją wiedzę: wydarzenie “Klimat w Centrum” to doskonała okazja do zgłębienia aktualnej wiedzy na temat klimatu, opartej na najnowszych osiągnięciach naukowych. Będziesz mógł/mogła poznać najnowsze dane, fakty i trendy dotyczące zmian klimatycznych oraz zrozumieć ich globalne i lokalne konsekwencje.

🌱 Znajdź inspirację: spotkanie z ekspertami oraz uczestnictwo w warsztatach i grach terenowych pozwoli Ci znaleźć inspirację i motywację do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Dzięki różnorodności prezentowanych tematów znajdziesz obszar, który najbardziej Cię zainteresuje i będzie Cię inspirować do działania.

💡 Zdobądź praktyczne umiejętności: dzięki udziałowi w warsztatach praktycznych będziesz mógł/mogła zdobyć konkretną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci podejmować bardziej świadome decyzje w codziennym życiu. Nauczysz się, jak zmniejszyć swój ślad węglowy, oszczędzać energię czy wykorzystywać nowoczesne technologie ekologiczne.

🌟 Wpływaj na zmiany: Twoje zaangażowanie i udział w naszym wydarzeniu może mieć realny wpływ na zmiany w społeczeństwie i środowisku. Razem możemy inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i przyczyniać się do budowy lepszej przyszłości dla naszej planety.

🤝 Buduj społeczność: to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale także do spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach i wartościach. Możesz wymieniać się doświadczeniami, poglądami i pomysłami na temat działań na rzecz ochrony klimatu oraz budować społeczność osób zaangażowanych w tę tematykę.


 

Program wydarzenia:

10:00-18:00 - Warsztat Less-waste
Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi warsztat, prześledzą drogę wytwarzania przedmiotów, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne życie. Da to wstęp do ustalenia, czym jest i skąd pochodzi ślad węglowy produktów oraz jakie należy wprowadzić zmiany podczas zakupów, aby ograniczyć jego powstawanie.

10:00-18:00 - Warsztaty laboratoryjne: Energia dla klimatu
Energia niejedno ma imię. Większość energii dostępnej na Ziemi pochodzi ze Słońca. Może być ona w różny sposób przetwarzana, a także (z większym trudem) magazynowana. W jaki sposób energia słoneczna jest wykorzystywana w energetyce do produkcji ciepła i prądu? Jakie źródła uznawane są za niskoemisyjne, odnawialne i z czym wiąże się ich wykorzystanie? Jakie wyzwania stoją przed energetyką, żeby nasz komfort korzystania z elektryczności nie wpływał na środowisko naturalne? Zapraszamy na naprawdę energetyczne warsztaty laboratoryjne.

10:15 - Klimatyczne podchody – po śladach CO2
O śladzie węglowym powiedziano i napisano już bardzo wiele. Niby wszyscy wiemy "o co chodzi", ale mimo to spróbuję podjąć ten temat jeszcze raz i zadać kilka ważnych pytań: Jak i dlaczego ludzkość zaburzyła tak znacząco równowagę klimatyczną przez ostatnie dwa wieki? Co oznacza stosunek 200 : 60 000 000 i co ma wspólnego z dziurawym wiadrem? Czy ślady, które zostawiamy za sobą mogą nas "wyprzedzić"? Podczas spotkania pogłówkujemy wspólnie nad danymi naukowymi i poszukamy kilku ważnych odpowiedzi!

11:00 - Klimatyczne mity i quiz z nagrodami
"Klimatyczne mity - przyroda zawsze radziła sobie ze zmianami klimatu, wiec i dziś nie mamy się czym się martwić, to wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek, na Antarktydzie jest za zimno, żeby lody topniały, aby zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew, a poza tym globalnego ocieplenia nie ma". 
W trakcie krótkiego warsztatu inż. Marta Seweryn, z krakowskiej AGH oraz analityczka Fundacji Carbon Footprint, rozwieje najczęstsze mity związane z klimatem. Czym różni się klimat od pogody, co to jest ślad węglowy oraz co z każdy z nas może zrobić, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. 
Na koniec quiz wiedzy z nagrodami!

11:00, 12:30, 16:00 - Eko Dom - energia w naszym codziennym życiu. Oprowadzanie tematyczne z przewodnikami.
Włączenie światła, odkurzanie, ładowanie telefonu... te czynności wykonujemy machinalnie i najczęściej bez zastanowienia. A jednak mają one wpływ na zmiany klimatyczne oraz na zasobność naszych portfeli. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i rosnących cen energii, nasze zajęcia mogą być inspiracją i pomocą w racjonalnym zarządzaniu zasobem, bez którego nie da się wykonać żadnej pracy: energią. Na naszych warsztatach dowiecie się: Jak korzystać z wydajnych urządzeń elektrycznych i używać ich w racjonalny sposób? Jak można oszczędzać energię w domu w trakcie codziennych czynności? W jaki sposób czytać etykiety energetyczne oraz wykresy? Które urządzenia domowe pobierają najwięcej energii? Zdobędziecie także ogólną wiedzę na temat ekologii oraz zarządzania zużyciem energii!
*atrakcja dodatkowo płatna - 1 zł.

12:00 - “Can we still have a playful mindset while living in the Arctic and Lapland?”
Stories by Professor Marjaana Kangas (University of Lapland) interviewed by Prof. Jarosław Płuciennik (University of Lodz) - spotkanie prowadzone w języku angielskim.

14:00 - pokaz filmu “Rzeka”, reż. Jennifer Peedom.
Wprowadzenie związane z wodą i związanymi z nią wyzwaniami współczesności - prof. Tomasz Jurczak (Uniwersytet Łódzki).
Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead
Premiera: 10 lutego 2023

14:30 - “Od węgla do uranu” – gra terenowa*
Czy jesteście gotowi na podróż w przyszłość energetyki? W trakcie gry "Od węgla do uranu" grający będą musieli udać się w podróż, aby zakupić elementy niezbędne do zbudowania reaktora jądrowego, który następnie samodzielnie zmontują. Zmierzą się zatem z zadaniem transformacji z energii brudnej na czystą.
 *atrakcja dodatkowo płatna - 24 zł bez biletu do CNiT EC1, 12 zł z biletem. 

 


17.03.2024 | godz. 13:30, 17:00


 

Pokaz "Zmiany klimatu pod lupą" w Planetarium EC1: pokaz, który opowiada o naturalnych i antropogenicznych czynnikach wpływających na klimat Ziemi. Zwraca również uwagę na konflikt interesów w relacjach człowiek – środowisko geograficzne.

Termin
1710633600 -1710633600
Adres

Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
Łódź, ul. Targowa 1/3
(wejście od ulicy Wojciecha Hasa)

tel. +48 42 600 61 00 wew. 1
e-mail: informacja@ec1lodz.pl

Kup bilet

"Zmiany klimatu pod lupą": pokaz w Planetarium EC1!