Noc Perseidów w Ogrodzie Botanicznym

 

 W sobotę 12 sierpnia w godzinach od 21:00 do 24:00 Planetarium EC1 i Zielona Łódź zapraszają do łódzkiego Ogrodu Botanicznego na nocne obserwacje meteorów.

Wstęp na wydarzenie po zakupieniu biletu do Ogrodu Botanicznego.

 

 

Perseidy, bo taka jest nazwa tego roju, należą do jednych z najbardziej aktywnych zjawisk kosmicznych. W trakcie wydarzenia możemy spodziewać się nawet do 120 spektakularnych przelotów na godzinę. Osobom niewtajemniczonym, warto podpowiedzieć, że meteory są to kosmiczne kamienie wpadające do atmosfery ziemskiej z dużymi prędkościami. Rzadko jednak docierają do powierzchni nasze planety, ponieważ ulegają spaleniu w wyniku tarcia o powietrze, co obserwujemy w postaci jasnej wstęgi.

 

Oprócz grupowych obserwacji nieboskłonu na terenie Ogrodu Botanicznego, Planetarium EC1 udostępni dodatkowo uczestnikom wydarzenia teleskop zwierciadlany, przez który będzie można zobaczyć wiele interesujących, kosmicznych obiektów (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).

 

Spotkanie odbędzie się w centralnej części Ogrodu przy największym stawie, w miejscu oddalonym od źródeł światła i zapewniającym najlepsze warunki obserwacji.

 

Dodatkową atrakcją dla uczestników obserwacji astronomicznych, proponowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej, będą organizowane równolegle w innej części Ogrodu warsztaty entomologiczne. Będą to bezkrwawe łowy w fascynującym świecie nocnych owadów, które będziemy wabić za pomocą specjalnych lamp, a następnie fotografować.

 

Tego dnia wyjątkowo kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej.

Wstęp na wydarzenie po zakupieniu biletu do Ogrodu Botanicznego.

 

Organizatorzy przygotują ponad 100 leżaków, ale najlepiej zabrać także własny koc, cieplejsze ubranie, a może także spray na komary, które potrafią uprzykrzyć podziwianie "spadających gwiazd".

 

Serdecznie zapraszamy!