Sławosz Uznański w Centrum Nauki i Techniki EC1

 

Zapraszamy na spotkanie z astronautą - Sławosz Uznański już 12 i 13 stycznia 2023 w Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

 

 

Polski naukowiec, inżynier i fizyk, na co dzień pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), który niedawno zapisał się na kartach polskiej historii eksploracji Kosmosu. Sławosz Uznański, bo o nim mowa, podczas ostatniego dnia posiedzenia Rady ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) na szczeblu ministrów został wybrany jej rezerwowym astronautą. Pokonał ponad 22,5 tysiąca kandydatów na to stanowisko.

 

Co zaważyło na tym awansie? Jak wyglądała jego rekrutacja? Czy pozaziemskie podróże od zawsze były jego pasją i kiedy odbędzie pierwszą z nich? Na te pytania odpowie 12 stycznia, w trakcie wizyty w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

 

📅 12 stycznia 2023 o godz. 18:00 - Sala konferencyjna nad Halą Maszyn EC1

SPOTKANIE Z ASTRONAUTĄ

W trakcie rozmowy, prowadzonej przez dr Tomasza Banysia - kierownika Planetarium EC1, astronauta będzie opowiadał o tym, jak wyglądała jego droga  do realizacji marzeń o locie w kosmos. Zdradzi też, co czeka go w najbliższej, zawodowej przyszłości i odpowie na pytania, w tym te zadane przez uczestników spotkania.

 

📅 13 stycznia 2023 - o godz. 10:45 i 11:45 - Sala wystaw czasowych (parter) Centrum Nauki i Techniki EC1

WARSZTATY RAKIETOWE

W trakcie warsztatów rakietowych w Centrum Nauki i Techniki EC1, Sławosz Uznański spotka się z młodymi pasjonatami podniebnych podróży.

Razem dr Mileną Ratajczak, polską astronom i popularyzatorką nauki, sekretarz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, poprowadzą dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, warsztaty z konstruowania rakiet, napędzanych sprężonym powietrzem. Zajęcia te stanowić będą wstęp do amatorskiego rakietnictwa. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób unosi się rakieta i jak wykonać najprostsze latające modele tego pojazdu.

 

Zajęcia są bezpłatne i będą trwać ok. 45 minut.

 

* Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku w celach promocyjnych organizatorów przedsięwzięcia.