Zainspiruj się najciekawszą, listopadową ofertą EC1 Łódź.

 

Kiedy za oknem robi się chłodniej, a gwar przy Piotrkowskiej delikatnie ucicha, zamknięte ciepłe przestrzenie, stają się miejscami, do których udajemy się najchętniej. EC1 Łódź, to jeden z tych doskonałych kierunków, dlatego wspólnie z nami odkryj uroki jesieni w mieście i skorzystaj z naszej listopadowej oferty.

 

 

 

Konferencja Młodzi o Klimacie 2022

 

8-9 listopada 2022 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 odbędzie się Konferencja Młodzi o Klimacie 2022. Jej celem jest stworzenie forum do dyskusji dla młodzieży i ekspertów nad tematyką zmian klimatycznych, które są największym wyzwaniem współczesności. Centrum Nauki i Techniki EC1, organizując konferencję po raz kolejny, stara się budować zaufanie do nauki poprzez odnoszenie się do faktów i daje jednocześnie młodzieży szansę na prezentację ważnych dla nich treści. Konferencja „Młodzi o klimacie 2022” to nie tylko referaty, postery i wystąpienia ekspertów. W programie wydarzenia organizatorzy przewidzieli także szeroką ofertę ciekawych warsztatów. Biorąc w nich udział uczestnicy dowiedzą się m.in. jak być ekologistykiem, poznają zasady zrównoważonej konsumpcji w świetle współczesnego “Fast Fashion”, a także nauczą się jak zapobiegać anomalią pogodowym.

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi - Pani Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Fundacji WWF Polska. Partnerem Merytorycznym spotkania jest Uniwersytet Łódzki.

 

Program konferencji wraz listą ekspertów dostępny jest na stronie internetowej

 

Zapisy na konferencje odbywają się pod numerem telefonu: tel. 42 600 61 00.

 

 

Weekend w Laboratorium – Tea time, czas na herbatę

 

W Centrum Nauki i Techniki EC1 chłodne, jesienne dni uprzyjemnimy sobie gorącymi naparami. 19 i 20 listopada o godz. 12:00 i 16:00 zapraszamy do wzięcia udziału w weekendowych warsztatach w laboratorium, w trakcie których zanurzymy się w bogatych aromatach najszlachetniejszych odmian herbaty. Biorąc udział w zajęciach czestnicy poznają historię herbaciarstwa, zbadają pozytywne właściwości herbacianych liści, a także dowiedzą się w jaki sposób wykorzystuje się ją współcześnie w przemyśle medycznym i kosmetologicznym.

 

Bilety dostępne są tradycyjnie na stronie internetowej

 

 

Konferencja Interakcja-Integracja “Włączamy empatię”

 

22-23 listopada 2022 Centrum Nauki i Techniki EC1 wraz ze Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPIN, zapraszają do udziału w konferencji Interakcja-Integracja. To coroczne wydarzenie Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN. Ma ono charakter spotkania branżowego. Uczestniczą w nim członkowie Stowarzyszenia oraz osoby i przedstawiciele jednostek zajmujących się upowszechnianiem nauki i kultury w Polsce. Program wydarzenia obejmuje ciekawe wystąpienia plenarne, sesje tematyczne oraz warsztaty poświęcone aktualnym tematom związanym z popularyzowaniem nauki. W tym roku pod hasłem “Włączamy empatię”, zastanowimy się jak otwierać się na różne potrzeby odbiorców ze szczególnymi wymaganiami. Podejmiemy dyskusję, czy jesteśmy w stanie zaopiekować się wszystkimi tymi osobami tak, aby w przyszłości nie skupiać się jedynie na tych, którzy są do nas podobni: fizycznie, kulturowo, czy światopoglądowo. Damy również przestrzeń do wypowiedzi tym, dla których chcemy tworzyć nasze programy, bowiem współtwórcami wydarzenia będą zaproszeni goście, sami na co dzień mierzący się z wyzwaniami “bycia włączonymi”.

 

Więcej informacji o wydarzeniu i zapisy na konferencję, dostępne są na stronie

 

 

Wieczór dla Dorosłych - Na tropie sprawcy – warsztaty kryminalistyczne

 

Zbierz razem z nami odciski palców i odkryj to, co ktoś bardzo chciałby ukryć przed światem w trakcie warsztatów kryminalistycznych zorganizowanych w ramach Wieczoru dla Dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1. Kryminały i sensacje to jedne z najpopularniejszych pozycji w literaturze i filmie. Często zafascynowani sukcesami Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirot czy Miss Marple zapominamy, że schwytanie sprawcy to nie tylko efekt dedukcji detektywów prowadzących śledztwo. Częściej to ta mniej medialna, ale równie ważna praca techników zbierających dowody na miejscu zbrodni.

 

Wszystkich ciekawych podstaw pracy przy śledztwie zapraszamy 25 listopada o godz. 19:00 do naszego laboratorium na spotkanie zatytułowane „Na tropie sprawcy”.

 

W jego trakcie opowiemy jakie jest znaczenie odcisków palców we współczesnej kryminalistyce oraz jak je samodzielnie zabezpieczyć. Wspólnie wykonamy dokumentację fotograficzną zabezpieczonych śladów, a przy pomocy światła ultrafioletowego pokażemy, jak ujawnić ślady niewidoczne normalnie dla ludzkiego oka. Zaprezentujemy sposoby zabezpieczania dokumentów, ujawniania fałszerstw, a także zapoznamy Was z podstawami grafologii.

 

Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie

 

 

Oferta szkolna - “Od węgla do uranu” - megaenergatyczna gra terenowa

 

Jesteście grupą zorganizowaną i szukacie wartościowych zajęć, w trakcie których nauka jest zawsze dobrą zabawą? Skorzystajcie z oferty Centrum Nauki i Techniki EC1 skierowanej do grup szkolnych.

 

Oferta obejmuje kompleksowe, całodniowe pakiety zajęć i aktywności, prowadzonych przez specjalistów Centrum. Dodatkowo proponujemy również zwiedzanie z przewodnikiem, w trakcie którego zdradzamy proces przetwarzania energii i historię funkcjonowania pierwszej łódzkiej elektrowni.

 

Najświeższą propozycją przygotowaną dla odwiedzjących nas uczniów jest gra terenowa “Od węgla do uranu”. Fabularnie ma ona formę rekrutacji do uruchamianej w przyszłości pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Kandydatki i kandydaci do pracy przechodzą swoje wstępne szkolenia i testy. Prowadzący wyjaśniają podstawy: mechanizmu powstawania promieniotwórczych pierwiastków; prędkości, z jaką poruszają się neutrony; rozpadu atomu i wiele innych zagadnień. Wszystko odbywa się w formie aktywnej i bezpiecznej zabawy z wykorzystaniem multimedialnej ekspozycji największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

Szczególy oferty grupowej dostępne są na stronie

 

Warsztaty Ulicy Żywiołów – „Stary Niedźwiedź mocno śpi”

 

Na dworze coraz chłodniej, a dni stają się krótsze. Jak poradzić sobie z jesienną słotą? Zapraszamy do odwiedzenia Ulicy Żywiołów, gdzie przekonacie się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Razem dowiemy się o różnych strategiach przetrwania w surowych warunkach i stworzymy coś pysznego dla ptaków. Warsztaty „Stary niedźwiedź mocno śpi” odbywają się w niedziele w godzinach 12:00-12:45 i są kierowane do dzieci w wieku 6-10 lat. Dla posiadaczy biletu na ekspozycję Ulicy Żywiołów, przygotowaliśmy promocję – warsztaty za jedyne 10 zł. 20 zł zapłacą osoby chcących wziąć udział jedynie w warsztatach.

 

Rezerwacja zajęć i zakup biletów dostępne są na stronie

 

 

FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO

 

Z okazji obchodów 5. rocznicy członkostwa Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO EC1 Łódź szykuje coś naprawdę wyjątkowego. 19 listopada zapraszamy do udziału w FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO, wydarzeniu organizowanym we współpracy z Poczdamem - Miastem Filmu UNESCO. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych między Kobietami Filmu z Polski i Niemiec. Planowane przedsięwzięcie silnie odpowiada na potrzeby i zagadnienia, która są nieustannie obecne w debacie publicznej, jak chociażby kwestia parytetów zawodowych i wyrównywania szans. Tytuły, które zostaną zaprezentowane w trakcie wydarzenia, odbiły się głośnym echem na najważniejszych festiwalach w Europie jak chociażby Berlinale, Tribeca Festival czy MFF w Wenecji. FEMALE LANDSCAPE jest pierwszym międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z partnerskim Miastem Filmu UNESCO i jest realizowany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie

 

 

ANIMARKT STOP MOTION FORUM

 

Z okazji 15-lecia powstania Łódzkiego Funduszu Filmowego, w dniach 7 listopada br. o godz. 19:30, w sali kinowej rektoratu Szkoły Filmowej w Łodzi, odbędą się pokazy wybranych filmów animowanych, koprodukowanych przez EC1 Łódź - Miasto Kultury. Partnerami wydarzenia są ANIMARKT Stop Motion Forum, organizowany przez łódzki MOMAKIN oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.  Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i producentami filmów, którzy opowiedzą uczestnikom o procesie powstawania animacji oraz podzielą się swoimi doświadczeniami przy pracy nad poszczególnymi tytułami. Uzupełnieniem jubileuszowych spotkań będzie sobotni pokaz brazylijskiej animacji „Bob Pluj – Nie lubimy ludzi”, w reżyserii Cesara Cabrala.

 

Udział we wszystkich pokazach jest bezpłatny.

 

Wystawy Kasa i Andrzeja Janickiego

 

W sali wystaw czasowych, na parterze Centrum Nauki i Techniki EC1, wciąż można jeszcze oglądać niezwykłe retrospektywne wystawy komiksowe, których bohaterami są Andrzej Janicki i Zbigniew Kasprzak. Kas. Monografia, to pierwsza tak szeroka monograficzna wystawa Zbigniewa Kasprzaka, znanego w komiksowym świecie jako Kas. Kasprzak to jeden z nielicznych polskich artystów, którzy przebili się do europejskiej czołówki (prace Kasa można oglądać m.in. na ekspozycji w Belgijskim Centrum Komiksu w Brukseli). Na naszej wystawie, której premiera przypadła na czas 33. MFKiG, dokumentujemy drogę komiksową mistrza, ale prezentujemy go również jako artystę wszechstronnego (plakat, malarstwo, exlibris, ilustracja, satyra etc.). Wystawa autorstwa Andrzeja Janickiego nie tylko przypomina tytułowe “Uniwersum”, które wykreował, ale i zaprasza do zwiedzania jego światów najmłodszego pokolenia, które do tej pory nie znały jego twórczości. Niebanalna wyobraźnia i perfekcyjna kreska powodują, że niemal namacalnie czujemy stworzoną przez rysownika przestrzeń, stając się sami bohaterami opowieści, funkcjonującymi w tym surrealistycznym świecie.

 

Wystawy są otwarte do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, a cena biletu to 5 zł.