Mural wg projektu Kim Jung Gi

Oto historia o smokach i ludziach - pisana na budynkach łódzkiej elektrowni. W EC1 ruszają prace nad muralem według projektu Kim Jung Gi.

Kim Jung Gi – południowokoreański artysta, grafik i rysownik komiksów – zaprojektował epicką historię o ludziach i smokach. Obecnie Paweł Gregor – Kierownik Wykonawczy projektu – przenosi dynamiczny rysunek licznych postaci na elewację odtworzonych chłodni kominowych, które stanowią część obiektu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

 

Adam Radoń, szef Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, prezentuje przykładowy rysunek Kim Jung Gi

 

Budynek dawnych warsztatów, w którym ulokowano Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, jest położony centralnie w kompleksie EC1. Wspomniane centrum będzie jedyną w tej części Europy instytucją kultury łączącą w sobie działalność związaną zarówno z komiksem jak i grami komputerowymi. 
- Naturalnie chcielibyśmy, aby już sam wygląd obiektu nawiązywał do podejmowanej tematyki i zadań, które jako organizatorzy przed sobą postawiliśmy – mówi Adam Radoń, kierownik jednostki - Stąd pomysł wykonania muralu na chłodniach kominowych, które stanowią charakterystyczny element całego budynku. CKiNI EC1 to opowieść o... opowieściach. Tych multimedialnych ale też całkiem tradycyjnych. I tak jak w nowych formach przewijają się wątki i motywy znane od wieków, tak obecnie w historycznym miejscu pojawiają się nowe formy działalności, życia a wraz z nimi – właśnie ta piękna ilustrowana opowieść.

CKiNI EC1 będzie zatem miejscem przeznaczonym do zdobywania wiedzy za pomocą interaktywnych, kreatywnych rozwiązań, z użyciem nietypowych form wystawienniczych i warsztatowych związanych z mediami, o których będziemy opowiadać. Na przykład wiedzę o tworzeniu gier będziemy przekazywać między innymi za pomocą specjalnie zaprojektowanej gry, polegającej właśnie na tworzeniu gry komputerowej. Wystawa komiksowa będzie nie tyle wystawą prac znanych autorów, co zbiorem interaktywnych (choć w większości wcale nie elektronicznych) stanowisk poświęconych środkom wyrazu używanym w komiksach. Oczywiście w ramach ekspozycji znajdą się także oryginalne perełki, jak te z niedawno anonsowanego depozytu Grzegorza Rosińskiego. 

Naszym celem jest przekazywanie ciekawej wiedzy na temat powyższych dziedzin i wspomaganie rozwoju przemysłów kreatywnych. Centrum już rozpoczęło współpracę z największymi deweloperami gier komputerowych, jak studio CD Projekt Red i wydawcami komiksów, w celu prowadzenia jak największej ilości wartościowych działań. 

 

Paweł Gregor, kierownik wykonawczy projektu realizacji murala, wypowiada się podczas konferencji prasowej

 

Wracając do tytułowego muralu, już w momencie powstawania pełni on także funkcję promocyjną, przyciągającą do CKiNI EC1 i kompleksu EC1 zarówno łodzian, jak i krajowych oraz zagranicznych turystów. W niedalekiej przyszłości pozwoli na trwałe zapisanie się CKiNI EC1 jako  elementu jednej z najpopularniejszych łódzkich atrakcji turystycznych - ścieżki zwiedzania łódzkich murali. Malowidło będzie pełnić cenne funkcje estetyczne, nadając odremontowanemu budynkowi CKiNI EC1 wyjątkowy charakter. Ułatwi także identyfikację budynku CKiNI EC1 jako miejsca powiązanego z mediami wizualnymi, w tym w szczególności z komiksem i grami wideo.

Nad poprawnością odwzorowania wizji Kim Jung Gi na trudnym owalnym podłożu chłodni kominowych czuwa Karolina Kuler-Piotrkowicz – Kierownik Projektu z warszawskiej firmy 645. A zadanie jest naprawdę poważne. Autor projektu, Kim Jung Gi to artysta podziwiany przez rzesze grafików na całym świecie, posiadający zagorzałych i lojalnych fanów w Korei, Japonii, Chinach, Europie oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko  co zobaczy i to bez żadnej pomocy wizualnej sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo i na oczach publiczności. Jest niezwykle precyzyjny, doskonale zna się na ludzkiej i zwierzęcej anatomii, z zegarmistrzowską precyzją dba o detale. 

Właśnie dlatego wybór tego artysty jest dla nas tak ważny – mówi Adam Radoń - to ambitny, wyjątkowy twórca, stawiający sobie niezwykłe cele i realizujący wizje poprzez fantastyczne rzemiosło. I my chcemy iść taką drogą: poprzez wykorzystywane media zachwycać, inspirować i opowiadać najpiękniej, jak to możliwe.