1. miejsce dla Planetarium EC1

Ogromnie miło jest nam poinformować o kolejnym sukcesie Planetarium EC1, które zdobyło 1. miejsce podczas międzynarodowej konferencji Digistar Users Group, stowarzyszenia zrzeszającego planetaria cyfrowe korzystające z oprogramowania Digistar ze wszystkich kontynentów. Planetarium EC1 korzysta z cyfrowego systemu Digistar, którego jedną z funkcjonalności jest internetowa chmura. Umożliwia ona współdzielenie treści, które tworzone są przez wszystkich użytkowników systemu. Narzędzia i animacje, dzięki którym udało się zdobyć to ważne wyróżnienie to:

 

  • Generator Mapy Nieba, który pozwala opracowywać grafiki nieba gotowe do druku, przydatne do prawdziwych obserwacji nocnego nieba,

 

  • animacja przedstawiająca misję Mars 2020 z wykorzystaniem maksymalnych możliwości graficznych oprogramowania Digistar 6 (np. wysokiej jakości tekstury terenu generowane przez zdjęcia z pojazdów znajdujących się na orbicie Marsa),

 

  • Wirtualny Projektor, czyli interfejs, pozwalający na bardzo łatwą zmianę perspektywy i proporcji obrazu, dzięki któremu możliwe jest łatwiejsze przygotowywanie materiałów na medium inne niż ekran sferyczny. Za pomocą tego narzędzia powstały nasze transmisje online, które mogli Państwo oglądać na kanale EC1 Łódź, na YouTubie.

 

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu pracownikowi planetarium Michałowi Kata, autorowi wyróżnionych projektów, który reprezentował nas podczas konferencji. Jednocześnie miło nam dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy działająca od ponad 30 lat światowa społeczność użytkowników cyfrowego systemu Digistar nagrodziła przygotowane przez zespół Planetarium EC1 materiały.