Za nami wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”

Zakończyła się wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów”, poświęcona historii bohaterów masowej wyobraźni takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman. Zbiór ponad 400 oryginalnych eksponatów – od pierwszych rysunków z Supermanem z 1938 roku, po stroje Batmana i Jokera z filmów Tima Burtona i Christophera Nolana – stał się pretekstem do kolejnych propozycji programowych EC1. Wystawie towarzyszyło kilkadziesiąt wydarzeń, które cieszyły się dużym powodzeniem.

 

Ponad 40 oryginalnych kostiumów i rekwizytów filmowych; 160 prac artystycznych twórców komiksów takich jak Frank Miller, Jim Lee, Bob Kane czy Alex Ross; 200 grafik poświęconych postaciom ze Świata DC Comics: szkiców koncepcyjnych i projektów postaci; zakulisowe materiały filmowe czy wywiady z twórcami. Wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów” była wydarzeniem obowiązkowym dla fanów komiksów, DC Comics, Batmana czy filmoznawców. Jej rozgłoś wykroczył jednak znacznie poza kręgi specjalistów. Wystawą zainteresowały się media takie jak TVN („Dzień dobry TVN”), TVP Polska („Pytanie na śniadanie”), Polsat News. Odwiedzili ją także reprezentanci Radiowej Trójki i Dwójki, radio TOK FM, RMF Classic, Radio Zet, ESKA i wiele innych, a kurator polskiej edycji wystawy, Piotr Komorowski, udzielił kilkudziesięciu wywiadów dla mediów lokalnych i ogólnopolskich.

 

 

Wystawa to także 80 wydarzeń towarzyszących. W każdą niedzielę zwiedzanie urozmaicały oprowadzania kuratorskie, prowadzone również przez zewnętrznych ekspertów, m.in. Reeda Tuckera, amerykańskiego dziennikarza i autora książki „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC” oraz twórców łódzkiego klubu United States of Komiks. W weekendy królowały działania edukacyjne: od skierowanych do różnych grup wiekowych warsztatów tworzenia komiksów z takimi ekspertami jak Tomasz Grządziela, Piotr Szulc, Łukasz Kowalczuk czy Krzysztof Ostrowski i warsztatów z technologią 3D, przez zajęcia dla dzieci z robienia masek, wcielania się w role superbohaterów, produkcji filmu superbohaterskiego, po rozwiązywanie problemów świata metodą Design Thinking z ekipą Hycom. Ekspozycji towarzyszyły masterclassy m.in. z Przemysławem Truścińskim czy twórcą plakatów Bartoszem Kosowskim. W EC1 przez cztery miesiące można było także obejrzeć ważną dla historii polskiego komiksu wystawę specjalnej edycji okładek DC stworzonych przez polskich rysowników dla Egmont Polska – superbohaterowie i złoczyńcy widnieją na nich na tle polskich miast.

Wśród towarzyszących wystawie wydarzeń specjalnych grono fanów z całej Polski przyciągnęły obchody 80. urodzin Batmana na Dworcu Centralnym w Warszawie, Weekend Cosplay z konkursem i dedykowanymi warsztatami oraz Pociąg do Gotham w partnerstwie z POLREGIO: prawie 100 osób przejechało z Częstochowy do Łodzi, by rozwiązać zagadkę detektywistyczną i uratować miasto Batmana, a następnie odwiedzić ekspozycję. Te wydarzenia miały na celu przyciągnąć do Łodzi zwiedzających spoza regionu. W efekcie na wystawie pojawiły się osoby m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Szczecina, Trójmiasta czy Poznania, nie licząc publiczności Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w weekend otwarcia, 28-29 września 2019.

 

 

Organizatorzy zadbali także o szkoły: nauczycielom zostały przekazane karty zadań, a także opis wystawy pod kątem realizacji podstawy programowej. Każdego dnia grupy mogły uczestniczyć w jednym z uzupełniających, artystyczno-plastycznych warsztatów tematycznych. Z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt szkół z regionu.

„Sztuka DC. Świt superbohaterów” to druga po wystawie „Leonardo da Vinci. Energia Umysłu”, eksponowanej także w Hali Maszyn w 2017 i 2018 roku, międzynarodowa realizacja wystawiennicza w przestrzeniach EC1 Łódź.

– Takie  przedsięwzięcia kulturalne mają oczywiście duże znaczenie międzynarodowe – mówi Błażej Moder, dyrektor EC1. – Pozwalają nawiązać szeroką sieć kontaktów, wprowadzają naszą instytucję i miasto do pierwszej ligi, gdy idzie o działalność wystawienniczą. Warto podkreślić, że za aranżację „Sztuki DC. Świtu Superbohaterów” odpowiadał w całości nasz zespół i została ona bardzo wysoko oceniona przez zarząd Warner Bros i DC Comics w USA. Nie zawiodła Hala Maszyn, która przeistoczyła się ponownie w fascynującą przestrzeń ludzkiej inwencji, pomysłowości i kreatywności – wszystko, co stanowi najważniejszy składnik sztuki DC Comics.

– Współpraca z EC1 była ekscytująca, ponieważ uczestniczyli w niej ludzie pełni pasji - mówi Jean Jaques-Launier, założyciel Art Ludique Le Musee i twórca wystawy. – A ten piękny budynek stał się na kilka miesięcy miejscem jak z najlepszej wersji Gotham City!.

Wystawa była realizowana pod auspicjami Łodzi Miasta Filmu UNESCO, jako jeden z elementów programu członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych.

Dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć wystawy lub chcieliby do niej wrócić, w sprzedaży pozostaje obszerny katalog ze spisem i wiernymi fotografiami unikatowych eksponatów, opowiadających historię jednego z największych fenomenów światowej popkultury. Dzięki współpracy z firmą Hycom dostępna jest także aplikacja „Sztuka DC” – można w niej znaleźć część opowieści z wystawy i szczegółowych opisów najciekawszych eksponatów. W naszych kasach dostępny jest też wspaniały album poświęcony prezentowanym na wystawie eksponatom (oraz dodatkowymi materiałami).

Wystawa zdobyła nagrodę "Plastra Kultury" w kategorii „mainstream roku”.

 

Pracujemy nad tym, aby już niedługo móc znowu zaprosić do Łodzi na kolejną wystawę światowej rangi!