Opowiemy Wam historię. Wykorzystamy do tego komiksy!

Kończący właśnie 100 lat polski komiks był oczywiście ściśle wpleciony w 100 lat historii naszego kraju. Wyzwania 20-lecia międzywojennego, dramat okupacji, dramatyczne 40 lat Polski Ludowej i wreszcie wolnościowy zryw, którego 30. rocznicę obchodziliśmy niedawno, znajdowały mocne odzwierciedlenie w rysunkowych opowieściach, zarówno w ich treści jak i formie. Technologie XXI wieku pozwalają wejść w tę przeszłą rzeczywistość i doświadczyć jej tak intensywnie, jak to tylko możliwe.

| Co zobaczysz w wirtualnym świecie? |

Z radością informujemy, że „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi ukończyło doświadczenie VR w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

 

Wejdź w świat komiksu z technologią VR

 

Naszym celem jest podniesienie wiedzy i świadomości kulturowej na temat dokonań polskiego komiksu i narracji interaktywnej właśnie w kontekście historii niepodległej. Nasz projekt polega na realizacji działania artystycznego ukierunkowanego na ukazanie 100-letniej historii rozwoju polskiego komiksu na tle wydarzeń historycznych. Sto lat narracji graficznej zaprezentowane zostanie z użyciem doświadczenia wizualnego VR. 

10 grudnia 2019 r. nasze doświadczenie zabierze odbiorców w świat obrazkowych historii ukazując fazy ich rozwoju od narodzin komiksu polskiego do dnia obecnego (1919 – 2019). Jak wspomniano, podróż ta ukazana zostanie w kontekście historii niepodległej Polski. Na czym polega omawiane wyżej doświadczenie?

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

Po założeniu zaawansowanych technologicznie okularów VR oraz słuchawek wskoczymy w inny wymiar i sami na ten moment staniemy się bohaterami komiksu. Nie tylko spotkamy tam znane postaci z kart komiksowych albumów - teraz pełnowymiarowe, ale razem z nimi będziemy w stanie eksplorować ich światy. Z Funky’m Kovalem poszybujemy w kosmiczną próżnię wypełnioną gigantycznym wahadłowcami, a po założeniu kolejnych, tym razem wirtualnych gogli, ujrzymy ukryty przed codziennym widokiem świat drolli, a jednocześnie uzyskamy dostęp do informacji jak w czasach peerelu działała cenzura  i jak artyści komiksowi starali się z nią stawać w szranki.

Nasze doświadczenie VR pozwoli zajrzeć do pracowni Papcia Chmiela, by stać się świadkiem narodzin najsłynniejszej małpy, czyli Tytusa. Z kolei po efektownej prezentacji fantastycznych pojazdów z Instytutu Wszechzbytków profesora Talenta przeniesiemy się razem z Papciem Chmielem do powstańczej Warszawy. Natomiast dzięki odwiedzeniu czarno-białego świata Bezrobotnego Froncka cofniemy się w czasie aż do kryzysu lat 30. XX wieku.

Dreszcz pozytywnych emocji zapewni przygoda w surrealistycznym świecie komiksów Tadeusza Baranowskiego.  Namacalne, na wyciągnięcie ręki planety i kosmiczne stwory przypominać będą bajeczny świat marzeń sennych. Odważnym zaś proponujemy uchylić drzwi do …piekła! Tu przestrzeń wypełnią mroczne wizje współczesnego mistrza rysunku Przemysława TRUSTA Truścińskiego.

Wszystkim wizualizacjom towarzyszy głos lektora, oprowadzającego po świecie narracji graficznej, tłumacząc jego historię i specyfikę, a efekty wzbogacone zostały o odpowiednio dobrane podkłady dźwiękowe. Takiej wirtualnej podróży do tej pory nie było. Po raz pierwszy w Polsce komiksowy VR!

- Wierzymy, że łącząc tradycyjnie techniki opowieści z nowoczesnymi technologiami piszemy nowy rozdział w historii polskiego komiksu – mówi Adam Radoń z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 – zacieramy nieco tradycyjne granice, czy raczej ramki oddzielające doświadczenia czytelnika i uczestnika opisywanych i rysowanych wydarzeń. W powstającym obecnie Centrum Komiksu stawiamy także na takie technologie.

🌀 Kiedy: od 10 do 31 grudnia 2019 r. w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1
🌀 Gdzie: Centrum Nauki i Techniki EC1, chłodnia kominowa, 3 piętro
🌀 Wstęp: z biletem do Centrum Nauki i Techniki EC1 bez dodatkowych opłat

 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - NIEPODLEGŁA

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

 

Całkowita wartość projektu: 248 611,00 PLN,
w tym  ze środków MKiDN: 223 100,00 PLN.
Okres realizacji projektu: 01.04 - 31.12.2019 r.